Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ - Λαμία 2-0 (video)

Χωρίς να ανεβάσει ...στροφές η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε στον αγώνα κυπέλλου με τη Λαμία.

Στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου, η Ένωση επικράτησε με σκορ 2-0, χάρη σε γκολ που πέτυχαν στο β' ημίχρονο ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και ο Πέτρος Μάνταλος, με τον αρχηγό της Ένωσης να παίρνει τη θέση του πρώτου στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χριστοδουλόπουλος με το γκολ που πέτυχε από το σημείο του πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος μετά από σπρώξιμο του Παπαργυρίου), κατάφερε να χριστεί σκόρερ για τρίτο συνεχόμενο ματς της ομάδας του (το πρώτο ήταν στη Ριέκα και το δεύτερο στο Περιστέρι απέναντι στη Λαμία για το πρωτάθλημα). Η Λαμία είχε καλύτερη εικόνα από την ΑΕΚ στο α' ημίχρονο, είχε δοκάρι στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Τσιντώτα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ένωσης σε επίσημο παιχνίδι.

Κακό α' ημίχρονο, καλύτερη η Λαμία

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά από την ΑΕΚ και παραλίγο να ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μιχάλης Φράγκος πήρε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά, πέρασε τον Γκάλο και προσπάθησε να νικήσει τον Τσιντώτα, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 21ο λεπτό ο Μπουλούλης – Τσαπρούνης θέλησε να αιφνιδιάσει τον Τσιντώτα, σουτάροντας πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 27' η  Ένωση είχε πρώτη ...υποψία ευκαιρίας με κεφαλιά του Τσόσιτς, απ' την οποία η μπάλα πέρασε αόυτ και δύο λεπτά αργότερα ο Τσιντώτας είχε απάντηση στην κεφαλιά του Φράγκου. Στο 32' είχαμε την καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, αλλά ο Τρόιστασον δεν πρόλαβε για λίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας του Πίτκα. Στο 36ο λεπτό το μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου δε βρήκε εστία, ενώ μετά από λίγο ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακρινή απόκρουση, με τον Τσιντώτα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 40ο λεπτό έγινε η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Ο Λιβάια σέντραρε αλλά ο Μπακασέτας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίτκα. Εξαιρετική στιγμή για την Ένωση στο 43ο λεπτό, με τον Μπακασέτα να μοιράζει πολύ καλή ασίστ στον Τρόιστασον. Ο Ισλανδός πλάσαρε σωστά αλλά αδύναμα τον Πίτκα, με τον Κουκολη να διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή τέρματος.

Γρήγορο γκολ και εύκολη νίκη για την ΑΕΚ

Με γκολ μπήκε η ΑΕΚ στο β' ημίχρονο. Ο Βινίσιους Φρέιτας έκανε κούρσα από την αριστερή πτέρυγα και σέντραρε στην “καρδιά” της περιοχής του Πίτκα, με τον Παπαργυρίου να σπρώχνει τον Χριστοδουλόπουλο που ετοιμαζόταν να κάνει την κεφαλιά. Ο διαιτητής Στυλιαράς έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και ο ...συνήθης ύποπτος των τελευταίων αγώνων, Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε εύστοχα κι άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι με πρωταγωνιστή τον Χριστοδουλόπουλο, η Ένωση είχε μια ακόμα καλή στιγμή για να διπλασιάσει τα γκολ της. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έκανε ατομική προσπάθεια από δεξιά και σέντραρε στην “καρδιά” της περιοχής, με τον Λιβάια να πλασάρει άουτ. Η επόμενη φάση που έκανε η ΑΕΚ ήταν στο 79, όταν από το σουτ του Γκάλο η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Δικέφαλος πέτυχε δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Χριστοδουλόπουλου. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε κάθετη πάσα στον Λιβάια, αυτός νικήθηκε από τον Πίτκα στο πλασέ που επιχείρησε και ο Μάνταλος που ακολουθούσε, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, διαμαρτύρονται ότι στην αρχή της φάσης υπάρχει οφσάιντ.

Μέχρι το φινάλε του ματς, τόσο ο Τρόιστασον με μακρινό σουτ όσο και ο Σιμόες με κεφαλιά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της Λαμίας.

Ο διαιτητής Δημήτρης Στυλιαράς έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Βινίσιους, Τζανετόπουλο, Αναστασόπουλο, Παπαργυρόπουλο, Μπουλούλη – Τσαπρούνη, Λιβάια, Φράγκος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βινίσιους, Τσόσιτς (81' Γιαννούτσος), Τζανετόπουλος, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (61' Μάνταλος), Τρόιστασον, Μπακασέτας, Λιβάια (69' Αραούχο).

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Παντελιάδης, Παπαργυρίου, Μπουλούλης - Τσαπρούνης, Αναστασόπουλος (65' Βασιλαντωνόπουλος), Φράγκος, Λινάρδος (59' Κρισάντους), Καραγιάννης και Βουό (62' Ντακόλ).