to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Ηρακλής Κοζάνης: Ισάριθμες νίκες για Ανδρικό και Εφηβικό

Πέντε στα πέντε για τους άνδρες.

Ακόμη μία νίκη πήρε το ανδρικό τμήμα του ΗΡΑΚΛΗ ΑΣ Κοζάνης φτάνοντας τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για το Β' τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΔΥΜ. Οι παίχτες του Ζήση Τζιλίνη αυτή τη φορά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην πρωτοπόρο έως χθες ομάδα της Κοζάνης 2006 με σκορ 63-80.

Για ένα δεκάλεπτο τα "βρήκε σκούρα" ο ΗΡΑΚΛΗΣ στο παιχνίδι κόντρα στην Κοζάνη 2006. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ , ενώ από την άλλη οι "μπλε" δεν έπαιξαν την καλή άμυνα που μας έχουν συνηθίσει. Έτσι , το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους τυπικά γηπεδούχους με σκορ 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΗΡΑΚΛΗΣ παρουσιάστηκε πιο σοβαρός. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ και δεν επέτρεψε στην Κοζάνη 2006 να ξανά προηγηθεί. Η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους παίχτες του κ.Τζιλίνη με τη διαφορά στο +5 και το σκορ στο 33 - 38.

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι "μπλε" έβγαλαν όμορφες φάσεις και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο +9 και το σκορ στο 52 - 61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι παίχτες του Ζήση Τζιλίνη δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους αντιπάλους με τη διαφορά να παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις. Έτσι , μετά την ολόκληρη των 40 λεπτών ο ΗΡΑΚΛΗΣ πήρε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 63-80 διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας , η ομάδα του Άρη Ατραπού στο ΔΑΚ Κοζάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 21-18 12-20 19-23 11-19

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ : 63 - 80

ΠΟΝΤΟΙ : (ΤΖΙΛΙΝΗΣ) ΚΑΤΑΝΟΣ 17(2) ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ 12 ΚΑΡΑΤΖΕΤΖΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΛΙΑΔΗΣ 22(4) ΜΟΥΦΤΑΡΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ 14(2) ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑΣ 11 ΛΙΑΝΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΝΗΤΣΙΟΣ 4 ΜΠΡΑΧΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Τεράστια βαθμολογική νίκη για τους έφηβους

Μία νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πανηγύρισαν οι έφηβοι του ΗΡΑΚΛΗ ΑΣ Κοζάνης το απόγευμα του Σαββάτου κόντρα στην ομάδα της Πτολεμαΐδας. Το ταμπλό της κανονικής διάρκειας "έγραψε" 46-46 με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να "χρειαστούν" την παράταση για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 53-50.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως το παιχνίδι θα είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την πρώτη περίοδο μάλιστα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 15-15. Στη δεύτερη περίοδο και ο ΗΡΑΚΛΗΣ αλλά και η ομάδας της Πτολεμαΐδας έδωσαν έμφαση στην άμυνα με το σκορ να παραμένει αρκετά χαμηλό. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους "μπλε" με μόλις 2 πόντους και το σκορ στο 26-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και καμία να μην μπορεί να "χτίσει" μία διαφορά ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους παίχτες του Ζήση Τζιλίνη οι οποίοι συνέχισαν την καλή άμυνα με 6 πόντους και το σκορ στο 40 - 34. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο , οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και πέτυχαν μόλις 6 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τους διπλάσιους (12) και έτσι μετά από 40 λεπτά παιχνιδιού οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με το σκορ στο 46 - 46.

Στο έξτρα πεντάλεπτο , ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε αποφασισμένος και με περισσότερες δυνάμεις. Έτσι , αφού ευστόχησε γρήγορα σε δύο σερί τρίποντα πήρε κεφάλι στο σκορ και με πολύ αποτελεσματική άμυνα αλλά και σωστή διαχείριση χρόνου στην επίθεση κράτησε τη διαφορά. Έτσι , οι έφηβοι του συλλόγου μας πανηγύρισαν άλλη μία νίκη και έφτασαν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Να σημειώσουμε πως στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ο ΗΡΑΚΛΗΣ θα μπορούσε να είχε "τελειώσει" το ματς , ωστόσο ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης "ανακάλυψε" αντιαθλητικό φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας στην πλάγια γραμμή του γηπέδου 1 και 10 πριν την λήξη εις βάρος της ομάδας μας. Ένα σφύριγμα που αν μη τι άλλο προκάλεσε γέλια από την μία πλευρά της κερκίδας και έντονο εκνευρισμό από τους υπόλοιπους φιλάθλους.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδας η ομάδα του Αμυνταίου στο ΔΑΚ Κοζάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 15 15 , 11 9 , 14 10 , 6 12

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ : 46 - 46

ΠΑΡΑΤΑΣΗ : 7 - 4

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : 53 - 50

ΠΟΝΤΟΙ : (ΤΖΙΛΙΝΗΣ) ΖΕΛΟΣ 1 ΚΑΤΑΝΟΣ 23(4) ΤΟΛΙΑΔΗΣ 6(1) ΜΥΦΤΑΡΙ 5(1) ΒΑΛΤΑΔΩΡΟΣ 10(1) ΓΚΟΝΗΣ 2 ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΑΛΛΑΣ 6 ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ