ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Ήττα για την Α.Ε. Κοζάνης από τον Μακεδονικό Σιάτιστας (φωτογραφίες)

Ακόμα μία ήττα πρόσθεσε στον ενεργητικό της η Α.Ε. Κοζάνης, χάνοντας από τον Μακεδονικό Σιάτιστας με 2-1, σήμερα το απόγευμα

στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, όπου είχε αναβληθεί λόγω καιρικών συνθηκών.

Οι «κίτρινοι» είχαν δύο διαφορετικά πρόσωπα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν αν πάρουν κάτι από την σημερινή αναμέτρηση. Έτσι, έμειναν στην 13η θέση με 21 βαθμούς και πλέον πρέπει να προσέξουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Από την άλλη, ο Μακεδονικός Σιάτιστας πήρε μια επαγγελματική νίκη, αφού έπαιξε όσο έπρεπε, σκοράροντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Παρασκευά, έφτασε τους 40 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση του πρωταθλήματος.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 8ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα ο Τσιούκρας έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, έπειτα στην πλάτη του Ιωαννίδη για να καταλήξει στα δίχτυα. Πολύ όμορφο τέρμα από τον παίχτη της Σιάτιστας.

Από την μία η Σιάτιστα πίεζε για δεύτερο γκολ, από την άλλη η Α.Ε. Κοζάνης έπαιζε αμυντικά, χωρίς καμία ουσία στο παιχνίδι της. Μοιραία στο 20ο λεπτό ήρθε και άλλο γκολ για τον Μακεδονικό Σιάτιστας. Η άμυνα της Α.Ε. Κοζάνης θα κάνει λάθος, ο Παπαρίζος θα το εκμεταλλευτεί και με τετ α τετ θα γράψει το 0-2 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι των δύο ομάδων θα αλλάξουν. Ο προπονητής της Α.Ε. Κοζάνης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Ντούκα και Καραγεώργο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι θα βγάλουν πάθος στο παιχνίδι τους, αλλάζοντας τελείως τον σκηνικό. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας θα περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, αφού ήθελε να κρατήσει το 2-0. Η Α.Ε. Κοζάνης μείωσε νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο Καραγεώργος με μονοκόμματο σουτ θα κάνει το 1-2 για ους «κίτρινους».

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν επιθετικά, πίεσαν τους φιλοξενούμενος αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό. Στο 93ο λεπτό, ο Παπαϊωάννου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελευταίο σφύριγμα του Ζούγρα, έδωσε το τρίποντο στον Μακεδονικό Σιάτιστας, ενώ αντίθετα έβαλε σε μπελάδες την Α.Ε. Κοζάνης.

Η απογοήτευση στα πρόσωπα των παιχτών του Φουρκιώτη ήταν ολοφάνερη και πλέον «καίγονται» για βαθμούς στις επόμενες αγωνιστικές.

Μέτρια η διαιτησία από τον κύριο Ζούγρα, αρκετά καλοί οι δύο βοηθοί, Συκος και Χαζτής.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

8’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Τσιούκρας θα κάνει μακρινό σουτ, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι, έπειτα στην πλάτη του Ιωαννίδη και θα καταλήξει στα δίχτυα

15’ Αγκωνιά από τον Στεργίου στον Μπαλίτσα πάνω στην φάση, κίτρινη κάρτα για τον παίχτη της Σιάτιστας.

20’ (ΓΚΟΛ 0-2) Η άμυνα της Α.Ε. Κοζάνης θα κάνει λάθος, ο Παπαρίζος θα κλέψει την μπάλα, θα βγει τετ α τετ και με πλασέ θα γράψει το 0-2 για την Σιάτιστα

24’ Απευθείας φάουλ από τον Παπαρίζο, διώχνει με γροθιές ο Ιωαννίδης

37’ Μακρινό σουτ από τον Παπαϊωάννου, η μπάλα άουτ

51’ Σουτ από τον Παπαϊωάννου αποκρούει ο Τσιαούσης, δεύτερο σουτ σε κανό τέρμα από τον Μαλούτα η μπάλα άουτ

53’ (ΓΚΟΛ 1-2) Σουτ στην κίνηση από τον Καραγεώργο, η μπάλα στα δίχτυα.

63’ Μακρινός «κεραυνός» από τον Παπαϊωάννου, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι

67’ Μακρινό σουτ από τον Τσιούκρα, η μπάλα ελάχιστα άουτ

75’ Απευθείας φάουλ από τον Καραγεώργο, η μπάλα λίγο άουτ

90’ Ο Καραγεώργος θα κάνει πάσα στον Παπαϊωάννου, ο τελευταίος θα σουτάρει με την μπάλα να περνάει κόρνερ

94’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παπαϊωάννου και αποβολή για τον παίχτη της Α.Ε. Κοζάνης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Φουρκιώτης) Ιωννίδης, Βογιατζής, Ακριτίδης(46’ Ντούκα), Παπαθεοδώρου,  Σαριόγλου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας, Ποζίδης(76’ Μαντζώλας), Μπαλίτσας, Παπαϊωάννου, Παναγιωτίδης(46’ Καραγεώργος)

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Παρασκευάς) Τσιαούσης, Μπούρτζος, Τσαρτσίδης, Κατσιαντώνης, Νασιόπουλος, Τσιούκρας Χ., Στεργίου, Τσιούκρας Ι.(76’ Μυλωνάς), Διανάς(66’ Τσακνάκης), Παπαρίζος(86’ Νούσιος), Τσικόπουλος

Διαιτητής: Ζούγρας - Βοηθοί: Σύκος, Χατζής