Προκριματικά Europa League: Παναθηναϊκός - Καμπάλα 1-0 (video)

Με θετική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση

απέναντι στη Γκαμπάλα, επικρατώντας 1-0 των Αζέρων στη Λεωφόρο με το γκολ - πέναλτι του Μολίνς στο 38ο λεπτό.

Οι Πράσινοι πέτυχαν την εκατοστή τους νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις-  και πρώτη μετά από επτά σερί ευρωπαϊκά ματς - και πλέον έχουν το ...πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς στο Μπακού σε μια εβδομάδα.

Κορυφαίος του Τριφυλλιού ο Λουντ, έξυπνη τακτική από τον Μαρίνο Ουζουνίδη και σωστή διαχείριση του αγώνα από τους Πράσινους. Αρκετές χαμένες ευκαιρίες για το Τριφύλλι και δύο δοκάρια. Ανώτερος ο Παναθηναϊκός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην αμυντικογενή Γκαμπάλα.

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε την ...αναμενόμενη ενδεκάδα για το ματς με την Γκαμπάλα και έδωσε φανέλα βασικού στον νεαρό Χατζηγιοβάνη, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από πυρετό. Ο τεχνικός του Τριφυλλιού παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-1-1, τον Βλαχοδήμο κάτω από τα γκολπόστ, τους Χουλτ, Μολέντο, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί στην άμυνα, τους Ζέκα και Κουρμπέλη αμυντικά χαφ, τον Λουντ στην αριστερή πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής, τον Χατζηγιοβάνη στη δεξιά πτέρυγα και τον Άλτμαν λίγο πίσω από τον προωθημένο Μολίνς.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής της Γκαμπάλα, Ρομάν Γρίγορτσουκ παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-1-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπεζοτόσνι, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Γκουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς και Μπουλθούις, αμυντικό χαφ ήταν ο Μαλόν, στην τετράδα της μεσαίας γραμμής οι Ζοζέφ - Μονρός, Χουσεϊνοφ, Χάλιντεϊ και Όζομπιτς, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Γάλλος Μπαγκαλί Νταμπό.

Έλυσε τον αζέρικο "γόρδιο δεσμό"

Οι Πράσινοι μπήκαν με ενέργεια στο ματς, επέβαλλαν από την αρχή του αγώνα το ρυθμό τους με συντριπτική κατοχή μπάλας, πίεσαν τον αντίπαλο, ενώ υπήρξαν στιγμές που έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους Αζέρους.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό με τον Άλτμαν. Ο Ισραηλινός επιθετικός μετά από ένα ...σόλο έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά μακριά από την εστία της Γκαμπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπεζοτόσνι απέκρουσε με δυσκολία το δυνατό σουτ του Ζέκα.

Σπουδαία στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο 10ο λεπτό με τον Λουντ, αφού η μπάλα, μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φινλανδού μέσου, βρήκε στο δοκάρι των Αζέρων.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά - και μοναδική φορά στο πρώτο ημίχρονο - τον Βλαχοδήμο στο 19ο λεπτό με ένα δυνατό και επικίνδυνο σουτ του Όζομπιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός στο ματς.

Όλα αυτά μέχρι το 38ο λεπτό, όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Γκουρμπάνοφ σε κεφαλιά του Μολίνς. Ο Σουηδός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Γκαμπάλα, κάνοντας το 1-0 για το Τριφύλλι.

Οι Πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με ένα μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα έναντι της Γκαμπάλα, έχοντας κατορθώσει να αποκτήσουν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Καλή και πειθαρχημένη εμφάνιση από το Τριφύλλι, απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε στο γήπεδο με το μυαλό στην άμυνα και στόχο - που δεν επετεύχθη στο πρώτο μέρος - να "χτυπήσει" τους γηπεδούχους στην κόντρα επίθεση.

Βγήκε η κούραση

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ...άχαστη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Στο 53' ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα από δεξιά και βρήκε τον Μολίνς στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Σουηδός φορ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπεζοτόσνι από πλεονεκτική θέση. Οι Αζέροι "απάντησαν" στο 58' με τον αμαρκάριστο Μαλόν να πιάνει ...αέρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λουντ έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ για να κερδίσει τον Μπεζοτόσνι.

Καλή στιγμή για τους Πράσινους στο 61', με τον τερματοφύλακα της Γκαμπάλα να μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 73΄ο Άλτμαν δεν μπόρεσε να νικήσει με εκτέλεση φάουλ τον τερματοφύλακα της αζέρικης ομάδας.

Δεύτερο δοκάρι για τον Λουντ και τον Παναθηναϊκό στο 74', με τον Φινλανδό μέσο να στέκεται και πάλι άτυχος μετά το δυνατό του σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Σταδιακά άρχισε να βγαίνει η κόπωση στον Παναθηναϊκό και ο Μαρίνος Ουζουνίδης "φρέσκαρε" την ομάδα του, βάζοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο τους νεοαποκτηθέντες Λουτσιάνο και Καμπέσας.

Το τέμπο έγινε πιο αργό, όμως ο Παναθηναϊκός παράμεινε κυρίαρχος στο ματς και συνέχισε να πιέζει τους Αζέρους που είχαν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Ο Χουλτ δεν βρήκε στόχο στο 84' από μακρινή απόσταση, ενώ ο Κουλιμπαλί έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 89'. Μετά από κόρνερ του Καμπέσας, ο μπακ από το Μάλι δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Γκαμπάλα, ενώ ο Λουντ απείλησε για τελευταία φορά τους Αζέρους με αδύναμο σουτ στην εκπνοή του αγώνα.

Ζεστό ήταν το χειροκρότημα των οπαδών του Παναθηναϊκού στο φινάλε του αγώνα, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια των παικτών του Τριφυλλιού.

Παναθηναϊκός - Γκαμπάλα: 1-0

Εισιτήρια: 11.237

Εισπράξεις;: 107.240 ευρώ,

Γκολ:  38' Μολίνς (πέναλτι)

Κίτρινη Κάρτα:  Βέρνιντουμπ (42')

Διαιτητής: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)

Βοηθοί Διαιτητές: Ντιέγκο Μπαρμπέρο Σεβίγια, Σέζαρ Μανουέλ Νοβάλ Φοντ (Ισπανία)

Τέταρτος Διαιτητής: Μάριο Μελέρο Λόπεθ (Ισπανία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ( Μαρίνος Ουζουνίδης, 4-4-1-1): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέντο, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης ( 70' Καμπέσας), Άλτμαν (87' Δώνης), Μολίνς (70' Λουτσιάνο)

ΓΚΑΜΠΑΛΑ ( Ρομάν Γρίγορτσουκ, 4-1-4-1): Μπεζοτόσνι, Γκουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπουλθούις, Μαλόν (76' Κονέ), Ζοζέφ - Μονρός, Χουσεΐνοφ, Χάλιντεϊ, Όζομπιτς, Νταμπό