Μεγάλη νίκη στο «ντέρμπι» κορυφής για τον Μακεδονικό Φούφα κόντρα στην Α.Ε. Ποντίων (φωτογραφίες)

«Αφεντικό» του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας είναι πλέον η ομάδα του Μακεδονικού Φούφα

, αφού πήρε το «ντέρμπι» κορυφής κόντρα στην Α.Ε. Ποντίων με σκορ 1-0.

«Χρυσός» σκόρερ ο Τοπάλης, περισσότεροι από 500 φίλαθλοι στις κερκίδες.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο, ο οποίος κατέκλεισε τις κερκίδες του Σταδίου, η Α.Ε. Ποντίων υποδέχτηκε τον Μακεδονικό Φούφα, σ’ ένα πραγματικό «ντέρμπι». Και οι δύο ομάδες πριν το παιχνίδι, ήταν αήττητες και ισοβαθμούσαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτό βέβαια άλλαξε, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 χάρις σε γκολ που πέτυχε ο «συνήθης» ύποπτος Σαράντης Τοπάλης στο 49ο λεπτό.

Το παιχνίδι και από τις δύο ομάδες ήταν πολύ δυνατό, κυρίως στη μεσαία γραμμή, με τους δύο προπονητές να δίνουν περισσότερη σημασία στα αμυντικά καθήκοντα των ομάδων τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Α.Ε. Ποντίων ήταν καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού είχε και την κατοχή της μπάλας αλλά και χαμένες ευκαιρίες, με κύριο εκφραστή τον Ρουμάνο Burdujan. Μάλιστα μέτρησε και ένα δοκάρι με τον Χαματάι.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις και ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με την συγκομιδή να είναι «φτωχή». Η ομάδα του Μακεδονικού Φούφα έδειξε πιο συγκεντρωμένη στις περισσότερες φάσεις, με τους γηπεδούχους να μην δημιουργούν καμία αξιοσημείωτη ευκαιρία σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, παρά τις αλλαγές που έκανε ο κύριος Σαμαράς.

Συνολικά η Α.Ε. Ποντίων πραγματοποίησε τρεις καλές τελικές προσπάθειες στην εστία του Παπαδόπουλου, ενώ από την άλλη ο Μακεδονικός Φούφα δημιούργησε τέσσερις καλές στιγμές, σκοράροντας στη μία από αυτές.

Στο 17ο λεπτό θα έρθει η πρώτη φάση της αναμέτρησης για τους «βυσσινί» με τον Burdujan να κάνει δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 31ο λεπτό, ο Χαματάι μετά από ατομική προσπάθεια, θα κάνει σέντρα σουτ από τα πλάγια, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου.

Στο 33’ ο Μακεδονικός Φούφα θα γίνει για πρώτη φορά απειλητικός, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα μετά από κάθετη μπαλιά του Τοπάλη, ο Ματούλας θα βγει απέναντι από τον Κοτταρίδη, θα κάνει ανενόχλητος το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Ποντίων θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ, κάνοντας μία σπουδαία επέμβαση.

Στο 37’ ο Burdujan θα δοκιμάσει και πάλι το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή, κάνοντας δυνατό αριστερό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν στη σωστή θέση μπλοκάροντας την μπάλα. Στο 42’ θα γίνει και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, με τον Τοπάλη να κάνει από κοντά σέντρα σουτ και τον Κοτταρίδη να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του κύριου Κερλίδη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Α.Ε. Ποντίων πιο νωθρά, πράγμα που το πλήρωσε. Στο 47’ ο Σιδηρόπουλος θα κάνει σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, με τον Γκελοσάνι να πιάνει δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και τον Κοτταρίδη να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Δεν θα γίνει όμως το ίδιο στο 49ο λεπτό, όπου μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Δούφας θα πάρει την μπάλα κάνοντας το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κοτταρίδη να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, και τον Τοπάλη να παίρνει το «ρεμπάουντ» και με ψύχραιμο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Μακεδονικό Φούφα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αφού κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Η Α.Ε. Ποντίων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν είχε την ουσία, αφού δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει τους Παπαγαθονίκου και Burdujan, πράγμα που έκανε δύσκολο το επιθετικό κομμάτι.

Ο χρόνος κυλούσε χωρίς να αλλάζει κάτι στην αναμέτρηση, με το τελευταίο «σφύριγμα» του διαιτητή να δίνει τελικά τη μεγάλη νίκη στο Μακεδονικό Φούφα

Έτσι η ομάδα της Πτολεμαΐδας έφτασε τους 13 βαθμούς, απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής, ενώ η Α.Ε. Ποντίων έμεινε στους 10 βαθμούς, πέφτοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε.Π. θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Δόξα Κρανούλας, ενώ ο Μακεδονικός Φούφα θα υποδεχτεί την Α.Ε. Λευκίμμης.

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Κοταρρίδης, Ντούκα (73’ Παπουτζίδης), Πασχαλίδης, Δημητριάδης (64’ Ίττης), Σαββίδης, Παπαδόπουλος (56’ Παπαγαθονίκου), Burdujan, Μετικάνος (84’ Μπατμάς), Σαββούδης, Χαματάι, Ακριτίδης

Μακεδονικός Φούφα: (Κερλίδης) Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης, Πιριτζάους, Τζουβάρας, Ασλαμπάλογλου, Τσικόπουλος (61’ Χάϊτας), Δούφας (66’ Καλογιαννίδης), Γκελοσάνι, Τοπάλης, Ματούλας(77’ Κοπατσάρης)

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος

Βοηθοί: Δημόπουλος. Δράγος