«Λευκή» ισοπαλία για την Α.Ε. Ποντίων κόντρα στον Πανλευκάδιο (φωτογραφίες)

Αήττητη παρέμεινε η ομάδα της Αθλητικής Ένωσης Ποντίων στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Κατηγορίας

, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) απέναντι στην ομάδα του Πανλευκάδιου, παρά την καλή εμφάνιση.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, στον 3ο Όμιλο της Γ Εθνικής.

Μπροστά σε αρκετό φίλαθλο κόσμο, η ομάδα της Α.Ε. Ποντίων φιλοξένησε στην έδρα της τον Πανλευκάδιο, με στόχο μόνο το «τρίποντο» της νίκης.

Οι «Πόντιοι» μπορεί να δημιούργησαν πολύ καλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν τελικά να σκοράρουν, παρά την καλή εμφάνιση. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που ήθελαν, αφού δεν έγιναν καθόλου απειλητικοί στο παιχνίδι τους, παίζοντας περισσότερο παθητικό ποδόσφαιρο.

Οι παίχτες του κύριου Σαμαρά πραγματοποίησαν συνολικά έξι τελικές στην εστία του Καραπιπερή, έχοντας και ένα δοκάρι με τον Burdujan, ενώ ο Πανλευκάδιος είχε μόλις μία καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε θετικά για τους «βυσσινί», ασκώντας πίεση από το πρώτο κιόλας λεπτό. Στο 13’ ο Χαματαϊ θα κάνει σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα κόρνερ.

Στο 19’ ο πολύ θετικός Παπουτζίδης, θα κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραπιπερής θα μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα. Η πίεση συνεχιζόντανε από την Α.Ε. Ποντίων, ενώ οι παίχτες του Πανλευκάδιου είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Στο 29’ ένα σουτ από τον Ρωμύλο Παπαγαθονίκου θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο προπονητής των φιλοξενούμενων έκανε δύο αλλαγές στο πρώτο μέρος, αλλάζοντας την τακτική του. Στο 37ο λεπτό θα χαθεί και η πιο σημαντική ευκαιρία για την Α.Ε. Ποντίων. Ο Ακριτίδης θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Burdujan θα πιάσει καρφωτή κεφαλιά, με τον Καραπιπερή να αποκρούει την μπάλα και αυτή να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ρουμάνος και πάλι θα κάνει δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Η Α.Ε. Ποντίων μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Έτσι ο φίλαθλος κόσμος είδε ένα «φτωχό» δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν αμυντικά.

Η μοναδική καλή ευκαιρία για τον Πανλευκάδιο έγινε στο 47ο λεπτό, όπου μετά από σέντρα του Μουρεχίδη ο Dmitrov θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο Κωφίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Μία ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Ίττη στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, είναι ότι καλύτερο έκαναν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Όσο περνούσε η ώρα η Α.Ε.Π. πίεζε και έδειχνε πως θέλει το γκολ, ενώ από την άλλη ο Πανλευκάδιος είχε κλειστεί στα καρέ του, αφού συμβιβαζόταν και με το αποτέλεσμα της ισοπαλίας, όπως και έγινε.

Έτσι μετά το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Τσιτσανούλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν ευχαριστημένο με τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ οι παίχτες του κύριου Σαμαρά δεν έμειναν ικανοποιημένοι, αφού σίγουρα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Έτσι η Α.Ε. Ποντίων έφτασε τους 7 βαθμούς και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Μακεδονικό Φούφα, ενώ ο Πανλευκάδιος πήρε την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία, φτάνοντας τους 3 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε.Π. θα αντιμετωπίσει την Καστοριά, ενώ ο Πανλευκάδιος θα φιλοξενήσει τον Μακεδονικό Φούφα.

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Κωφίδης, Ντούκα (87’ Χατζηκωνσταντίνου), Πασχαλίδης, Δημητριάδης, Παπουτζίδης (70’ Ίττης), Ακριτίδης, Χαματάι (63’ Σαββούδης), Παπαγαθονίκου (63’ Παπαδόπουλος), Burdujan, Μετικάνος

Πανλευκάδιος: Καραπιπερής, Κοκολης, Μουρεχίδης (80’ Κουτσικος), Βλάχος, Τριαντος (36’ Γουριώτης), Φλούδας, Κοκολης Χ., Perez (40’ Ασημακόπουλος), Αργυρός, Dimitrov, Κουμπής (54’ Cela)

Διαιτητής: Τσιτσανούδης

Βοηθοί: Στάικος – Παγέτσος

Γιατρός: Μούσιος