ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Με «buzzer beater» του Μπόζιαρη «απέδρασε» ο Μακεδονικός Σιάτιστας από την Χαραυγή (φωτογραφίες)

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 πήρε η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής

, με τον Μπόζιαρη να είναι αδιαμφισβήτητα ο «ήρωας» της αναμέτρησης, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα σκόραρε, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα πολύτιμο «τρίποντο» για την διεκδίκηση του τίτλου.

«Φωνές» από τους γηπεδούχους για το αν πέρασε η μπάλα ή όχι τη γραμμή του τέρματος, σε μία δύσκολη φάση.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Χαραυγής το απόγευμα του Σαββάτου και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους, ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής φιλοξένησε στην έδρα του τον Μακεδονικό Σιάτιστας, παιχνίδι όπου ξεχώριζε από το πρόγραμμα της αγωνιστικής, αφού πρόκειται για δύο ποιοτικές ομάδες.

Ο συνεχόμενος αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καθ’ όλη την διάρκεια. Το ματς δεν είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά μας επιφύλαξε «μεγάλο φινάλε», αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη σε «νεκρό» χρόνο, διατηρώντας τις ελπίδες τους για τον τίτλο, στη μάχη που γίνεται με την ομάδα της Κοζάνης.

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ταφαρλή, ο Κατσαντώνης με δυνατή κεφαλιά θα κάνει το 0-1 για τους «μπλε». Η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής στο 58ο λεπτό, έφερε στα ίσια το ματς, με τον Χατζή να ισοφαρίζει και αυτός με κεφαλιά για το 1-1.

Η «χρυσή» αλλαγή όμως του Στράτου Καραμπατζάκη, έμελλε να δώσει το τελικό χτύπημα στην αναμέτρηση,. Συγκεκριμένα στο 93ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ταφαρλή, ο Μπόζιαρης θα πιάσει την κεφαλιά, με τους αμυντικούς της Χαραυγής να διώχνουν την μπάλα στο ύψος της γραμμής του τέρματος, με τον πρώτο βοηθό Τσιαμπάζη, να δείχνει σέντρα, θεωρώντας πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, με τη Σιάτιστα να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ταφαρλή να εκτελεί το κερδισμένο φάουλ  της ομάδας του, τον Μούστα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ζηνόβιου. Ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής απάντησε στο 32ο λεπτό, όπου μετά από σέντρα του Δήμτσιου, ο Μενενάκος θα πιάσει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα θα έρθει και το γκολ για τον Μακεδονικό Σιάτιστας. Συγκεκριμένα στο 35’ ο Ταφαρλής θα εκτελέσει κόρνερ για την ομάδα του, με τον Κατσαντώνη να σηκώνεται ψηλότερα όλων και με καρφωτή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Χαραυγής, κάνοντας το 1-0.

Στο 45ο λεπτό, ο Ναθαναηλίδης θα εκτελέσει απευθείας φάουλ όπως συνηθίζει, με τον Ζιάρα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν, με το σκορ στο 0-1 για την Σιάτιστα.

Να τονίσουμε πως κατά της διάρκεια της ανάπαυλας, άναψαν τα αίματα έξω από τα αποδυτήρια, μεταξύ παραγόντων των ομάδων, αφού δημιουργήθηκε σύρραξη, με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής ανέβασε περισσότερο τις γραμμές του, πιέζοντας τον Μακεδονικό Σιάτιστας, αφού ήταν πίσω στο σκορ. Στο 49’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ναθαναηλίδη, ο Ζηνόβιος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Η πίεση συνεχίστηκε από τους παίχτες του κύριου Αναστασιάδη, οι οποίοι δικαιώθηκαν στο 58ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Θεοδωρίδη, ο Χατζής θα προλάβει την έξοδο του Ζιάρα και με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 για την Χαραυγή. Στο 63’ ο Κεϊσογλου θα εκτελέσει το κερδισμένο φάουλ της Σιάτιστας, με τον Μαλούτα να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 71ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Χατζηρούμπης έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει μπροστά τον Μέγα Αλέξανδρο. Συγκεκριμένα ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων, θα «ξεχυθεί» στην αντεπίθεση, ξεφεύγοντας από τον Μαλούτα, θα βγει τετ α τετ με τον Ζιάρα κάνοντας το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων θα αποκρούσει την μπάλα, με τον Χατζηρούμπη να ξανά κάνει δεύτερο σουτ και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι φτάσαμε στο 93ο λεπτό, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να κερδίζει κόρνερ, ξέροντας πως είναι η τελευταία του ευκαιρία του να αποδράσει με το «τρίποντο» από την Χαραυγή. Ο συνήθης ύποπτος των στημένων φάσεων και αρχηγός θα εκτελέσει το κόρνερ, με την μπάλα να περνάει απ’ όλους, τον Μπόζιαρη να πιάνει την κεφαλιά και με τους αμυντικούς της Χαραυγής να διώχνουν την μπάλα στο ύψος της γραμμής του τέρματος, με τον βοηθό Τσιαμπάζη να κρίνει πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή, και να δείχνει σέντρα.

Από τη μία οι παίχτες του Μακεδονικού Σιάτιστας πανηγύριζαν έξαλλα το 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ από την άλλη οι παίχτες της Χαραυγής έπεσαν πάνω στον πρώτο βοηθό της αναμέτρησης και διαμαρτυρήθηκαν έντονα, έχοντας την άποψη πως η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή, με τον Τσιαμπάζη να δείχνει πολύ σίγουρος για την απόφασή του.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Κουτσώνας δεν άργησε να σφυρίξει το τέλος του παιχνιδιού, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό», περνώντας στην πρώτη θέση με 65 βαθμούς, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Κοζάνης. Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής έμεινε στην τρίτη θέση με 53 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Λεωνίδας Αναστασιάδης) Ζηνόβιος Σ., Σαριόγλου, Κουμπούρας, Σαββίδης, Ζηνόβιος Ν., Δήμτσιος, Ναθαναηλίδης, Χατζηρούμπης, Χατζής, Μενενάκος (72’ Κουνάβας), Θεοδωρίδης

Στον πάγκο: Μπούρμπουλας, Μακρίδης, Τεντσογλίδης, Πριονάς, Τραπεζανλίδης

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Στράτος Καραμπατζάκης) Ζιάρας, Μούστα, Μαλούτας (89’ Μπατσής), Καλπακίδης (60’ Μπούρτζος), Τσιούκρας Ι, Χαντάβας, Κατσαντώνης (83’ Μπόζιαρης), Τσιούκρας Χ., Ταφαρλής, Τσακμάκης, Κεΐσογλου (87’ Αλιατίδης)

Κίτρινες Κάρτες: Σαββίδης, Δήμτσιος (Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής) | Κατσαντώνης, Μαλούτας (Μακεδονικός Σιάτιστας)

Στον πάγκο: Ζαγκουντίνος, Παναγιωτίδης

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Τσιαμπάζης, Βογδόπουλος

Παρατηρητής: Φραντζόπουλος