Euroleague: Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 87-72 (video)

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στην Έφες, την οποία διέλυσε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι

για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας με σκορ 87-72 και ξεκίνησε με το δεξί αυτή τη «μονομαχία» για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Πόλης.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στην Έφες, την οποία διέλυσε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας με σκορ 87-72 και ξεκίνησε με το δεξί αυτή τη «μονομαχία» για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Πόλης.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με «όπλο» της την άμυνα από ατσάλι κατάφεραν να ξεκινήσουν ιδανικά. Κορυφαίοι ήταν οι Μάντζαρης και Γκριν που πέτυχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ αρκετά καλοί ήταν και οι Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης που είχαν από έντεκα πόντους.

Σε θέση οδηγού απ’ το ξεκίνημα

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του με τον Ολυμπιακό να θέλει να επιβάλει το τέμπο του και να το καταφέρνει παίρνοντας μυαλωμένες επιλογές στην επίθεση ενώ στην άμυνα κατάφεραν να «απομονώσουν» τα ατού της Εφές.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αρκετά συγκεντρωμένη με τον Μιλουτίνοφ να ξεχωρίζει στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς ο Σέρβος έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των Τούρκων.

Απ’ την άλλη, η ομάδα του Περάσοβιτς ήταν αρκετά νευρική και προσπαθούσε κυρίως με ατομικές ενέργειες να μείνει κοντά στο σκορ αλλά μοναδική απειλή για τον Ολυμπιακό αποτελούσε στην πρώτη περίοδο ο Χάνεικατ.

Εκτός του Μιλουτίνοφ αυτός που ήταν αρκετά «ζεστός» στην πρώτη περίοδο ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης που σκόραρε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έβαλε και το κοινό στην εξίσωση. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 18-11.

Σπουδαίες λύσεις από τον πάγκο

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι θέλοντας να δημιουργήσει μία διαφορά «ασφαλείας» κόντρα σε μία Εφές που έμοιαζε πολύ «σοφτ», ειδικά στην άμυνά της.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτό το δεκάλεπτο πήραν πολλές λύσεις επιθετικά από τον πάγκο. Συγκεκριμένα, ο Γουότερς με το που πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα δίποντα, ενώ και ο Γκριν πέτυχε ένα τρίποντο και δύο δίποντα δίνοντας πολύτιμες λύσεις. Απόδειξη αυτού είναι πως ο Ολυμπιακός πήρε 23 από τους 42 πόντους στο πρώτο μέρος από τον πάγκο του.

Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά της περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα (29-19) χάρη σε ένα τρίποντο του Παπανικολάου. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ του ΣΕΦ, ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως είναι μία ταχύτητα κάτω από τους Πειραιώτες και σε άμυνα και στην επίθεση.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 42-31 και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει καταφέρει να «κλειδώσει» όλα τα «όπλα» των Τούρκων δείχνοντας πως έχει διαβάσει πολύ σωστά το παιχνίδι.

Βρήκε ενέργεια μέσα από την άμυνα

Στην Τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά ο Ολυμπιακός ήταν σε τρομερό βράδυ και κατάφερε στο πρώτο δίλεπτο του δεκαλέπτου να φτάσει στο +15 με ένα τρίποντο του Σπανούλη (47-32).

Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έμοιαζε να είναι από ατσάλι με τους παίκτες της Εφές να ματώνουν για να μπορέσουν να βρουν ένα αξιοπρεπές σουτ ενώ πολλές φορές οδηγήθηκαν και στο λάθος με αποτέλεσμα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου να φτάσουν ακόμα και στο +18 με δύο βολές του Πρίντεζη (55-37).

Σε αυτή την περίοδο μοναδική απειλή για τους Τούρκους ήταν ο Γκρέιντζερ που με δύο δικά του τρίποντα κράτησε τη διαφορά στο σκορ κάτω από τους είκοσι πόντους.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου οι Τούρκοι έδειξαν κάποια σημάδια «ζωής» και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσαν στους δώδεκα πόντους (59-47) αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν και πάλι εκεί και με δικό του τρίποντο έστειλε το σκορ στο 67-47 ενώ στη συνέχεια ένα τρίποντο του Γκριν έστειλε τη διαφορά εκ νέου στο +18 (67-49) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 67-50.

Με άμυνα «κλείδωσε» τη νίκη!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εφές θέλησε να μπει δυνατά για να μπορέσει να μειώσει στο σκορ και να προβληματίσει τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με δύο τρίποντα στο πρώτο λεπτό μείωσαν στο +11 (67-56) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να μην ξεφύγει η κατάσταση.

Μετά τη διακοπή ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος, έκλεισε τα ελεύθερα σουτ στους Τούρκους και κατάφερε μέσα από την άμυνά του να δημιουργήσει και πάλι μία διαφορά «ασφαλείας» ενώ έφτασε μάλιστα και πάνω από τους είκοσι πόντους τη διαφορά (87-66) στο τελευταίο δίλεπτο με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας.