SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Χορταστική ισοπαλία στο «ντέρμπι» ανάμεσα σε Μακεδονικό Σιάτιστας και Μακεδονικό Φούφα (φωτογραφίες)

Ισόπαλο με σκορ 2-2 τελείωσε το ντέρμπι ανάμεσα στον Μακεδονικό Σιάτιστας και τον Μακεδονικό Φούφα για την 19η αγωνιστική του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Σιάτιστας και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περίπου 400 φιλάθλους που γέμισαν τις κερκίδες του γηπέδου αλλά και με πολύ δυνατό άνεμο, ο Μακεδονικός Σιάτιστα φιλοξένησε τον Μακεδονικό Φούφα για το ντέρμπι κορυφής.

Το παιχνίδι ήταν χορταστικό και τα 90 λεπτά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν τέσσερα γκολ συνολικά και να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά δύο εστίες.

Αρκετό πάθος, δύναμη, μαρκαρίσματα, διαμαρτυρίες, κόκκινες κάρτες αλλά και αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών στο τέλος της αναμέτρησης ήταν από αυτά που είδαμε σήμερα στο γήπεδο της Σιάτιστας, που ταιριάζουν στον τίτλο ενός «ντέρμπι».

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν δύο φορές στην αναμέτρηση, ο Φούφας βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίες ενόψει της συνέχειας.

Για την Σιάτιστα σκόραραν οι Δονούλης και Παπαρίζος, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Πακάλτσης και Σολάκης.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάση για γκολ. Χαρακτηριστικό είναι η ευκαιρία στο 3ο λεπτό, με τον Τσιούκτα να κάνει το δυνατό σουτ και τον Σακαρίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Φούφας δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία στο 16ο λεπτό με τον Δούφα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα χάσουν σημαντικοί ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα ο Δονούλης μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια θα βγάλει στην σέντρα στον Ζηνόβιο, με τον τελευταία να κάνει την κοντινή προβολή την μπάλα να κοντράρει και να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την Σιάτιστα να πιέζει και τον Φούφα να παίζει περισσότερο αμυντικά. Τελικά προς το τέλος του ημιχρόνου ο Μακεδονικός Σιάτιστας βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, με τον συνήθη ύποπτο στην επίθεση. Δονούλη. Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ταφαρλή, η μπάλα έφτασε τον Δονούλη, ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μέσα σε πανηγυρισμούς, με τις ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Σο 53ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Σολάκης έπειτα από ατομική προσπάθεια, θα «σπάσει» κάθετα την μπάλα στον Πακάλτση, ο οποίος ανενόχλητος μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους της Σιάτιστας με όλους του παίχτες να πέφτουν πάνω σε διαιτητή και επόπτη ζητώντας οφσάιντ. Η απόφαση δεν άλλαξε με τον Μακεονικό Σιάτιστας να πηγαίνει στην σέντρα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσακαλίδης θα αφήσει την ομάδα του με δέκα παίχτες, αφού δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κύριο Θάνο για μαρκάρισμα έξω από την περιοχή. Η Σιάτιστα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Παπαρίζος στο 65ο λεπτό με πολύ ωραίο πλασέ θα κάνει το 2-1, πανηγυρίζοντας έξαλα μαζί με τους συμπαίχτες του αλλά και τον κόσμο.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ, αφού ο Μακεδονικός Φούφα απάντησε άμεσα. Έτσι στο 72ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης θα δώσει πέναλτι σε χέρι του Νασιόπουλου, με τους παίχτες να διαμαρτύρονται και πάλι. Ο Σολάκης με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Από εκεί και πέρα είδαμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι, αλλά όχι κάποια σπουδαία φάση με το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Θάνο να δίνει στις δύο ομάδες από έναν βαθμό. Στο τέλος της αναμέτρησης παίχτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια έπειτα από κάποια παρεξήγηση που έγινε ανάμεσα σε δύο ποδοσφαιριστές, με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν τα πνεύματα και τον Τσαγκαλίδη που είχε περάσει ως αλλαγή να αποβάλλεται.

Έτσι ο Μακεδονικός Σιάτιστας έφτασε τους 43 βαθμούς ενώ ο Μακεδονικός Φούφα τους 49 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι φάσεις και τα γκολ:

3’ Μακρινό σουτ από τον Τσιούκρα, ο Σακαρίδης θα αποκρούσει

4’ Κεφαλιά του Ζηνόβιου έπειτα από κόρνερ του Ταφαρλή, η μπάλα άουτ

16’ Δυνατή κεφαλιά του Δούφα, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι

20’ Έπειτα από ατομική προσπάθεια ο Δονούλης θα σεντράρει για τον Ζηνόβιο, ο οποίος θα κάνει την προβολή με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι

29’ Ψηλοκραμαστή κεφαλιά από τον Σολάκη, η μπάλα λίγο άουτ

41’ (ΓΚΟΛ 1-0, Δονούλης) Ο Δονούλης έπειτα από σέντρα του Ταφαρλή, με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

53’ (ΓΚΟΛ 1-1, Πακάλτσης) Ο Σολάκης έπειτα από ατομική προσπάθεια θα περάσει κάθετα την μπάλα στον Πακαλτση, ο οποίος θα βγει τετ α τετ και θα πλασάρει εύστοχα

57’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Τσακαλίδη

65’ (ΓΚΟΛ 2-1, Παπαρίζος) Ο Παππαρίζος με πολύ όμορφο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σακαρίδη

73’ (ΓΚΟΛ 2-2, Σολάκης) Ο Φούφας θα κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Νασιόπουλου, με τον Σολάκη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα

75’ Κοντινή προβολή από τον Τσιούκρα, η μπάλα άουτ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Κάλφας) Απόστολίδης, Ντερος, Στεργιόπουλος, Νασιόπουλος, Βοριαζίδης, Γεωργάκας, Ταφαρλής, Τσιούκρας(88’ Στεργίου), Δονούλης(79’ Τσιαρτσιώτης), Παπαρίζος(85’ Τσακνάκης), Ζηνόβιος

Μακεδονιλός Φούφας: (Εμμανουηλίδης) Σακαρίδης, Κοπατσάρης, Τσακαλίδης, Πακάλτσης, Χάϊτας(79’ Τσαγκαλίδης), Φωτιάδης, Σολάκης, Τοπάλης, Χατζηρούμπης, Δούφας, Τζουβάρας

Διαιτητής: Θάνος

Βοηθοί: Χαρίδης – Γεωργιάδης

Παρατηρητής: Σαλτσίδης Σ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)