«Τρομερή» νίκη στις καθυστερήσεις για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής κόντρα στον Μακεδονικό Σιάτιστας (φωτογραφίες)

Μία «τεράστια» εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής απέναντι στον Μακεδονικό Σιάτιστας, το απόγευμα του Σαββάτου.

«Αξιοσημείωτο» είναι πως και τα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους μπήκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τους Ναθαναηλίδη και Τακίδη να δίνουν ένα «πολύτιμο» τρίποντο στην Χαραυγή, «γκρεμίζοντας» παράλληλα και την Σιάτιστα από την κορυφή της βαθμολογίας.

«Καταπληκτικό» γκολ από τον Ναθαναηλίδη, τραυματίστηκε σοβαρά στο 1ο λεπτό ο Στεργίου, «μαγικό» τοπίο στην ομίχλη.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους, με την θερμοκρασία σε χαμηλές κλίμακες αλλά και πυκνή ομίχλη, ο Μακεδονικόας Σιάτιστας φιλοξένησε τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, στο «ντέρμπι» της αγωνιστικής. Από τη μία πλευρά οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να κρατηθούν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι επιζητούσαν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο «βαρύς» αγωνιστικός χώρος, αλλά και η εμφάνιση της ομίχλης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να μην έχει πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο «πορτιέρο» της Χαραυγής, Τεντζογλίδης, ο οποίος αντικατέστησε επάξια τον βασικό τερματοφύλακα της ομάδας Σταύρο Ζηνόβιο, κάνοντας μεγάλες αποκρούσεις.

Οι πολύ δυνατές μονομαχίες σε όλες τις γραμμές του γηπέδου ήταν αυτές που ξεχώρισαν στην αναμέτρηση, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να αναγκάζεται μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης να κάνει την πρώτη του αλλαγή. Και αυτό διότι στα πρώτα εφτά δευτερόλεπτα, οι Σαριόγλου και Στεργίου θα χτυπήσουν τα κεφαλιά σου σε μία εναέρια μονομαχία με τον Στεργίου να αποχωρεί «αιμόφυρτος» από το ματς, πηγαίνοντας στο νοσοκομείο, αφού είχε ανοίξει το κεφάλι του, με τον Σαριόγλου από την άλλη να συνεχίζει το ματς.

Έτσι τα σχέδια του κύριου Καραμπατζάκη άλλαξαν, βάζοντας στο παιχνίδι τον Βογιατζή.

Και ενώ το ματς δεν προσέφερε πολλές συγκινήσεις και όλοι πίστευαν πως θα λήξει χωρίς νικητή, ο Ναθαηλίδης που είχε περάσει ως αλλαγή από τον κύριο Ανασταδιάδη, είχε άλλη άποψη, αφού στο 91ο λεπτό με απίστευτο σουτ σχεδόν από τα 30 μέτρα, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παναγιωτίδη, «παγώνοντας» τους γηπεδούχους μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας ανέβηκε ψηλά για να ισοφαρίσει το ματς, αλλά σε μία υποδειγματική αντεπίθεση η Χαραυγή θα κάνει το 2-0 με τον Θανάση Τακίδη, παίρνοντας έτσι μία πολύ μεγάλη νίκη.

Στο πρώτος μέρος το ματς ήταν πολύ φτωχό από πλευράς φάσεων, αφού οι ομάδες δεν μπορούσαν επιθετικά να δημιουργήσουν κάτι καλό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Μακεδονικό Σιάτιστας θα έρθει στο 28ο λεπτό, με τον Μπατσή να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τεντζογλίδη να μπλοκάρει την μπάλα πολύ δύσκολα σε δεύτερο χρόνο.

Στο 30’ ο Χατζής θα απειλήσει με μακρινό σουτ για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το δοκάρια του Παναγιωτίδη.

Αυτές οι φάσεις ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει το πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο ποιοτικά, με τις ομάδες να παίζουν πιο δυνατά αλλά και πιο σκληρά στις περισσότερες φάσεις. Η είσοδος του Μπάμπη Κεΐσογλου στον αγωνιστικό χώρο για λογαριασμό του Μακεδονικού Σιάτιστας, έδωσε «παλμό» στους παίχτες του κύριου Καραμπατζάκη, χάνοντας μάλιστα και μοναδική ευκαιρία στο 58ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο μεσό επιθετικός των γηπεδούχων θα δεχτεί την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή και από διαγώνια θέση θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τεντζογλίδης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 65’ και ενώ η πίεση της Σιάτιστας συνεχιζότανε, ο Τσιούρκας θα πιάσει δυνατό μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τεντζογλίδη να πραγματοποιεί μία ακόμα εντυπωσιακή απόκρουση, σώζοντας και πάλι την Χαραυγή. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ταφαρλής με απευθείας εκτέλεση κόρνερ θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τον χρόνο να κυλάει αντίστροφα για τον Μακεδονικό Σιάτιστας. Οι «μπλε» όσο περνούσε ο χρόνο ανέβαζαν ακόμα περισσότερο  τις γραμμές τους μέσα στο γήπεδο, αφού έψαχναν το γκολ της νίκης. Η ομάδα του Λεωνίδα Αναστασιάδη όμως το εκμεταλλεύτηκε αυτό, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις στα τελευταία λεπτά.

Σε μία από αυτές, μετά από σύγχυση στη άμυνα της Σιάτιστας και διώξιμο από τους αμυντικούς, η μπάλα θα φτάσει στον Ναθανηλίδη, ο οποίος θα κάνει το κοντρόλ και χωρίς να το σκεφτεί από απόσταση 30 μέτρων θα κάνει τρομερό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Παναγιωτίδη, σκοράροντας ένα εντυπωσιακό γκολ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής.

Η επιτυχία της Χαραυγής ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 93ο λεπτό, με τον Ποζίδη να φεύγει στην αντεπίθεση, θα σπάει την μπάλα στον Τακίδη, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 0-2 για την Χαραυγή, σε διάστημα δύο λεπτών!

Έτσι με αυτό το «τρίποντο» οι νικητές έφτασαν τους 22 βαθμούς, ενώ η Σιάτιστας έμεινε στους 25, χάνοντας παράλληλα και την πρώτη θέση, με την Κοζάνη να το εκμεταλλεύεται.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Σιάτιστας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου στο «ντέρμπι» της αγωνιστικής, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής θα φιλοξενήσει την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας.

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Παναγιωτίδης, Μαλούτας, Μούστα, Μπατσής, Καλπακίδης(56’ Κεΐσογλου), Χανταβας(71’ Μπιζιώτης), Τσιούκρας Ι., Τσακνάκης(46’ Δονούλης), Τσιούκρας Χ., Στεργίου(4’ Βογιατζής), Ταφαρλής

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Αναστασιάδης) Τεντζογλίδης, Μανακίτσας, Κουμπούρας, Σαββίδης, Σαριόγλου, Ζηνόβιος, Χουϊλίδης(62’ Ναθαναηλίδης0, Θεοδωρίδης, Χατζηρούμπης(70’ Ποζίδης), Τακίδης, Χατζής(78’ Δήμτσιος)

Διαιτητής: Πανυτσίδης

Βοηθοί: Παπαδόπουλος Χ., Μπαλιάκας