Ισόπαλο το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Ακρίτες Κοζάνης και Δόξα Λευκόβρυσης (φωτογραφίες)

Χωρίς νικητή τελείωσε το «ντέρμπι» στο Β' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης, ανάμεσα στους Ακρίτες Κοζάνης και την Δόξα Λευκόβρυσης.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Β' Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο των Κοίλων και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

Τον χαρακτήρα του «ντέρμπι» επιβεβαίωσαν το απόγευμα του Σαββάτου, Ακρίτες Κοζάνης και Δόξα Λευκόβρυσης, οι οποίες αναμετρήθηκαν μπροστά σε περίπου 70 φιλάθλους, με το κρύο να είναι ιδιαίτερα «τσουχτερό».

Οι παίχτες των δύο ομάδων πρόσφεραν «πλούσιο» θέαμα, σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε εναλλαγές στο σκορ, ένα πέναλτι για κάθε ομάδα αλλά και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τις ομάδες τελικά να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Η Δόξα Λευκόβρυσης μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ δύο φορές, αλλά οι Ακρίτες έδειξαν πολύ σκληροί για «πεθάνουν» ισοφαρίζοντας και στις δύο περιπτώσεις, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ικανοποιημένοι με το τελικό αποτέλεσμα, αφού κράτησαν την διαφορά των τεσσάρων βαθμών που έχουν από τους Ακρίτες, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δόξα Λευκόβρυσης προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με τον Αντωνίου, για να έρθει η ισοφάριση για του Ακρίτες στο 60ο λεπτό με τον Δημήτρη Τζουρμανα. Στο 66ο λεπτό η Λευκόβρυση απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα κάνοντας το 2-1 με το Νάστο, για να έρθει το 2-2 από τον Tanaku στο 79ο λεπτό, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ακρίτες Κοζάνης είχαν τις φάσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά η Δόξα Λευκόβρυσης ήταν αυτή που βρήκε τελικά το γκολ, στην μία και μοναδική ευκαρία που δημιούργησε στο πρώτο σαρανταπεντάλετπο. Η πρώτη φάση θα έρθει στο 14ο λεπτό, με τον Χουϊλίδη να εκτελεί απευθείας φάουλ από τα αριστερά, με τον Μουζάκη να αποκρούει την μπάλα. Στο 25ο λεπτό μετά από γύρισμα της μπάλας του Μαγκάκη, οι αμυντικοί της Δόξας θα διώξουν την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή.

Η κατοχή της μπάλας μπορεί να ήταν μοιρασμένη, αλλά οι παίχτες του κύριου Αναστασιάδη δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, με τους Ακρίτες να χάνουν μοναδική ευκαιρία στο 34ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα ο Τζουρμανας έπειτα από κλέψιμο της μπάλας θα βγει μόνος του σε τετ α τετ, θα πλασάρει δυνατά αλλά ο Μουζάκης θα αποκρούσει την μπάλα, κρατώντας έτσι το μηδέν για την ομάδα του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κουλαξουζίδης θα πιάσει μία κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 42ο λεπτό όμως, η Δόξα Λευκόβρυσης κόντρα στη ροή τους ματς, θα ανοίξει το σκορ με τον Αντωνίου. Ο επιθετικός της ομάδας με δυνατό σουτ βολέ έξω από την περιοχή και από διαγώνια θέση, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζιώγα, σημειώνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ, κάνοντας παράλληλα και το 0-1. Αυτή έμελε να είναι και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, πιο ανοιχτό και από τις δύο ομάδες. Οι Ακρίτες Κοζάνης μπήκαν και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όπως και στο πρώτο μέρος, με διαφορά ότι σημείωσαν και το γκολ της ισοφάρισης σε μία φάση διαρκείας. Συγκεκριμένα ο Μαγκάκης στο 60ο λεπτό θα κάνει δυνατό σουτ με τον Μουζάκη να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να παίρνει μία περίεργη τροχιά, πράγμα που θα εκμεταλλευτεί ο Τζουρμανας, ο οποίος θα πάρει το «ριμπάουντ» και από πλάγια θέση θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, για 1-1, σε μία στιγμή αδράνειας για τους αμυντικούς της Λευκόβρυσης.

Οι φιλοξενούμενοι στο 64ο λεπτό, θα απειλήσουν με τον Κουναβα, ο οποίος θα πιάσει σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, με την  μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας. Οι παίχτες του κύριου Αναστασιάδη δεν θα αργήσουν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, αφού ο Νάστος στο 66’, θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή που του έγινε από τον Χουϊλίδη. Ο ίδιος θα αναλάβει την εκτέλεση, ευστοχώντας από την «άσπρη βούλα» για το 2-1.

Οι Ακρίτες Κοζάνης δεν παράτησαν το παιχνίδι, παρά την απογοήτευση, έδειξαν πως θέλουν να διεκδικήσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, πράγμα που το πέτυχαν στο 79ο λεπτό. Αυτή τη φορά ήταν σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι, για χέρι μέσα στην περιοχή.

Ο Tabakuθα εκτελέσει, ο Μουζάκης σε πρώτο χρόνο θα αποκρούσει την μπάλα, αλλά ο Tabakuθα ξανά σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 91ο λεπτό, η Δόξα Λευκόβρυσης λίγο έλειψε να σκοράρει, με το Νάστο να εκτελεί απευθείας το κερδεμένο φάουλ, και τον Ζιώγα να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα, κρατώντας το 2-2 για τους Ακρίτες, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι η Λευκόβρυση έφτασε τους 33 βαθμούς, ενώ οι Ακρίτες Κοζάνης τους 29.

Την επόμενη αγωνιστική ξεκινάει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος, με την Δόξα Λευκόβρυσης να υποδέχεται στην έδρα της τον Έλατο Ελάτης, και τους Ακρίτες να αντιμετωπίζουν εντός έδρας τον Κρόκο.

Ακρίτες Κοζάνης: Ζιώγας, Τζουρμανας Χ., Τζουρμανας Δ., Χουϊλίδης(73’ Μαργαρώνης), Χαριτωνίδης, Τσοπανίδης, Κουλαξουζίδης(73’ Τρούπκος), Tabaku, Παπαδόπουλος(80’ Σακελλαρίου), Μαγκάκης, Μανιάκας

Δόξα Λευκόβρυσης: Μουζάκης, Τζίμας, Τσιάκας, Μπουμπόναρης, Νάστος Σ., Κουναβας, Θώμος, Κοντογεώργος(88’ Τσάκαλος), Νάστος Ν., Πασιάκος(73’ Τσιμπούρας), Αντωνίου(77’ Μενενάκος)

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Μπισούκης, Κανδυλιώτης

Δείτε τις φωτογραφίες του top-sport.gr:

Περισσότερες φωτογραφίες:

Ακρίτες Κοζάνης - Δόξα Λευκόβρυσης 2-2 (Β' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης - 1ος Όμιλος - 13η Αγωνιστική) Φωτογραφίες: Τσαρτσιανίδης Χρήστος www.top-sport.gr