SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 | Πέρασε στους "8" η βασίλισσα (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από το Παρίσι επικρατώντας 2-1 της Παρί

, αποδεικνύοντας πως τα λεφτά δεν φέρνουν πάντα την ευτυχία ακόμα και στο ποδόσφαιρο.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν και το συγκρότημά του μπορεί να είναι εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος και κυπέλλου στην Ισπανία, ωστόσο στην Ευρώπη τα πάνε περίφημα αφού θα βρεθούν για όγδοη συνεχόμενη χρονιά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ θέλοντας να κατακτήσουν το τρίτο συνεχόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και να γράψουν ιστορία.

Αντίθετα, το σύνολο του Έμερι απείλησε ελάχιστα στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο δέχθηκε γρήγορα ένα γκολ και έμεινε με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό και κάπου έσβησαν όλες οι ελπίδες των γηπεδούχων για τη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών:

Ο Ουνάι Έμερι επέλεξε ένα σύστημσ 4-3-3 με τον Αρεολά κάτω απ' τα δοκάρια, τους Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες και Μπερτσίτσε στην άμυνα, στο κέντρο οι Μότα, Βεράτι, Ραμπιό, δεξιά στην επίθεση ο Ντι Μαρία, αριστερά ο Εμπαπέ και αιχμή του δόρατος ο Καβάνι.

Απ' την αλλη, ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-4-2 με τον Νάβας κάτω απ' τα γκολπόστ, τους Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν και Μαρσέλο στην άμυνα, στο κέντρο οι Κασεμίρο - Κόβατσιτς, δεξιά τους ο Λούκας Βάθκεθ, αριστερά ο Ασένσιο και επιθετικό δίδυμο οι Ρονάλντο - Μπενζεμά.

Λίγα πράγματα…

Η Παρί θέλησε από τα πρώτα λεπτά να πιέσει ψηλά για να μπορέσει να κλείσει στα καρέ της τη Ρεάλ και να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο είχαν κλείσει σωστά τα μετόπισθέν τους και δεν άφησαν κενούς χώρους στους Παριζιάνους προκειμένου να απειλήσουν.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 18ο λεπτό με τη Ρεάλ να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά το πλασέ του Ράμος εξουδετερώθηκε από τον Αρεολά.

Στο 26ο λεπτό η Παρί προσπάθησε να απειλήσει από στημένη φάση αλλά η εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 38ο λεπτό, έπειτα από λάθος υπολογισμό του Ντάνι Άλβες ο Μπενζεμά βγήκε τετ α τετ από τα αριστερά αλλά ο Αρεολά δήλωσε και πάλι «παρών» εξουδετερώνοντας το πλασέ του Γάλλου επιθετικού.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν τη Ρεάλ αλλά ο Νάβας επενέβη σε δύο διαγώνια σουτ από τα δεξιά, στο 41ο και 43ο λεπτό από τους Ντι Μαρία και Εμπαπέ αντίστοιχα.

Εν τέλει, το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες και χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Το τελείωσε από νωρίς

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μπήκε πολύ δυναμικά θέλοντας να πετύχει ένα γκολ που ουσιαστικά θα έβαζε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για πρόκριση.

Η ομάδα του Ζιντάν έπαιξε έξυπνα και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αδυναμίες των Γάλλων με αποτέλεσμα στο 51ο λεπτό να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Λούκας Βάθκεθ σέντραρε από τα αριστερά και ο Κριστιάνο Ρονάλντο με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κατάλαβαν ότι είχαν ένα βουνό να ανέβουν αφού ήθελαν τρία γκολ για να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Μάλιστα, στο 66ο λεπτό το έργο της Παρί έγινε ακόμα πιο δύσκολο αφού ο Βεράτι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Σε μία απέλπιδα προσπάθειά της να βγάλει αντίδραση η Παρί, αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, κατάφερε να πετύχει ένα γκολ και να ισοφαρίσει, έστω και με περιπετειώδη τρόπο, στο 71ο λεπτό με τον Καβάνι, όμως γνώριζε ότι ήθελε άλλα δύο γκολ για να ελπίζει σε ένα θαύμα.

Το αριθμητικό μειονέκτημα ήταν εκείνο που κόστισε στην Παρί, στο δεύτερο μέρος αφού στο 80ο λεπτό οι Μαδριλένοι έδωσαν τη χαριστική βολή στην Παρί με τον Κασεμίρο να σκοράρει με πλασέ, μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

Παρί Σεν Ζερμέν (Ου. Έμερι): Αρεολά, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Βεράτι, Μότα (59' Παστόρε), Καβάνι, Ντι Μαρία (76' Ντράξλερ), Μπερτσίτσε, Ραμπιό, Εμπαπέ (85' Ντιαρά), Ντάνι Άλβες

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζ. Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (71' Κρόος), Ράμος, Βαράν, Ρονάλντο, Μπενζεμά (76΄Μπέιλ), Μαρσέλο, Κασεμίρο, Λούκας Βάθκεθ, Ασένσιο (82' Ίσκο), Κόβατσιτς