Euroleague: Μπασκόνια - Παναθηναϊκός 85-84 (video)

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τα γνωστά αμυντικά του κενά στο παιχνίδι με την Μπασκόνια στο πρώτο μέρος

, στο δεύτερο επέστρεψε ολοκληρωτικά, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά στο τελευταίο λεπτό «αυτοκτόνησε» και γνώρισε την ήττα με 85-84 στην Ισπανία.

Οι «πράσινοι» κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους για 39 λεπτά αλλά κάπου εκεί Γκρέιντζερ και Μπομπουά πέτυχαν πέντε καθοριστικούς πόντους και έδωσαν στην ομάδα τους την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τρομερός ο Καλάθης που έσπασε το προσωπικό ρεκόρ του στις ασίστ καθώς μοίρασε 14, «μοιραίος» ο Παππάς που πήρε την τελευταία «πράσινη» προσπάθεια αλλά δέχτηκε το μπλοκ με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται για φάουλ στη συγκεκριμένη προσπάθεια, εξαιρετικός ο Γκιστ που σταμάτησε στους 16 πόντους.
Ο «δολοφόνος» του «τριφυλλιού», Γκρέιντζερ πέτυχε είκοσι πόντους με 6/7 τρίποντα.

Διπρόσωπος Παναθηναϊκός…

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά βρίσκοντας από νωρίς ρυθμό στην επίθεση με τον Καλάθη «μπροστάρη» σε ακόμα μία αναμέτρηση στη σεζόν.

Οι «πράσινοι» στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ιδιαίτερα πιεστικοί πάνω στην μπάλα, αναγκάζοντας τους Βάσκους σε αρκετά λάθη. Η πίεση των παικτών του Πασκουάλ δεν ξεκινούσε από το δεύτερο μισό του γηπέδου αλλά από τη στιγμή που η Μπασκόνια πήγαινε στην επαναφορά, δείγμα αλλαγής της νοοτροπίας των «πρασίνων».

Ωστόσο, αυτή η πίεση δεν είχε διάρκεια με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να «χτίσουν» μία διαφορά «ασφαλείας» από την πρώτη κιόλας περίοδο.

Μετά τα πρώτα τριάμισι λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα και να μπουν επικεφαλής.
Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μαρτίνεθ μετά το 7-11 και το -4 έτρεξε ένα τρομερό σερί 15-0 και έφτασε το σκορ στο 22-11 με τους «πράσινους» να παθαίνουν black out.

Εκτός αυτού, για ακόμα ένα παιχνίδι οι «πράσινοι» ξεκίνησαν άσχημα στα σουτ τριών πόντων καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο μετρούσαν 0/4 αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά τις διακυμάνσεις στην απόδοσή τους τόσο δημιουργικά όσο και αμυντικά. Αντίθετα, η Μπασκόνια ξεκίνησε «καυτή» με 5/7 εύστοχα τρίποντα και τους φιλοξενούμενους για ακόμα ένα ματς να δείχνουν τεράστια αμυντικά κενά.

Ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνος που με ένα δικό του επιθετικό «κρεσέντο» στο τέλος της πρώτης περιόδου μάζεψε το σκορ για τους «πράσινους», η οποία στην εκπνοή της βρίσκονταν πίσω με τρεις πόντους (27-24).

Καταιγισμός από τα 6,75μ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» ξεκίνησαν «ζεστά» καθώς με ένα τρίποντο του Σίνγκλετον στην αρχή της περιόδου έσβησαν το μεγάλο σερί της Μπασκόνια και έφεραν το ματς στα ίσια (27-27).
Ωστόσο, ο Γκρέιντζερ ήταν σε τρομερό βράδυ και με πέντε δικούς του πόντους αλλά και δύο του Σενγκέλια η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 7-0 και έφτασε ξανά σε απόσταση «ασφαλείας» (34-27 από 27-27).

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού σε εκείνο το σημείο ήταν η διάρκεια καθώς οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων και να «σφίξουν» την άμυνά τους με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να κάνει ό,τι θέλει στην αναμέτρηση.
Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι σε εκείνο το σημείο τα λάθη του Παναθηναϊκού ήταν επτά και οι ασίστ μόλις τέσσερις.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κρις Σίνγκλετον ήταν εκείνος που κρατούσε τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι καθώς όποτε ξέφευγαν οι γηπεδούχοι ο Αμερικανός με τρίποντα μείωνε στο σκορ. Όμως η Μπασκόνια είχε περάσει στη ζώνη του «λυκόφωτος» καθώς ήταν τρομερά εύστοχη από τα 6,75μ. μετρώντας 8/11 εύστοχα τρίποντα, στέλνοντας τη διαφορά στο +10 (42-32).

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στην περιφερειακή του άμυνα και το πλήρωσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο επιτρέποντας πολλά ελεύθερα σουτ στον αντίπαλό του. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ με τον Σίνγκλετον να είναι «σεληνιασμένος» και με τέσσερα δικά του τρίποντα κράτησε τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι», με «μπροστάρη» τον Σίνγκλετον, πέτυχαν πέντε τρίποντα, τα περισσότερα, στο δεύτερο μισό της περιόδου με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 47-45 υπέρ της Μπασκόνια.

Αμάν αυτές οι βολές…

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το δεύτερο με την Μπασκόνια να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 και να στέλνει τη διαφορά στο +6 (51-45).

Ο Παππάς ωστόσο ήταν ο δεύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού μετά τον Σίνγκλετον που έγινε διψήφιος καθώς με ένα δικό του τρίποντο έφτασε τους δέκα πόντους και μείωσε στο τρίποντο, με τον Γκρέιντζερ να απαντάει, δείχνοντας πως ήταν σε εξαιρετική μέρα φτάνοντας τους 14 πόντους με το τέταρτο δικό του τρίποντο.

Εκτός αυτού, ιδιαίτερα παράδοξο ήταν το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι βάρεσαν τις πρώτες τους βολές μόλις στο τρίτο δεκάλεπτο με τους διαιτητές σε αρκετά σημεία να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, τα περισσότερα εις βάρος τους.

Σε εκείνο το σημείο ο Τσάβι Πασκουάλ είδε με ιδιαίτερη ικανοποίηση και τον Ρίβερς να μπαίνει στην εξίσωση και με δύο δικά του τρίποντα να δίνει το προβάδισμα στους «πράσινους» για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (54-58).

Ο Γκρέιντζερ έπαιζε μόνος του για την Μπασκόνια και με το πέμπτο δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο αλλά αυτό δεν έφτανε καθώς Καλάθης και Γκιστ είχαν κάνει τεράστια ζημιά στη ρακέτα των Βάσκων με συνεχόμενα alley oops με τον Αμερικανό να μετράει δώδεκα πόντους και να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση μέχρι εκείνο το σημείο. Εκτός της παραγωγής οι «πράσινοι» βελτίωσαν και την άμυνά τους μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους πολλά ελεύθερα σουτ.

Ο Παναθηναϊκός, εκτός από το περιφερειακό σουτ, άρχισε να βρίσκει σκορ και μέσα από το «ζωγραφιστό» με τον Καλάθη να φτάνει τις δώδεκα ασίστ τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, δείχνοντας το δρόμο για μία ενδεχόμενη νίκη των «πρασίνων».

Στο τέλος της περιόδου ο Παναθηναϊκός πέταξε στα «σκουπίδια» τα αχρείαστα φάουλ της Μπασκόνια που τον έστελνε στις βολές. Οι «πράσινοι» αστόχησαν σε πέντε συνεχόμενες με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 67-63.

Αυτοκτόνησε

Εκεί, ο Παναθηναϊκός θέλησε από τα πρώτα λεπτά να πιέσει την Μπασκόνια, να την οδηγήσει στο λάθος και να επιβάλει το ρυθμό του για να μπορέσει να φτάσει στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ξεκίνημα στο καλάθι με τον Τζάνινγκ να σκοράρει αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ εκμεταλλευόμενοι τις περισσότερες αδυναμίες των Βάσκων.

Ο Τσάβι Πασκουάλ, για πρώτη φορά στο παιχνίδι χρησιμοποίησε, στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, ένα σχήμα με Καλάθη – Λεκαβίτσιους, το οποίο φάνηκε να αποδίδει για όσο οι δύο παίκτες αγωνίστηκαν μαζί στο παρκέ. Ωστόσο, ένα δίλεπτο μακριά από το σκορ για τον Παναθηναϊκό έδωσε το δικαίωμα στην Μπασκόνια να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους.

Τα τελευταία λεπτά είχαν δραματικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό μεν να έχει το προβάδισμα αλλά αυτό να είναι ισχνό και να μην μπορεί να «καθαρίσει» τη νίκη και την Μπασκόνια να πιέζει τους «πράσινους» θέλοντας να τους οδηγήσει στο λάθος. Ο Παππάς ήταν «καυτός» στα τελευταία τρία λεπτά πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, διατηρώντας το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Ο Έλληνας γκαρντ σε εκείνο το σημείο είχε 21 πόντους με σχεδόν απόλυτα ποσοστά ευστοχίας (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές) ενώ ο Καλάθης έφτασε τις 14 ασίστ, σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα που ήταν 12.
37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγείτο 84-80 αλλά ο Γκρέιντζερ πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο που κράτησε ζωντανή την ομάδα του, μείωσε στον πόντο με τους «πράσινους» να χρειάζονται σκορ στην επίθεση που θα ακολουθούσε.

Ο Παππάς πήρε την προσπάθεια, δέχτηκε την τάπα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ, στη συνέχεια ο Μπομπουά διένυσε όλο το γήπεδο, σκόραρε για το 85-84 και το ρολόι να δείχνει 1.5 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ με το έργο των φιλοξενούμενων να είναι πολύ δύσκολο ψάχνοντας ένα καλάθι σε ενάμισι δευτερόλεπτο. Η τελευταία επίθεση κατέληξε στα χέρια του Ρίβερς ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο φινάλε με 85-84.