Δύσκολο «τρίποντο» για τον Έλατο Ελάτης απέναντι στην Α.Ε. Άνω Κώμης (φωτογραφίες)

Τη νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε η ομάδα του Έλατου Ελάτης με αντίπαλο την Α.Ε. Άνω Κώμης, το απόγευμα της Κυριακής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Νέας Νικόπολης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής (τελευταίας Α' Γύρου) του Β' Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους των δύο ομάδων, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Έλατου Ελάτης, φιλοξένησε την Α.Ε. Άνω Κώμης, σ’ ένα μέτριο αγωνιστικό χώρο.

Εκεί οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» της νίκης με σκορ 1-0, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Γκέος, στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο εκατέρωθεν, αφού στο πρώτο μέρος ο Έλατος Ελάτης κυριάρχησε σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, με την Α.Ε. Άνω Κώμης να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη στην άμυνα. Οι παίχτες του κύριου Αντωνόπουλου έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ, με την Άνω Κώμη να στέκεται αρκετά τυχερή.

Στο δεύτερο μέρος όμως το σκηνικό άλλαξε, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας, «ψάχνοντας» μέχρι και το τελευταίο λεπτό ένα γκολ το οποίο θα τους έδινε την ισοπαλία, με την ομάδα της Ελάτης να δίνει βάση μόνο στα αμυντικά της καθήκοντα. Οι νεαροί παίχτες του κύριου Μούσιου δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό, παρά την καλή εμφάνιση στην επανάληψη.

Να σημειώσουμε πως η ομάδα της Α.Ε. Άνω Κώμης παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές απουσίες, κατεβάζοντας μάλιστα μία πολύ νεανική ενδεκάδα. Χωρίς αλλαγές τελείωσαν το παιχνίδι οι «μπλε», ενώ από την άλλη ο Έλατος Ελάτης πήρε αυτό που ήθελε, ακόμα και αν δυσκολεύτηκε.

Στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης η Ελάτη θα αιφνιδιάσει, αφού ο Γκέος με δυνατό σου μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μούσιου, ανοίγοντας πολύ νωρίς το σκορ (1-0).

Στο 16’ ο Γκέος θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει δυνατά αλλά ο Μούσιος θα μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Στο 19ο λεπτό, μετά από λάθος πάσα αμυντικού της Άνω Κώμης, ο Γκέος θα βγει ολομόναχος απέναντι στον Μούσιο, αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετη δοκάρι της εστίας.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε, αφού στο 29ο λεπτό, ο Κουμπέτσος μετά από ατομική προσπάθεια, θα κάνει σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Μούσιο να αποκρούει πολύ δύσκολα την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης θα κάνει ακόμα ένα σουτ, με τον Μούσιο να διώχνει για ακόμα μία φορά την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ του Έλατου Ελάτης.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κάθισαν πίσω, περιμένοντας την Α.Ε. Άνω Κώμης, με την κούραση να είναι εμφανείς στο παιχνίδι της Ελάτης. Από την άλλη οι «πιτσιρικάδες» του κύριου Μούσιου μπήκαν πολύ δυνατά μετά την ανάπαυλα, πιέζοντας τον αντίπαλο για την ισοφάρηση.

Στο 58ο λεπτό, ένα διαγώνιο σουτ από τον Βαρτζώκα θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι, χωρίς να ανησυχήσει τον Χατζηνικολάκη. Στο 69ο λεπτό ο Νικοκάβουρας θα κάνει δυνατό σου έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την Άνω Κώμη να κάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία.

Ένα σουτ από τον Κοθωνα στο 75ο λεπτό, ήταν ότι καλύτερο έκανε ο Έλατος Ελάτης στο δεύτερο μέρος, με τον Μούσιο να αποκρεύει και πάλι την μπάλα. Στο 79’ η Α.Ε. Άνω Κώμης θα απειλήσει και πάλι, με τον Μητσόπουλο να κάνει το σουτ από καλή θέση, και τον Χατζηνικολάκη να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Από εκεί και πέρα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, με το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Καρατέρπο, να δίνει τη νίκη στον Έλατο Ελάτης, ο οποίος έφτασε τους 18 βαθμούς. Στο 16 βαθμούς έμεινε η Α.Ε. Άνω Κώμης.

Έλατος Ελάτης: (Αντωνόπουλος) Χατζηνικολάκης, Ντίνας, Γκούμας, Κεντεποζίδης, Κιουλτζής, Κοθωνας, Μπέσας Σ., Γκοντοβάς (71’ Λαγόπουλος), Κουμπέτσος, Πεκρίδης, Γκέος (78’ Γκαραβέλας)

Α.Ε. Άνω Κώμης: (Μούσιος) Μούσιος, Παλαμάς Κ., Κατίδης, Τσιφτσής, Νικοκάβουρας, Τζήκας Ε., Τζήκας Γ., Τσιουλάκης, Μητσόπουλος, Δότσιος, Βαρτζώκας

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Βαμβακάς | Κάμπερ

Γιατρός: Πετρίδης