«Χ»ωρίς νικητή το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Α.Ε. Ποντίων και Κοζάνη (φωτογραφίες)

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Α.Ε. Ποντίων και Κοζάνη

, το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο της Ξηρολίμνης.

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, μία αγωνιστική όπου είχε αναβληθεί λόγω των καιρικών συνθηκών και πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Ξηρολίμνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ από το «ντέρμπι».

Ένα πολύ «σκληρό» παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα σε Κοζάνη και Α.Ε. Ποντίων, αφού και οι δύο ομάδες αναζητούσαν το «τρίποντο» της νίκης. Περίπου 350 φίλαθλοι γέμισαν τις κερκίδες, για να παρακολουθήσουν το «ντέρμπι» κορυφής.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την Κοζάνη να παίρνει από νωρίς (5ο λεπτό) κεφάλι στο σκορ, χάρις στο γκολ που σημείωσε ο Πουτογλίδης αλλά ισοφαρίστηκε σχετικά γρήγορα (16ο λεπτό) με γκολ που πέτυχε ο Σαββούδης. Στο ματς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο πλευρές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Έτσι Α.Ε.Π. και Κοζάνη μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να το εκμεταλλεύεται, μειώνοντας την διαφορά από την Α.Ε. Ποντίων στους τέσσερις βαθμούς.

Από το «τσεπάκι» του κύριου Καρατέρπου βγήκαν πολλές κίτρινες κάρτες, με τους ποδοσφαιριστές να παίζουν σε πολλές περιπτώσεις αντικανονικά.

Στο τέλος μάλιστα ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια, αφού μία παρεξήγηση ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές έμελλε να σταθεί αφορμή για να γίνουν όλοι ένα κουβάρι. Οι «ψυχραιμότεροι» μπόρεσαν μετά από λίγο να ηρεμήσουν την κατάσταση, η οποία είχε ξεφύγει στο χώρο των αποδυτηρίων.

Για ακόμα μία φορά στην Ελλάδα βλέπουμε σκηνές που σίγουρα «αμαυρώνουν» το ποδόσφαιρο, στερώντας το να κάνει ένα βήμα παραπάνω. Σκηνές όπου αποδεικνύουν καθημερινά ποιο είναι το επίπεδο του αθλητισμού αλλά και του ποδοσφαίρου ειδικότερα στη χώρα μας.

Στα αγωνιστικά η Κοζάνη «ξάφνιασε» στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Πουτογλίδη να κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλας τα δίχτυα για το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πέντε λεπτά αργότερα, με τον Φωλίνα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Δούμα να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η Α.Ε. Ποντίων έψαχνε τα πατήματά της μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ισοφαρίζοντας στην πρώτη της ευκαιρία με υποδειγματική αντεπίθεση. Συγκεκριμένα ο Κουτσομήτρος θα δεχτεί την μπαλιά από τον Συμεωνίδη, θα τρέξει όλη τη δεξιά πτέρυγα, θα βγάλει σέντρα ακριβείας για τον Σαββούδη, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά θα κάνει το 1-1 για την ομάδα του..

Στο 22’ ο Τραυλός με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα αναγκάσει τον Βίδρα να αποκρούσει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερο ο Κοτζατίσογλου με μακρινό σουτ δεν θα ανησυχήσει τον Βόδρα ο οποίος θα μπλοκάρει.

Στο 25ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Κουτσομήτρου, ο Παπαγαθονίκου θα κάνει από κοντά την προβολή, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ. Στο 29’ ο Φωλίνας με μία σέντρα σουτ θα αιφνιδιάσει τον Βίδρα, ο οποίος θα διώξει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την Α.Ε.Π. στο 40ο λεπτό να κάνει την τελευταία δάση του πρώτου μέρους. Ο Κουτσομήτρος από πολύ κοντά θα κάνει το σουτ, αλλά ο Πατουλίδης θα διώξει, ενώ στη συνέχει ο Παπαγαθονίκου θα πάρει το «ριμπάουντ», θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό σκηνικό, με την Κοζάνη να παίζει καλύτερα και να γίνεται πιο πιεστική και απειλητική, χάνοντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το ματς. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο τα νεύρα εκατέρωθεν ήταν πιο εμφανέστατα. Το παιχνίδι «μύριζε» μπαρούτη, με πολλές διαμαρτυρίες και πολλά μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή.

Πρώτη απείλησε η Α.Ε. Ποντίων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ίττη, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Στο 66’ έπειτα από φάουλ του Τραυλού, ο Πουλατσόγλου θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 77’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» και μάλιστα διπλή. Συγκεκριμένα ο Τραυλός θα «τριπώσε» μέσα στην μεγάλη περιοχή, θα κάνει το σουτ αλλά ο Βίδρα θα αποκρούσει σε πρώτο χρόνο, με το Χαματαϊ να παίρνει το «ριμπάουντ», ανενόχλητος να κάνει το σουτ αλλά ο Βίδρας βρήκε και εδώ απάντηση αποκρούοντας εντυπωσιακά την μπάλα, σώζοντας την ομάδα του.

Στο 81’ ο Τσαγκαλίδης με μακρινό σουτ θα δει τον Πατουλίδη να αποκρούει την μπάλα, ενώ ο Τακίδης ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγο έλειψε να δώσει το «τρίποντο» στην Κοζάνη. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων θα περάσει όποιον βρει μπροστά του θα κάνει το σουτ αλλά δεν θα μπορέσει να σκοράρει με την  πάλα να κοντράρει και να καταλήγει  κόρνερ.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Καρατέρπο μοίρασε από έναν βαθμό στις δύο ομάδες. Ενώ όλο έδειχναν να τελειώνουν ήρεμα, ένας διαπληκτισμός ανάμεσα σε παίχτη της Α.Ε.Π. και της Κοζάνης άναψε τα «αίματα», με ανθρώπους και των δύο ομάδων να πιάνονται στα χέρια, όπως αναφέραμε και πιο πάνω. Έτσι το «ντέρμπι» δεν τελείωσε όπως αρμόζει σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα, αφού από ποδόσφαιρο το «γύρισαν» σε ρινγκ.

Σίγουρα τέτοιες σκηνές δεν τιμάνε ούτε την Α.Ε. Ποντίων αλλά ούτε και την ιστορική ομάδα της Κοζάνης.

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Βίδρας, Πασχαλίδης. Δημητριάδης(68’ Κλόντι), Ακριτίδης, Συμεωνίδης, Παπαδόπουλος(81’ Κουλουκίδης), Σαββούδης, Κεϊσογλου(65’ Τσαγκαλίδης), Παπαγαθονίκου, Ίττης, Κουτσομήτρος

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Ζερβανταρίδης, Λιάμης, Κουρτίδης

Κοζάνη: (Παπαθόπουλος Β.) Πατουλίδης, Παπαδόπουλος, Φωλίνας(78’ Τακίδης), Αντωνιάδης(54’ Ευθυμιάδης), Πουλατσόγλου, Τσικόπουλος, Τζερεμές(54’ Χαματάϊ), Κοτζατίσογλου, Πουτογλίδης, Τραυλός, Δούμας

Στον πάγκο: Κοκκινίδης, Καζαντζίδης, Παπαδόπουλος, Κοντός

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Παπαδόπουλος Χ., Μπαλιάγκας

Παρατηρητής: Φραντζόπουλος

Γιατρός: Παπαχρήστου