Β' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Ατρόμητος Πτολεμαΐδας - Δόξα Βερμίου Πύργων 1-1 (φωτογραφίες - βίντεο)

Ενα παιχνίδι που τα είχε όλα,πάθος ένταση δύναμη γκολ μέσα σε αντίξοες καιρικές συνθήκες και κακό αγωνιστικό χώρο.

Ατρόμητος και Δόξα έπαιξαν για την νίκη δίχως σκοπιμότητες με το τελικό σκορ να αφήνει και τις δύο ομάδες πίσω στο παιχνίδι της ανόδου αν και ακόμα είναι νωρίς για να λέμε κάτι τέτοιο.

Ετσι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις αν και θα μπορούσαν και οι δύο να πάρουν την νίκη με τον Ατρόμητο όμως να είναι ποιο άτυχος στις τελικές προσπάθειες για να πάρει το τρίποντο και με μια Δόξα που ξύπνησε μετά την ισοφάριση και λίγο έλειψε να φύγει με το τρίποντο και αυτή.

Φάσεις και γκολ

Στο 20 λεπτό σέντρα του Αβραμίδη κεφαλιά του Αργυρόπουλου μόλις άουτ με τον Τσιτλαχίδη να ελέγχει την φάση. Στο 28 λεπτό φάουλ ο Κοσμίδης και ο Παριγορίδης δεν θα βρει καλά την μπάλα στέλπνοντάς την άουτ.

Στο 29 λεπτό ο Παπαχρήστου θα μπει από δεξιά και θα σεντράρει με τον Παριγορίδη αυτή την φορά να κάνει το 0-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους 30 περίπου φιλάθλους την Δόξα Βερμίου Πύργων. Στο 34 λεπτό ο Αργυρόπουλος θα πιάσει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιο΄χη με τον Τσιτλαχίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 40 λεπτό θα χαθεί το σίγουρο γκολ από τον Αλιατίδη που σε σέντρα του Αργυρόπουλου από δεξιά θα μπει στα δίχτυα ο ίδιος μην καταφέρνοντας εξ επαφής να κάνει την κεφαλιά.

Ημίχρονο 1-1

Στο 68 λεπτό ο Καρασούνας θα πιάσει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον πολύ καλό Τσιτλαχίδη να κρατάει το μηδέν μπλοκάροντας.

Στο 75 λεπτό ο Ανδρονικίδης χάνει την ευκαιρία να κλειδώσει το ματς για τους Πύργους όταν σε μπαλιά του δραστήριου Παπαχρήστου από το ύψος της μικρής περιοχής θα στείλει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Στο 76 λεπτο ο Αβραμίδης θα βρεθεί μόνος μέσα στην περιοχή τετ ατετ θα κρεμάσει τον Τσιτλαχίδη με την μπάλα βασανιστικά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77 λεπτό και ενώ ο Ατρόμητος είχε αυξήσει την πίεση έχοντας κατοχή της μπάλας,θα έρθει η ισοφάριση όταν σε σουτ του Καρασούνα θα αποκρούσει ο Τσιτλαχίδης και την αδράνεια της άμυνας των Πύργων θα εκμεταλλεύτει ο πολύ καλός Αλιατίδης γράφοντας το 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς λυτρώνοντας τις προσπάθειες της ομάδας του.

Στο 80 λεπτό ο Αβραμίδης θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση με τον εκπληκτικό Τσιτλαχίδη να λέει "στοπ" άλλη μια φορά.

Στο 86 λεπτό ο Κοσμίδης για τους Πύργους θα εκτελέσει το φάουλ με τον Σπυριάδη να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο προ του Παρηγορίδη που κεροφυλακτούσε και για μια ακόμη αγωνιστική ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις που " μύριζαν " γκολ. Στο 89 λεπτό σε ένα ματς γκραν γκι νιολ...θα πιάσει κεφαλιά με την μπάλα να φέυγει μόλις άουτ.

Στο 92 λεπτό και ενώ ο Ατρόμητος ήταν ολος μπροστά θα κλέψει την μπάλα ο νεοεισελθοντας Πεσιρίδης Π.και ενώ ο Παριγορίδης ήταν σε πλεονεκτική θέση για γκολ ο ίδιος θα σουτάρει μην πιάνοντας καλό σουτ με τον Σπυριάδη να μπλοκάρει και τον διαιτητη Παπαδημητρίου να σφυρίζει την ληξη του αγώνα με τις δύο ομάδες να χάνουν έδαφος από την κορυφή της βαθμολογίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Π,ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Θ,ΜΠΕΛΤΣΟΥ Σ.