«Χ»ωρίς νικητή η «λασπομαχία» ανάμεσα σε Α.Ε. Ποντίων και Δόξα Κρανούλας (φωτογραφίες)

Ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0) τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα σε Α.Ε. Ποντίων και Δόξα Κρανούλας, το απόγευμα της Κυριακής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής Κατηγορίας του 3ου Ομίλου.

Μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους, η Α.Ε. Ποντίων φιλοξένησε στην έδρα της την Δόξα Κρανούλας, σ’ ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να δίνουν μεγάλες μάχες μέσα  στις λάσπες του γηπέδου.

Αδιαμφισβήτητα η Α.Ε. Ποντίων ήταν πολύ καλύτερη στο παιχνίδι, δημιουργώντας συνολικά εννιά τελικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Αρχοντάκη, χωρίς όμως να μπορέσει να μετατρέψει κάποια από αυτές τις φάσεις σε γκολ.

Από την άλλη η Δόξα Κρανούλας περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο, κάνοντας μόλις δύο φάσεις καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, χάνοντας μάλιστα στο τέλος μοναδική ευκαιρία να «κλέψει» το τρίποντο.

MVP της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας της Δόξας Κρανούλας, Δ. Αρχοντάκης, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές και σωτήριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά του ματς.

Όπως τονίσαμε παραπάνω, ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των παιχτών. Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερα καλές φάσεις, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Γιάννη Ίττη για τους γηπεδούχους άλλαξε όλο το ματς, όπως και ο ρυθμός.

Στο 11ο λεπτό μετά από κόρνερ του Παναγιωτίδη, η μπάλα θα περάσει απ’ όλους χωρίς να μπορέσεις κάποιος να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 31’ ο Φίλιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα αναγκάσει τον Βίδρα σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 39’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χαματάι και σύγχυση στην άμυνα της Κρανούλας, ο Δημητριάδης θα πιάσει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 42ο λεπτό, ο Παναγιωτίδης θα εκτελέσει φάουλ από καλή θέση, με τον Πασχαλίδη να κάνει το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στον Τσουλιάη και να περνάει ελάχιστα σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο 50ο λεπτό μετά από σέντρα του Αντωνιάδη, ο Χαματάι θα πιάσει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια της εστίας. Στο 61’ ο Burdujan με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ ο Ίττης θα μπει στην περιοχή, θα κάνει ψιλό κρεμαστό σουτ αλλά ο Αρχοντάκης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 86’ ο Ίττης και πάλι θα εκτελέσει απευθείας το κερδισμένο κόρνερ της Α.Ε. Ποντίων, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ίττης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Αρχοντάκη τελικά να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 89ο λεπτό για ακόμα μία φορά ο υπερκινητικός Ίττης, θα κάνει σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, αλλά ο Αρχοντάκης και πάλι θα μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Πολυχρονίου θα μοιράσει στις ομάδες από έναν βαθμό.

Έτσι η Α.Ε. Ποντίων έφτασε τους 23 βαθμούς, ενώ η Δόξα Κρανούλας τους 22.

Α.Ε. Ποντίων: (Παπακώστας) Βίδρας, Σαββίδης, Ντούκα, Ιασωνίδης, Πασχαλίδης, Αντωνιάδης, Χαματάι (70’ Ίττης), Ηλίας, Παναγιωτίδης (84’ Κοτζατίσογλου), Μπατμάς, Burdujan

Δόξα Κρανούλας: Αρχοντάκης, Ζδράβος, Πάσχος, Τσουλιάης, Νάσιος, Μιχάλης, Τσουμάνης, Μαρμούτας (57’ Παπαγεωργίου), Νάκος (93’ Ρίζος), Παρχαρίδης (91’ Νούγιας), Φίλιος (84’ Λισγάρας)

Διαιτητής: Πολυχρονιάδης

Βοηθοί: Δράγος | Λούμτσης

Παρατηρητής: Τζατζης Κ.