Europa League: ΑΕΚ - Ντιναμό Κιέβου 1-1 | Τα Highlights (video)

Η ΑΕΚ αδίκησε τον εαυτό της κόντρα στη Ντιναμό, αλλά χάρη στον Χριστοδουλόπουλο

που ήρθε απ' τον πάγκο και άλλαξε το παιχνίδι της, η Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τους Ουκρανούς. Ο Αϊντάρεβιτς σκόραρε μόλις μπήκε στο γήπεδο. Όλα ανοιχτά για την πρόκριση της Ένωσης.

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από τη Ντιναμό στην πρώτη από τις δύο μάχες με στόχο την πρόκριση στους "16" του Europa League. Παρά το γεγονός όμως ότι απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, έμεινε στο 1-1 με τους Ουκρανούς και θα διεκδικήσει πλέον την πρόκριση μέσα στο Κίεβο την επόμενη Πέμπτη (22/2). Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν ο ποδοσφαιριστής που μπήκε και άλλαξε την εικόνα του ματς για την Ένωση, αφού από τη στιγμή που πάτησε το πόδι του στον αγωνιστικό χώρο, λίγο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου, έκανε άνω - κάτω τους φιλοξενούμενους και αποτέλεσε τον κύριο λόγο για το γεγονός ότι η ΑΕΚ παραμένει "ζωντανή" στην υπόθεση πρόκριση. Σκόρερ του Δικεφάλου ο Άστριτ Αϊντάρεβιτς ο οποίος αποτέλεσε τη "χρυσή" αλλαγή του Χιμένεθ και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Μανόλο Χιμένεθ επεφύλασσε εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα, επιλέγοντας τον Μπάρκα στα δοκάρια και τους Γκάλο, Μπακάκη, Λαμπρόπουλο και Βράνιες στην άμυνα. Σιμόες και Γαλανόπουλος πήραν θέση στη μεσαία γραμμή, με την τριάδα μπροστά τους να αποτελείται από τους Κλωναρίδη, Μπακασέτα και Λιβάια πίσω από τον Γιακουμάκη.

Ο Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς απ' την πλευρά του επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 για τη Ντιναμό Κιέβου με τον Μπόικο στην εστία και τους Κεντζιόρα, Χατσερίντι, Κανταρ και Μόροζιουκ στην άμυνα. Σεπέλιεφ και Μπουγιάλσκι έπαιξαν στο κέντρο, με τους Γκονσάλες, Γκάρμας και Τσιγκάνοφ στην επιθετική τριάδα πίσω από τον Ζούνιορ Μοράες.

Αντί να προηγηθεί, κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα από τη Ντιναμό στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η πίεση στην αντίπαλη περιοχή δεν απέδωσε καρπούς για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ. Ο Γκάλο είχε σέντρα σουτ στο 13' με τον Μπόικο να διώχνει τη μπάλα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λιβάια έπιασε αδύναμο γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Αντίθετα με τη ροή του αγώνα η Ντιναμό πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τον Τσιγκάνκοφ στο 19ο λεπτό, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Μπακάκη να ανακόψει τον Γκονσάλες στα δεξιά. Ο τελευταίος έκανε σέντρα και ο εξτρέμ των Ουκρανών που βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής έκανε το 0-1.

Παρά το γκολ που δέχθηκε, η ΑΕΚ ανέκτησε την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να καταφέρει ως το φινάλε του α' ημιχρόνου να δημιουργήσει προβλήματα στον Μπόικο. Αντίθετα πρόσθεσε δύο “πονοκέφαλους” ενόψει της ρεβάνς, αφού η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Μάρκο Λιβάια (ζήτησε πέναλτι, αλλά το ριπλέι έδειξε ότι δεν υπάρχει επαφή) και ο Όγκνιεν Βράνιες θα τους στερήσει τη συμμετοχή από το ματς της επόμενης Πέμπτης (22/3) στο Κίεβο. Η Κάρλος Ντελ Θέρο πάντως θα μπορούσε να δώσει πέναλτι στην ΑΕΚ, όταν στο 31ο λεπτό ο Σεπέλιεφ τράβηκε εντός περιοχής τον Λαμπρόπουλο.

Λύτρωση από Λάζαρο και Αϊντάρεβιτς

Ίδια εικόνα και στο β' ημίχρονο, με την ΑΕΚ να μπαίνει καλύτερα από τη Ντιναμό και ως το τέλος του παιχνιδιού ήταν η μοναδική ομάδα που έψαξε το γκολ, αφού οι Ουκρανοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Με την είσοδο μάλιστα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου η ελληνική ομάδα έγινε ακόμα πιο απειλητική στην άμυνα των Ουκρανών. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός μάλιστα έχασε την πρώτη καλή φάση για την Ένωση, όταν στο 57' σούταρε δυνατά μέσα απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Χριστοδουλόπουλος έχασε και τη δεύτερη ευκαιρία του Δικεφάλου, αφού το φάουλ που κέρδισε και εκτέλεσε στο 61' δεν βρήκε στόχο. Στο 72' ο Γκάλο έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά μετά από απευθείας εκτελεση φάουλ ο Μπόικο έπεσε στην αριστερή του γωνία κι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Ο τερματοφύλακας των Ουκρανών ενήργησε σωστά και τρία λεπτά αργότερα όταν απομάκρυνε τη μπάλα έπειτα από διαγώνιο σουτ του Λιβάια μέσα από την περιοχή. Ίδια αντίδραση για τον Μπόικο και 76' όταν έδιωξε σε κόρνερ μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Το γκολ της λύτρωσης για την Ένωση που την κρατάει “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης προήλθε από τα πόδια του κορυφαίου ποδοσφαιριστή της.

Ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε στο 80ο λεπτό και ο Αϊντάρεβιτς, μόνος ανενόχλητος στην μικρή περιοχή ισοφάρισε για την ελληνική ομάδα, η οποία πάλεψε ακόμα και για την ανατροπή δίχως να τα καταφέρει.

Ο Ισπανός διαιτητής Κάρλος Ντελ Θέρο “κιτρίνισε” τους: Χατσερίντι, Λιβάια, Γκάρμας, Βράνιες, Σεπέλιεφ και Μοράες.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79' Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (51' Χριστοδουλόπουλος), Λιβάια, Γιακουμάκης (57' Αραούχο).

Ντιναμό Κιέβου (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Κεντζιόρα, Χατσερίντι, Κάνταρ, Μορόζιουκ, Σεπέλιεφ, Μπουγιάλσκι, Τσιγκάνοφ, Γκάρμας (Μπεσέντιν), Γκονσάλες, Μοράες (91' Σαπαρένκο).