«Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι ανάμεσα στον Μακεδονικό Φούφα και την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων (φωτογραφίες)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το «ντέρμπι» του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, ανάμεσα στον Μακεδονικό Φούφα και την Α.Ε.Π. Καραγαιννίων.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Γήπεδο του Φούφα και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

Μπροστά σε περίπου 200 και περισσότερους φιλάθλους, οι οποίοι κατέκλυσαν με την παρουσία τους την κερκίδα και με τον καιρό να είναι άκρως ποδοσφαιρικός, ο Μακεδονικός Φούφα φιλοξένησε την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, δύο εβδομάδες μετά τον τελικό Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα μέσα στον αγωνιστικό, δείχνοντας πως είναι δύο ποιοτικά σύνολο.

Οι χαμένες ευκαιρίες μπροστά στις εστίες, έδιναν και έπαιρναν, αφού τόσο ο Μακεδονικός Φούφα όσο και η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Το τελικό 0-0 αδικεί την εικόνα των ομάδων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο μοίρασε από έναν βαθμό εκατέρωθεν, και έδωσε την ευκαιρία στην Σιάτιστα να μειώσει και άλλο την διαφορά της από την κορυφή.

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από το πάθος των παιχτών, με τις δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή να είναι αρκετές. Ανά περιόδους «άναψαν και τα αίματα» όπως είναι φυσικό και αρμόζει σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι.

Από την μία η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων είχε ένα δοκάρι με τον Αποστολίδη, ενώ από την άλλη ο Μακεδονικός Φούφα έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Ηλία Σολάκη να μην βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, με τον Φούφα να απειλεί πρώτος με το σουτ του Σιδηρόπουλου να καταλήγει στην αγκαλιά του Βίδρα. Η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων ανέβασε την απόδοση της, δημιουργώντας τρεις ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή του 24ου λεπτού, όπου μετά την σέντρα του Ντούκα και λάθος του Κοπατσάρη, ο Μπίντσης θα διώξει πάνω στην γραμμή.

Η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια. Στο 28ο λεπτό μια κεφαλιά του Σολάκη θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Α.Ε.Π. θα σταθεί άτυχη, αφού π Παπαδόπουλος θα πασάρει στον Αποστολίδη, με τον τελευταία να κάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι.

Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, με τους «Πόντιους» να έχουν την ουσία στο παιχνίδι τους, συνεχίζοντας να δημιουργούν δύσκολες καταστάσεις στην περιοχή του Μπίντση, με τον Σολάκη να μοιάζει εγκλωβισμένος στην επιθετική γραμμή του Φούφα.

Στο 36ο λεπτό θα χαθεί η τελευταία αξιόλογη φάση για την Α.Ε.Π., με τον Κεΐσογλου να επωφελείται από τις κόντρες, να κάνει το σουτ και τον Μπίντση να αποκρούει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος. Στη λήξη του ημιχρόνου είχαμε μία μικρό διακοπή, αφού από την κερκίδα προσγειώθηκε νερό προς τον επόπτη γραμμής, με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά και τον διαιτητή της αναμέτρησης να στέλνει στα αποδυτήρια τις δύο ομάδες, για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Μακεδονικός Φούφα πάτησε καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας μάλιστα κλασσική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 51ο λεπτό, ο Σολάκης θα βγει απέναντι από τον Βίδρα, θα σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Π. θα μπλοκάρει σταθερά. Τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι ο Σολάκης θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πεσμένος, με τις άμυνες των ομάδων να παίρνουν σωστές θέσεις, περιορίζοντας τις ευκαιρίες.

Τα νεύρα έκαναν την εμφάνιση τους, με τον Μακεδονικό Φούφα να διαμαρτύρεται ανα διαστήματα στον «άρχοντα» της αναμέτρησης, για κάποια σφυρίγματα που δεν συμφωνούσε. Μάλιστα είχαμε και την αποβολή από τον αγωνιστικό χώρο για τον βοηθό του κύριου Εμμανουηλίδη, ενώ την κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Τοπάλης, ενώ καθόταν στους πάγκο.

Το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του. Λίγο έλειψε ο Μακεδονικός Φούφα να κλέψει την νίκη, αλλά ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Π. είχε άλλη άποψη. Συγκεκριμένα έπειτα από σέντρα του Σολάκη, ο Τζουβάρας έπιασε το γυριστό σουτ με στόχο το «γάμα» της εστίας, με τον Βίδρα να αποκρούει εντυπωσιακά, πέφτοντας την γωνία του.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Μελιτζανίδη έδωσε από έναν βαθμό στις δύο ομάδες.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Φούφα θα αντιμετωπίσει την Αστραπή Κλείτου εκτός έδρας, ενώ η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων θα υποδεχτεί τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Μακεδονικός Φούφα: (Εμμανουηλίδης) Μπίντσης, Κοπατσάρης(54’ Δαλκερανίδης), Τσακαλίδης, Τσαγκαλίδης, Τζουβάρας, Χατζηρούμπης, Φωτιάδης, Σιδηρόπουλος, Χάϊτας(80’ Ιωακειμίδης), Σολάκης(94’ Τζουβάρας), Μπακάλτσης

Στον πάγκο: Τζουβάρας Ι., Μετικάνος, Σακαρίδης, Μίμης

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: (Σαμαράς) Βίδρας, Ντούκα, Ντουρμίσι, Πασχαλίδης, Ίττης, Λιάμης, Ζερβανταρίδης(72’ Μαλούτας), Παπαδόπουλος, Σαββούδης(91’ Κουρτίδης), Κεΐσογλου(86’ Ευαγγελόπουλος), Αποστολίδης

Στον πάγκο: Παπαγερίδης, Δουγαλής, Τσίλης, Σικαλόπουλος

Οι φάσεις του αγώνα:

14’ Ο Σολάκης θα παίξει το 1-2 με τον Σιδηρόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει αδύναμο σουτ και τον Βίδρα να αποκρούει

15’ Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Σαββούδη, η μπάλα άουτ

17’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Κεΐσογλου, μπλοκάρει ο Μπίντσης

24’ Σέντρα από τον Ντούκα, ο Κοπατσάρης θα κάνει λάθος και ο Μπίντσης θα διώξει πάνω στη γραμμή

27’ Εκτέλεση φάουλ από τον Τσαγκαλίδη, ο Σολάκης θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ

28’ Σέντρα από τον Χατζηρούμπη, κεφαλιά από τον Σολάκη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

30’ Ο Παπαδόπουλος θα πασάρει στον Αποστολίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι

33’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ίττη, ο Μπίτσης θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ

36’ Έπειτα από κόντρες μέσα την περιοχή, η μπάλα θα φτάσει στον Κεΐσογλου, ο οποίος θα σουτάρει με τον Μπίντση να διώχνει

45+’ Σουτ από τον Κεΐσογλου, μπλοκάρει ο Μπίντσης

51’ Ο Σολάκης θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει, αλλά ο Βίδρας θα μπλοκάρει την μπάλα

55’ Ο Σιδηρόπουλος θα πασάρει στον Σολάκη, ο οποίος θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ

85’ Μακρινό δυνατό σουτ από τον Μαλούτα, η μπάλα λίγο άουτ

93’ Σέντρα από τον Σολάκη, ο Τζουβάρας θα πιάσει το δυνατό σουτ, με τον Βίδρα να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα

Διαιτητής: Μελιτζανίδης

Βοηθοί: Μοσχόπουλος – Πατσαρτζικλής

Παρατηρητής: Φραντζόπουλος Δ.

Γιατρός: Χαρακτζής Γ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)