Β' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Βέρμιο Καρυοχωρίου - Ανθότοπος 2-2 (φωτογραφίες)

Ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Καρυοχώρι εκεί όπου το τοπικό Βέρμιο αν και έχανε 2-0 στο ημίχρονο από τον Ανθότοπο

κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 2-2, έχοντας όμως φρικτά παράπονα σύμφωνα με τους ανθρώπους του από το διαιτητή Σουλίδη Ε και τον επόπτη Δραγώγια.

Το ματς είχε 2 όψεις. Στο πρώτο μέρος ένα πολύ κακό Καρυοχώρι είδε τους αντιπάλους του να πετυχαίνουν 2 γκολ να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνουν ευκαιρίες.
Στην επανάληψη η γρήγορη μείωση του σκορ, καθώς και το ότι ο Ανθότοπος έμεινε με 10 βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν τα ηνία και να πιέζουν για την ισοφάριση. Τελικά αυτή ήρθε αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9 ενώ από την άλλη ο Ανθότοπος σαν απάντηση είχε 2 οριζόντια δοκάρια.

Σε αυτό το πολύ όμορφο παιχνίδι παραφωνία ήταν ο διαιτητής και ο πρώτος επόπτης (Σουλίδης, Δραγώγιας) αφού και οι 2 ομάδες είχαν φοβερά παράπονα. Οι γηπεδούχοι για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε, ένα ακυρωθέν γκολ και τα λίγα λεπτά των καθυστερήσεων και οι φιλοξενούμενοι για την 2η αποβολή του παίκτη τους με 2η κίτρινη την ώρα που πήγαινε να γίνει αλλαγή!!!!!!.

Στο 13ο ο Χριστοφορίδης μπήκε στην περιοχή ο Βρόϊκος τον βρίσκει καθαρά, ο διαιτητής δεν δείχνει τίποτα (δεν είχε και καλή ορατότητα) όπως και ο επόπτης Δραγώγιας με τη φάση να γίνεται μπροστά του.
Στο επόμενο λεπτό ο Χριστοφορίδης σουτάρει ο Ζιώγας δεν μπορεί να μπλοκάρει ο Κοτταρίδης σκοράρει αλλά ο επόπτης Δραγώγιας τον υποδεικνύει σε θέση οφ-σαϊντ αν και καλυπτόταν, προκαλώντας νέες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Στο 18ο τραγικό λάθος του Ρωσσίδη που ενώ είναι κάτοχος της μπάλας μέσα στη περιοχή τη χάνει από τον Γοτουχίδη που με δυνατό σουτ κάνει το 0-1.
Στο 40ο νέο λάθος των κεντρικών αμυντικών του Βερμίου ο Αλεξανδρίδης αμαρκάριστος με δυνατό σουτ κάνει το 0-2. Στην εκπνοή του ημιχρόνου λίγο έλειψε να γίνει το 0-3 όταν ο Αλεξανδρίδης μόνος απέναντι στον Βαρβαρούση δεν μπόρεσε να το νικήσει.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Χριστοφορίδης ανατράπηκε μέσα στη περιοχή από τον Τριανταφυλλίδη και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-2.
Οι γηπεδούχοι «χώλαιναν» επικίνδυνα αμυντικά και στο 58ο ο Αλεξανδρίδης σέντραρε από αριστερά, κενό στο κέντρο της άμυνας αλλά το σουτ του Γοτουχίδη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι τη γραμμή και απομακρύνθηκε.

Στο 65ο το σουτ του Παπαδάκη από πλεονεκτική θέση έφυγε ψηλά άουτ και στο 76ο μπροστινή μπαλιά για τον Παπαδάκη, ο Βρόϊκος ελέγχει τη μπάλα και αφήνει στο Ζιώγα να μπλοκάρει, καθυστερούν όμως ο πρώτος τσιμπάει την μπάλα αλλά δεν βρέθηκε κανείς σε κενή εστία να σκοράρει.

Στο 78ο κόρνερ Χριστοφορίδη σουτ Μητατσέλη ο Ζιώγας μπλόκαρε πολύ δύσκολα ακριβώς πάνω στη γραμμή. Αμέσως μετά νέο λάθος στην άμυνα αλλά το αδύναμο πλασέ του Τριανταφυλλίδη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ρωσσίδης και στο 86ο κόρνερ Χριστοφορίδη κεφαλιά Πανάκη και 2-2.

Με την σέντρα παραλίγο έμφραγμα για τους γηπεδούχους καθώς ο Αλεξανδρίδης έπιασε από το κέντρο το αριστερό σουτ η μπάλα κρέμασε τον Βαρβαρούση βρήκε το οριζόντιο δοκάρι τη γραμμή και απομακρύνθηκε!!!!!

Για το διαιτητή κ. Σουλίδη E. τα είπαμε πιο πάνω. Απέβαλε με 2η κίτρινη τους Μπίχα στο 69ο και Τοπαλίδη στο 84ο ενώ έδειξε κίτρινες στους Πανάκη, Χαραλαμπίδη Α., Τριανταφυλλίδη. Βοηθοί του ήταν οι Δραγώγιας και Χατζής με τον 2ο να είναι καλός.

Βέρμιο Καρυοχωρίου: Βαρβαρούσης, Ταϊγανίδης, Γεωργιάδης, Πουλασικίδης (76ο Μητατσέλης), Ρωσσίδης, Πανάκης, Παπαδάκης, Χαραλαμπίδης Α. (84ο Χαραλαμπίδης Δ.), Κοτταρίδης, Γκιούρος, Χριστοφορίδης.

Α.Σ. Ανθότοπος: Ζιώγας, Μπότζας, Βρόϊκος, Λαζαρίδης, Μπίχας, Τοπαλίδης, Μαρασλίδης Κ., Φίσκας, Τριανταφυλλίδης, Αλεξανδρίδης, Γοτουχίδης (90ο Παπαγερίδης)