Α'1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-61 | Τα Highlights (video)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό με σκορ 68-61

και τον Κέι Σι Ρίβερς να είναι σε ένα ακόμα ντέρμπι «αιωνίων» ο κορυφαίος με 16 πόντους.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε άσο στο μανίκι του και εκτός από τον Ρίβερς είδε τον Μήτογλου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι πετυχαίνοντας επτά πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Λεκαβίτσιους με 12 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πρίντεζης πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσε να γλυτώσει την ομάδα του από την έκτη συνεχόμενη ήττα κόντρα στους «πράσινους».

Παναθηναϊκός χωρίς φαντασία, Ολυμπιακός με ουσία

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι έχοντας μόλις τρεις πόντους στο πρώτο τετράλεπτο και αυτοί προήλθαν από βολές του Καλάθη. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός ήταν πιο ορθολογικός επιθετικά με τον Σπανούλη να κρατάει την μπαγκέτα στην οργάνωση και να προσπαθεί να «ταΐσει» τους ψηλούς των Πειραιωτών.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν ρυθμό στο πρώτο μισό της περιόδου φτάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις αρκετά εύκολα στο καλάθι του Παναθηναϊκού, δημιουργώντας αρκετή νευρικότητα στους «πράσινους».

Αρκετά χαρακτηριστικό της καλής άμυνας του Ολυμπιακού ήταν το γεγονός ότι οι πρώτοι επτά πόντοι των γηπεδούχων προήλθαν από τη γραμμή των βολών. Εκτός από την επιθετική δυστοκία ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα και αμυντικά αφού δεχόταν αρκετά εύκολα καλάθια ενώ η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να μαζέψει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία οδήγησαν σε «κόκκινους» πόντους.

Το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού ήρθε 1:20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου καταδεικνύοντας το κάκιστο ξεκίνημα της ομάδας του Πασκουάλ στην πρώτη περίοδο. Οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις δύο καλάθια στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ, στο τέλος της με 20-11.

Μέτριο θέαμα, ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός

Στη δεύτερη περίοδο το ίδιο έργο συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα και να υποχρεώνει τον Παναθηναϊκό να παίρνει επιθέσεις «σκοτωμένες» και χωρίς αξιώσεις.

Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπομονή να κυκλοφορήσουν την μπάλα σωστά και να φτάσουν στην πιο ορθολογική επίθεση, η οποία στο πρώτο τρίλεπτο τους έφτασε ακόμα και στο +10 (15-25).

Σε εκείνο το σημείο ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ για να προσπαθήσει να «αφυπνίσει» τους παίκτες του και αυτοί με την επιστροφή τους στο παρκέ του ΟΑΚΑ έβγαλαν μια κάποια αντίδραση μειώνοντας στους πέντε πόντους (22-27).

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές, στη δεύτερη περίοδο είχε πολύ χαμηλό ρυθμό με τα φάουλ να είναι αρκετά αλλά τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτό το γεγονός χάνοντας αρκετές (12/18 τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από το σκοράρισμα για 3:33 αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν όντας αρκετά νευρικοί στην επίθεση. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να έχει ισχνό προβάδισμα, 32-30.

Σε τεντωμένο σχοινί

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός θέλησε να βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά του και αυτό να τον βοηθήσει και στην επίθεση και αυτό το πλάνο του βγήκε.

Οι «πράσινοι», για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα τρίποντο του Ρίβερς (36-35) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ καθώς γνώριζε πως σε μία έδρα όπως το ΟΑΚΑ, είναι πολύ εύκολα να μπει και ο κόσμος στην εξίσωση και να βρουν ρυθμό οι γηπεδούχοι.

Αυτή η παύση λειτούργησε ευεργετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στο ματς και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 5-0 ανακτώντας το προβάδισμα που είχαν για 25 λεπτά.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει ήδη χαρακτήρα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να κρατάει μεν το προβάδισμα αλλά αυτό να είναι έως τους τέσσερις πόντους, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση.

Έτσι, οι δύο ομάδες έμελε να λύσουν τις διαφορές τους στην τέταρτη και τελευταία περίοδο αφού μετά τα τρία δεκάλεπτα το σκορ ήταν 50-48 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Μήτογλου, ο άσος στο μανίκι του Πασκουάλ!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Μιλουτίνοφ καθώς ο Σέρβος έκανε το πέμπτο του φάουλ στο πρώτο δίλεπτο και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Ο Σφαιρόπουλος θα έπρεπε να βρει κάποιο τρικ για να μπορέσει να καλύψει το κενό του σέντερ του Ολυμπιακού καθώς και ο Μακλίν είχε τέσσερα φάουλ και ο Έλληνας τεχνικός δεν μπορούσε να τον ρίξει στο παρκέ στα οκτώ λεπτά καθώς θα διακινδύνευε ένα πέμπτο φάουλ και μετά θα ήταν «γυμνός» στη ρακέτα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τσάβι Πασκουάλ άφησε στο παρκέ τον Μήτογλου που είχε περάσει στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου και δικαιώθηκε. Ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πέτυχε καλάθια αρκετά κρίσιμα. Μάλιστα, με δικό του τρίποντο οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (61-53), εξίμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός πλέον είχε βρει ρυθμό, είχε αυτοπεποίθηση που στο μεγαλύτερο ποσοστό της τη βρήκε από τον Ρίβερς και ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα. Μάλιστα, οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +9 (65-56) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, έκανε ένα μικρό σερί 4-0 αλλά οι «πράσινοι» είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση να διατηρήσουν τη διαφορά «ασφαλείας» και στο τέλος να φτάσουν στη νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Μήτογλου 7 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (12ριμπ.), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, ΜακΛίν, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Γουίλτζερ (1), Τόμπσον 2.