Euroleague: Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 84-75 | Τα Highlights (video)

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με σκορ 84-75

, διατηρώντας το απόλυτο στο ΟΑΚΑ αν και είχε μόλις 4/22 τρίποντα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπορεί επιθετικά να πέρασε απλά τη βάση αλλά αμυντικά πήρε άριστα και με γνώμονα τη σκληρή της άμυνα κατέκτησε τη δωδέκατη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα, διατηρώντας το απόλυτο στην έδρα της.

Μεγάλη ζημιά ο Τόμιτς

Από το πρώτο λεπτό της πρώτης περιόδου το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να χτυπήσει με τρανζίσιον επιθέσεις και την Μπαρτσελόνα να θέλει να βρει ρυθμό με σουτ από τα 6,75μ.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο δίλεπτο έδειξαν κάποια σημάδια αδυναμίας στο ριμπαόυντ τους με την Μπαρτσελόνα να μαζεύει γρήγορα τρία επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία μετουσίωσε σε καλάθια.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων έδειχνε κάπως αργή με τους παίκτες του Αλόνσο να βρίσκουν σε αρκετές περιπτώσεις ελεύθερα σουτ, τα οποία ευτυχώς στην πλειοψηφία τους κατέληξαν άουτ. Οι «μπλαουγκράνα» θέλησαν να εκμεταλλευτούν το κορμί του Τόμιτς μέσα στη ρακέτα και αυτό είχε αποτέλεσμα για την ομάδα του Αλόνσο αφού ο Κροάτης σέντερ δημιούργησε αρκετά ρήγματα στο πρώτο πεντάλεπτο πετυχαίνοντας τους έξι από τους πρώτους έντεκα πόντους της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «εγκλωβίσουν» τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με έξι πόντους (10-16) έχοντας εξαιρετικό passing game. Στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» δεν πήραν καλό βαθμό στην άμυνα δεχόμενοι 19 πόντους με αποτέλεσμα αυτή να κλείσει στο 19-17 υπέρ των Καταλανών.
Όταν έπαιξε άμυνα, πήρε τα ηνία…

Στη δεύτερη περίοδο το πρόβλημα στη δημιουργία συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση ενώ στην άμυνα έπεφταν σε όλες «παγίδες» της Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειχνε νευρική έχοντας μπει στο ρυθμό του αντιπάλου της με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και απλά να μένει κοντά στο σκορ.

Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Ερτέλ ήταν εκείνος που δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Ο Γάλλος στη δεύτερη περίοδο είχε πετύχει τους δέκα από τους 13 πόντους της ομάδας του στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Τσάβι Πασκουάλ να μην μπορεί να βρει αντίδοτο στο μαρκάρισμά του. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος και από τη γραμμή του τριπόντου αφού μετρούσε 0/7 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Μετά το πρώτο μισό της περιόδου ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την Μπαρτσελόνα να προηγείται μέχρι και επτά πόντους θέλοντας να αφυπνίσει τους παίκτες του. Η οδηγία του ήταν να παίξουν πιο επιθετική άμυνα και με την επιστροφή τους στο παρκέ αυτό έγινε πράξη τρέχοντας ένα σερί 5-0, μειώνοντας στο καλάθι (32-34).

Σε ένα κομβικό σημείο του δεκαλέπτου ο Σίνγκλετον κατάφερε να σπάσει το «ρόδι» από τα 6,75μ. και να βάλει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 35-34 ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 36-34.

Καλάθης – Γκιστ = σκορ και θέαμα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει «ζεστή» και να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με 38-36.

Οι «πράσινοι» χρειάστηκε να περάσουν περίπου δυόμισι λεπτά για να μπορέσουν να σκοράρουν καθώς οι πρώτοι τους πόντοι ήρθαν από βολές του Σίνγκλετον (37-38).

Αντίθετα, οι Καταλανοί έπαιζαν ορθολογικό μπάσκετ, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα και έπαιρναν επιλογές που τους έδιναν το δικαίωμα να διατηρούν το προβάδισμα.

Το θετικό για το συγκρότημα του Πασκουάλ στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ότι τουλάχιστον η άμυνα έδινε λύσεις κρατώντας την Μπαρτσελόνα χαμηλά στο σκορ όμως χρειαζόταν και η παραγωγικότητα για να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να διεκδικήσουν τη νίκη.

Το δίδυμο Καλάθη – Γκιστ ήταν εκείνο που προσπάθησε να δώσει επιθετική πνοή στον Παναθηναϊκό. Οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν την κατάσταση στα χέρια τους θέλοντας να πατήσουν γκάζι για την ομάδα τους με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο δεύτερο μισό της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 9-0 και έφτασαν στο +6 (46-40). Στο τελευταίο λεπτό, με μπροστάρη τον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι με αποτέλεσμα να φτάσει στο 54-48 που ήταν και το σκορ πριν οι δύο ομάδες πάνε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.
Παππάς, ο παράγοντας Χ!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ναι μεν προηγούταν αλλά η Μπαρτσελόνα κατάφερνε με τον «δαιμονισμένο» Ερτέλ να μένει κοντά στο σκορ δίνοντας «χιτσκοκικό» χαρακτήρα στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως εφαλτήριο την άμυνα προσπαθώντας να κλείσουν τους διαδρόμους στον Ερτέλ που ήταν η μοναδική απειλή των Καταλανών.

Οι «πράσινοι» μπορεί επιθετικά να ήταν σε πολύ κακό βράδυ (3/18 τρίποντα, επτά λεπτά πριν το τέλος) αλλά αμυντικά έπαιρναν άριστα με αποτέλεσμα η επιθετική δυστοκία να μη φαντάζει τόσο μεγάλη όσο ήταν στο χαρτί της στατιστικής.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου το παιχνίδι άρχισε να «γέρνει» προς την πλευρά του Παναθηναϊκού με τον Παππά να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (67-56) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Έλληνας γκαρντ στο τελευταίο τετράλεπτο πήρε την ομάδα στις πλάτες του παίρνοντας επιθετικές πρωτοβουλίες, φτάνοντας τους 15 πόντους, συμβάλλοντας και αυτός στη νίκη του Παναθηναϊκού με σκορ 84-75 , ο οποίος διατήρησε το αήττητο του ΟΑΚΑ.