Με φορά από το Κύπελλο η Α.Ε. Ποντίων «σκόρπισε» τον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης (φωτογραφίες)

«Πεντάσταρη» η φετινή Κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Κοζάνης!

Μία επιβλητική νίκη με σκορ 5-0 πέτυχε η ομάδα της Α.Ε. Ποντίων, απέναντι στον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης το απόγευμα της Κυριακής.

Οι «Πόντιοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, όπου μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου δείχνουν πως βρίσκονται σε εξαιρετική «φόρρμα».

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους και με τον καιρό σύμμαχο, η Α.Ε. Ποντίων υποδέχτηκε στην έδρα της τον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε μία πολύ όμορφη κίνηση σεβασμού, αφού παρέδωσαν μία φανέλα της ομάδας με το όνομα «Πέρης» στην μνήμη του φιλάθλου Περικλή Σαββίδη, όπου είχε φύγει από την πρόωρα από την ζωή.

Οι δύο ομάδες κράτησαν και ενός λεπτού σιγή, για άλλον φίλαθλο της ομάδας, ο οποίος έφυγε και αυτός αρκετά νέος πριν από δύο ημέρες.

Στα αγωνιστικά τώρα, η Α.Ε. Ποντίων μπήκε «φουριόζα» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σημειώνοντας μάλιστα τρία γκολ, πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών στον αγώνα. Από την άλλη ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης αιφνιδιάστηκε με την καλή απόδοση της αντίπαλης ομάδας και δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι που είχε σχεδιάσει.

Από τη μία ο κύριος Σαμαράς είδε τους παίχτες του να βγάζουν φάσεις και γκολ, οι οποίοι τον άφησαν ικανοποιημένο με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη ο κύριος Γκουρτζούλης σίγουρα θα έχει παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Για τους γηπεδούχος ο Πασχαλίδης άνοιξε το σκορ, με τον Παπαγαθονίκου να κάνει το 2-0. Το τρίτο γκολ ήρθε από τον Συμεωνίδη, με τον ίδιο παίχτη να σημειώνει και το 4-0. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Τσαγκαλίδης με πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 5-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παπαγαθονίκου μόλις στο 3ο λεπτό να απειλεί με δυνατό σουτ, αλλά ο Μιχαηλίδης θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 10ο λεπτό όμως, έπειτα από σέντρα του Ακριτίδη, ο Μιχαηλίδης θα χάσει την μπάλα μέσα από τα χέρι του και τον Πασχαλίδη σε κενή εστία να γράφει το 1-0 για την ομάδα του, δεχόμενος έτσι το «δώρο» από τον πορτιέρο του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης.

Η Α.Ε. Ποντίων συνέχιζε να πιέζει ψάχνοντας και ένα δεύτερο γκολ. Στο 12’ ο Συμεωνίδης μετά από ατομική προσπάθεια, θα κάνει το σουτ, με την  μπάλα να κοντράρει και τον Μιχαηλίδη να αποκρούει. Στο 24ο λεπτό, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Παπαδόπουλου, ο Παπαγαθονίκου θα βγει τετ α τετ και χωρίς πρόβλημα θα πλασάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.

Ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης έδειχνε χαμένος και μουδιασμένος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με την Α.Ε.Π. να το εκμεταλλεύεται σκοράροντας και τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα και πάλι ο Τσαγκαλίδης θα βγάλει μακρινή μπαλιά στον Συμεωνίδη, ο οποίος θα βγει τετ α τετ και με δυνατό σουτ θα γράψει το 3-0. Στο 38ο λεπτό ο Παπαγαθονίκου θα δεχτεί την μπάλα από τον Ντούκα, θα κάνει το κοντινό πλασέ αλλά ο Μιχαηλίδης θα αποκρούσει.

Η Α.Ε. Ποντίων δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 40ο λεπτό μετά από πολύ όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Ακριτίδη, Κουτσομήτρο και Πασχαλίδη, ο τελευταίος θα κάνει μία σέντρα σουτ, με τον Τσατσόπουλο να διώχνει την μπάλα, η οποία θα κοντράρει στον Συμεωνίδη και θα καταλήξει στα δίχτυα, σε ένα πολύ τυχερό γκολ για το 4-0, σκορ που έμεινε μέχρι και το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η υπόθεση νίκη είχε κριθεί αρκετά νωρίς.

Ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης έπαιξε πιο ελεύθερα, δημιουργώντας τρεις τέσσερις τελικές φάσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 61’ ο Ευθυμιάδης θα πιάσει ένα σουτ στην κίνηση, αλλά ο Κυριακίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Οι παίχτες της Α.Ε. Ποντίων έκαναν συντήρηση δυνάμεων, ρίχνοντας τον ρυθμό που είχαν στο πρώτο μέρος.

Στο 64’ και πάλι ο Ευθυμιάδης με δυνατό σουτ, θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ. Μία κεφαλιά του Κικίρη στο 68 θα περάσει λίγο άουτ. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν την πιο σημαντική τους ευκαιρία, με τον συνήθη ύποπτο Ευθυμιάδη. Ο επιθετικός των «ασπρόμαυρων» θα βγει ολομόναχος απέναντι στο Κυριακίδη, αλλά θα προτιμήσει να σουτάρει και όχι να προχωρήσει με την μπάλα, η οποία κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 85ο λεπτό, ο Παπαγαθονίκου θα κερδίσει φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Τσαγκαλίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο μεσοεπιθετικός της Α.Ε.Π. με πολύ «γλυκό» τρόπο θα στείλει την μπάλα απευθείας μέσα στην εστία, πανηγυρίζοντας το τελικό 5-0.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Μπαϊραμίδη έδωσε ακόμα ένα «τρίποντο» στην Α.Ε. Ποντίων, η οποία έφτασε τους 48 βαθμούς και συνεχίζει να πρωτοπορεί στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης έμεινε στους 31 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς Γ.) Κυριακίδης, Κουτσομήτρος, Τσαγκαλίδης, Συμεωνίδης (66’ Κεϊσίδης), Ακριτίδης, Ντούκα, Παπαγαθονίκου, Πασχαλίδης, Ζερβανταρίδης (70’ Γοτουχίδης), Παπαδόπουλος, Δημητριάδης (63’ Τσίλης)

ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης: (Γκουρτζούλης) Μιχαηλίδης, Αθανασιάδης, Καραγιώργος, Μυλωνάς (79’ Κουϊμτσίδης α.α), Τσατσόπουλος (42’ Κόνι), Τιούλης, Καστάμης, Καλιακούδας, Κικίρης, Ευθυμιάδης (72’ Μπακαλίδης), Τζούτζας

Διαιτητής: Μπαϊραμίδης

Βοηθοί: Μπέλτσου, Ιωαννίδης

Παρατηρητής: Τζουμερκιώτης

Γιατρός: Δερμιτζάκης