Μεγάλη πρόκριση με «ανατροπή» για την Α.Ε. Ποντίων κόντρα στην Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης πήρε η Α.Ε. Ποντίων

, απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης με σκορ 2-1.

Η περσινή Κυπελλούχος δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της «σκληροτράχηλης» Α.Ε. Κοζάνης, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αμπατζίδη. Οι Παπαδόπουλος και Παπαγαθονίκου όμως βρήκαν απάντηση και έδωσαν την πρόκριση στους «Πόντιους».

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Ξηρολίμνης και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους, η Α.Ε. Ποντίων υποδέχτηκε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες την Α.Ε. Κοζάνης για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Η αναμέτρηση επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις στο κοινό, με τις εναλλαγές συναισθημάτων να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, αφού δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Με εννιά παίχτες τελείωσε το ματς η Α.Ε.Π., αφού στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν οι Λιάμης και Παπαδόπουλος.

Στο πρώτο μέρος η Α.Ε. Κοζάνης έδειξε καλύτερα στημένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τις κινήσεις της να είναι μετρημένες. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθόλου συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, αφού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, κυρίως στην μεσαία γραμμή. Από τέσσερις τελικές είχαν αμφότεροι, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανοίγουν το σκορ 40ο λεπτό, με πλασέ του Απατζίδη, μετά από αντεπίθεση.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε. Ποντίων κυριάρχησε σχεδόν σε όλα τα σημεία, δημιουργώντας μάλιστα οχτώ τελικές προσπάθειες, κλείνοντας στα καρέ την Α.Ε. Κοζάνης. Οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου εμφανίστηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς στην «επανάληψη», αλλά δεν άντεξαν την πίεση από τους παίχτες του κύριου Σαμαρά. Έτσι η Α.Ε. Ποντίων αφού πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 (74’) με τον Παπαδόπουλο να πλασάρει σε κενή εστία, πήρε τελικά και τη νίκη πρόκριση, χάρις στο τέρμα που σημείωσε ο Παπαγαθονίκου στο 81ο λεπτό.

Ας δούμε τι έγινε στο παιχνίδι από την αρχή.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, αφού στο 9ο λεπτό θα έρθει η πρώτη απειλή από τον Κωστικίδη, ο οποίος θα πιάσει το σουτ αλλά ο Βίδρας θα μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Μάγγου, ο Κωστικίδης και πάλι θα πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Η Α.Ε. Ποντίων θα απειλήσει στο 16ο λεπτό με τον Κουτσομήτρο, ο οποίος θα πιάσει αδύναμο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Παπαγερίδη. Στο 20’ ο Τσίλης θα δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 20ο λεπτό θα έρθει η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Α.Ε. Κοζάνης, αφού μετά από σέντρα του πολύ καλού στο παιχνίδι Μάγγου, ο Βογιατζής σε κενή εστία θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 37’ έπειτα από γύρισμα του Συμεωνίδη, ο Κουτσομήτρος θα πιάσει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Η Α.Ε. Κοζάνης έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παιχνίδι και έτσι στο 40ο λεπτό με υποδειγματική αντεπίθεση από τα αριστερά θα ανοίξει το σκορ.  Συγκεκριμένα ο Αμπατζίδης θα δεχτεί την μπάλα από τα πλάγια, θα μπει μέσα στην περιοχή και απέναντι από τον Βίδρα θα πλασάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Σκορ που θα μείνει ως και το τέλος του πρώτου μέρους, με την Α.Ε. Κοζάνης να παίρνει το προβάδισμα στο καλύτερο σημείο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε. Ποντίων έδειξε τις διαθέσεις της, αφού πίεσε από την αρχή για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 54’ έπειτα από γύρισμα του Κουτσομήτρου, ο Παπαγαθονίκου θα πιάσει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Ο Βασίλης Μαντζώλας θα απαντήσει την Α.Ε. Κοζάνης στο 59’ πιάνοντας την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο Κωστικίδης στο 66’ θα απειλήσει εκ νέου στο 66’, κάνοντας δυνατό σουτ από πλάγια θέση και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχιζαν να πιέζουν παραπάνω, αφού ο χρόνος κυλούσε εις βάτος τους. Η πίεση απέδωσε καρπούς, αφού στο 74ο λεπτό, ο Κουτσομήτρος μετά από μία ακόμα ενέργεια από τα δεξιά, θα «σπάσει» την μπάλα στην μικρή περιοχή, εκεί που ο Παπαδόπουλος με κοντινό πλασέ σε κενή εστία θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγερίδη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Α.Ε.Π.

Ο Παπαγαθονίκου δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ, με τον Παπαγερίδη όμως να αποκρούει την μπάλα. Ο επιθετικός της Α.Ε. Ποντίων έμοιαζε «εκνευρισμένος» στο δεύτερο μέρος, αλλά ο πάγκος τον εμψύχωνε συνεχώς, μέχρι που κατάφερε να βάλει και το νικητήριο γκολ. Συγκεκριμένα στο 81ο λεπτό, ο Ντούκα θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον Παπαγαθονίκου, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1. Οι παίχτες της Α.Ε.Π. γίνανε ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας έξαλλα αυτό το προβάδισμα.

Η Α.Ε. Κοζάνης προσπάθησε να αντιδράσει, αφού αναγκάστηκε να ανεβάσει τις γραμμές της πιο ψηλά, παίζοντας τα όλα για όλα. Στο 86ο λεπτό, ο Λιάμης θα δεχτεί δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα και θα αποβληθεί. Τρία λεπτά αργότερα η Α.Ε.Π. θα μείνει με 9 παίχτες, αφού ο Παπαδόπουλος θα δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση. Η τελευταία ευκαιρία ανήκει στους γηπεδούχους, με τον Γοτουχίδη να βγαίνει τετ α τετ ολομόναχος, να πλασάρει δυνατά και τον Παπαγερίδη να αποκρούει εντυπωσιακά, μπλοκάροντας την μπάλα σε δεύτερο χρόνο.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Μπαϊραμίδη, έδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου στους «Πόντιους», αφήνοντας μία πικρή γεύση στην Α.Ε. Κοζάνης.

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς Γ.) Βίδρας, Ντούκα(87’ Κεϊσίδης), Τσίλης, Δημητριάδης, Ζετβανταρίδης, Ίττης, Λιάμης, Παπαδόπουλος, Κουτσομήτρος, Συμεωνίδης, Παπαγαθονίκου(91’ Γοτουχίδης)

Α.Ε. Κοζάνης: (Παπαδόπουλος Θ.) Παπαγερίδης, Δούμας, Μαρτιρόσοβ, Μαντζώλας, Βοριαζίδης, Κωστικίδης(84’ Μαντζιάρης), Αμπατζίδης, Σαλονικίδης, Βογιατζής(81’ Παναγιωτίδης), Καραγεώργος, Μάγγος

Διαιτητής: Μπαϊραμίδης

Βοηθοί: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης

Γιατρός: Λαθούρας