ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Πήρε την νίκη το Βελβεντό κόντρα στην Αναγέννηση Εράτυρας (φωτογραφίες)

Με νίκη ξεκίνησε το νέο έτος για την ομάδα του Βελβεντού, αφού κέρδισε σήμερα το απόγευμα με σκορ 3-1 την Αναγέννηση Εράτυρας.

Το Βελβεντό κυριάρχησε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, παίρνοντας δίκαια πρώτο του τρίποντο για το 2016.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Βελβεντού και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο και με τον καιρό σύμμαχο, Βελβεντό και Αναγέννηση Εράτυρας αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

IMG 5518

Το παιχνίδι είχε τέσσερα γκολ, αρκετή ένταση και πάθος, πολλές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή και τελικό νικητή τους γηπεδούχους.

Η Αναγέννηση Εράτυρας αν και πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας τρεις τελικές προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε τελικά να αντέξει την πίεση του Βελβεντού.

Για τους «πράσινους» δύο γκολ σκόραρε ο Παπαστέργιος και ένα γκολ ο Ευαγγέλλου, ενώ για την Εράτυρα μείωσε ο Μούστα.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή.

IMG 5493

Οι φιλοξενούμενοι όπως προαναφέραμε βγήκαν επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, προβληματίζοντας την ομάδα του Βελβεντού, με καλύτερη φάση αυτή του 3ου λεπτού, όπου μετά από σέντρα του Τσιόρκα ο Αποστολόπουλος σε κενή εστία δεν θα καταφέρει να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην συνέχεια, με τον Ζαρκοδήμο να αποκρούει αρχικά το δυνατό σουτ από τον Παπαστέργιο και στη συνέχεια την κεφαλιά του Μπέμπη.

Το Βελβεντό συνέχιζε να πιέζει την άμυνα της Εράτυρας, η οποία είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Στο 35ο λεπτό ο Αναστασίου εξαπέλυσε δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα, με τον Ζαρκοδήμο να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 41ο λεπτό με το σουτ του Ηλία να περνάει ελάχιστα έξω, αλλά δύο λεπτά αργότερα είδαν την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους.

IMG 5502

Συγκεκριμένα ο Koritari θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει με τον Ζαρκοδήμο να αποκρούει  με την μπάλα να φτάνει στον Παπαστέργιο, ο οποίος με κοντινή μπαλιά θα ανοίξει το σκορ για το Βελβεντό. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο, με τους παίχτες του κύριου Βοριαζίδη να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό. Έτσι μοιραία στο 64ο λεπτό έγινε το 2-0 για το Βελβεντό. Ο Ρωμνοζογλου θα εκτελέσει απευθείας το φάουλ, ο Ζαρκοδήμος θα αποκρούσει με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να στρώνεται στον Παπαστέργιο, ο οποίος με κοντινή προβολή σε κενή εστία θα διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του.

IMG 5611

Κάπου εκεί η Αναγέννηση Εράτυρας θα πέσει ψυχολογικά, με τον κύριο Βικιάρη να προσπαθεί να ανυψώσει το ηθικό των παιχτών του. Στο 70ο λεπτό όμως, έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία ο Αναστασίου θα κάνει το σουτ με τον Ζαρκοδήμο για ακόμα μια φορά να αποκρούει και τον νεοεισελθέντα Ευαγγέλου με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Βελβεντού.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν και μείωσαν σε 3-1 στο 76ο λεπτό με κεφαλιά του Μούστα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του κύριου Μπαϊραμίδη, με το Βελβεντό να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν τους 26 βαθμούς, ενώ η Αναγέννηση Εράτυρας έμεινε στους 23.

IMG 5575

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα:

3’ Συρτή σέντρα από τον Τσιόρκα, σε κενή εστία ο Αποστολόπουλος δεν θα προλάβει την μπάλα

5’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Τσαφη, η μπάλα περνάει άουτ

9’ Ο Ιωαννίδης θα πιάσει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μήλιο, με τον Πατουλίδη να μπλοκάρει

13’ Κεφαλιά από τον Τσιάμη, η μπάλα άουτ

15’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Παπαστέργιο, ο Ζαρκοδήμος θα αποκρούσει στέλνοντας την μπάλα κόρνερ

16’ Κεφαλιά από τον Μπέμπη έπειτα από κόρνερ του Ρωμνοζογλου, ο Ζαρκοδήμος θα αποκρούσει

17’ Σουτ από τον Αντωνιάδη

21’ Δυνατό σουτ από τον Αναστασίου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ζαρκοδήμου

35’ Δυνατό ευθύβολο σουτ από τον Αναστασίου έξω από την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ

41’ Σουτ από τον Ηλία, η μπάλα ελάχιστα έξω

43’ (ΓΚΟΛ 1-0, Παπαστέργιος) Ο Koritari θα βγει σε τετ α τετ, θα πλασάρει με τον Ζαρκοδήμο να αποκρούει, τον Παπαστέργιο να παίρνει το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ

50’ Κεφαλιά από τον Παπαστέργιο έπειτα από σέντρα του Ταϊρη, η μπάλα ελάχιστα έξω

64’ (ΓΚΟΛ 2-0, Παπαστέργιος) Απευθείας φάουλ από τον Ρωμνοζογλου, ο Ζαρκοδήμος  αποκρούει με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και τον Παπαστέργιο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ

71’ (ΓΚΟΛ 3-0, Ευαγέλλου) Έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία, ο Αναστασίου θα σουτάρει, ο Ζαρκοδήμος θα αποκρούσει, η μπάλα θα φτάσει στον Ευαγγέλου, ο οποίος με σουτ θα κάνει το 3-0

76’ (ΓΚΟΛ 3-1, Μούστα) Ο Τζιώτζης θα εκτελέσει το φάουλ, ο Μούστα θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

87’ Συρτή σέντρα από τον Αντωνιάδη, σουτ του Τσαφη από πλεονεκτική θέση η μπάλα άουτ