Με την 26η και τελευταία αγωνιστική συνεχίστηκαν το Σαββατοκύριακο οι δύο Όμιλοι του Β' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.
Τα πρωταθλήματα έφτασαν στο τέλος τους, με τέσσερις ομάδες να κερδίζουν την άνοδό τους στο Α' Τοπικό, ενώ δύο ομάδες υποβιβάστηκαν στο Γ' Τοπικό.
Συγκεκριμένα στον 1ο Όμιλο η Δόξα Λευκόβρυσης αναδείχτηκε πρωταθλήτρια, με τους Ακρίτες Κοζάνης να ακολουθούν στην δεύτερη θέση. Και οι δύο ομάδες κέρδισαν τον προβιβασμό τους στην πρώτη κατηγορία.
Στον 2ο Όμιλο πρωταθλήτρια βγήκε η ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βοΐου, ενώ το δεύτερη εισιτήριο για την άνοδο κέρδισε η Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:
Β' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης (1ος Όμιλος - 26η Αγωνιστική) | |
Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης - Α.Ο. Κρόκου | 0-1 |
Δόξα Λευκόβρυσης - Ακρίτες Κοζάνης | 2-0 |
Α.Σ. Καρυδίτσας - Α.Ε. Κρανιδίων | 1-3 |
Αναγέννηση Λιβαδερού - Έλατος Ελάτης | 4-2 |
Κένταυρος Πρωτοχωρίου - Πρόοδος Μεταξά | 2-5 |
Κεραυνός Πετρανών - Αναγέννηση Αργύλου | 3-0 α.α. |
Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευή - Ερμής Πλατανορρέματος | 3-2 |
Β' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης (2ος Όμιλος - 26η Αγωνιστική) | |
Ηρακλής Κρυόβρυσης - Δράσις Τσοτυλίου | 1-1 |
Ελπίδες Ελλησπόντου - Δόξα Βερμίου Πύργων | 7-2 |
Πολυνίκης Πτολεμαΐδας - Βέρμιο Καρυοχωρίου | 0-3 α.α. |
Ερμής Ασβεστόπετρας - Ατρόμητος Πτολεμαΐδας | 1-1 |
Κοζάνη 2004 - Δόξα Μικροκάστρου | 1-2 |
Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας - Πρόοδος Κομνηνών | 4-0 |
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου - Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας | 2-1 |
Οι τελικές βαθμολογίες:
ΘΕΣΗ | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘΜΟΙ |
1 | Δόξα Λευκόβρυσης | 26 | 68 |
2 | Ακρίτες Κοζάνης | 26 | 60 |
3 | Ερμής Πλατανορρέματος | 26 | 56 |
4 | Κεραυνός Πετρανών | 26 | 52 |
5 | Έλατος Ελάτης | 26 | 43 |
6 | Κένταυρος Πρωτοχωρίου | 26 | 42 |
7 | Α.Ο. Κρόκου | 26 | 40 |
8 | Α.Ε. Κρανιδίων | 26 | 28 |
9 | Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής | 26 | 26 |
10 | Πρόοδος Μεταξά | 26 | 25 |
11 | Αναγέννηση Λιβαδερού | 26 | 24 |
12 | Α.Σ. Καρυδίτσας | 26 | 22 |
13 | Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης | 26 | 16 |
14 | Αναγέννηση Αργύλου | 26 | 13 |
ΘΕΣΗ | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘΜΟΙ |
1 | Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου | 26 | 59 |
2 | Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας | 26 | 53 |
3 | Ατρόμητος Πτολεμαΐδας | 26 | 52 |
4 | Δράσις Τσοτυλίου | 26 | 49 |
5 | Ηρακλής Κρυόβρυσης | 26 | 46 |
6 | Βέρμιο Καρυοχωρίου | 26 | 44 |
7 | Δόξα Βερμίου Πύργων | 26 | 40 |
8 | Ερμής Ασβεστόπετρας | 26 | 37 |
9 | Ελπίδες Ελλησπόντου | 26 | 33 |
10 | Δόξα Μικροκάστρου | 26 | 32 |
11 | Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας | 26 | 25 |
12 | Πρόοδος Κομνηνών | 26 | 24 |
13 | Κοζάνη 2004 | 26 | 17 |
14 | Πολυνίκης Πτολεμαΐδας | 26 | -9 |
Επιμέλεια: Τσαρτσιανίδης Χρήστος - www.top-sport.gr