Βόλεϊ Ανδρών: «Παλικαρίσια» πρόκριση για τον Πήγασο Κοζάνης κόντρα στα Γιάννενα (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα του Πήγασου Κοζάνης.

Οι Άνδρες του Πήγασου, έπειτα από ένα «συγκλονιστικό» παιχνίδι κέρδισαν με σετ 3-2 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, όπου διεξάγεται ανάμεσα στις ομάδες της Α2 και της Β Εθνικής.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περίπου 350 φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο, οι δύο ομάδες έβγαλαν πάθος μέσα στο παρκέ, με το ματς να είναι ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο σετ.

Το θέαμα που πρόσφεραν οι παίχτες ήταν κυριολεκτικά διαφήμιση του αθλήματος, με τον Πήγασο Κοζάνης (Β Εθνική) τελικά αν και «αουτσάιντερ» να περνάει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και την ομάδα από τα Γιάννενα (Α2 Κατηγορία) να μένει εκτός.

Για τους νικητές ξεχώρισε η καταπληκτική εμφάνιση του Γκιαούρη καθώς και η απόδοση του Χυσα, ενώ για από τα Γιάννενα οι Λαγός και Στουγιαννος.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το εμφατικό 4-0, αλλά η ομάδα της Κοζάνης ανέκαμψε και έκανε πολύ γρήγορα το σκορ 5-4. Στην συνέχεια η δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Πήγασο να ξεφεύγει με 14-10. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα από τα Γιάννενα να μένει μέσα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να πάρουν το σετ με 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες συνέχιζαν να προσφέρουν «πλούσιο» θέαμα, με το ματς να έχει πολλές ισοπαλίες, αφού κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν ξέφευγε. Κορυφαία στιγμή του σετ ήταν όταν ο Πήγασος έφτασε το σκορ 24-21 και όλοι πίστεψαν πως θα πάρει και αυτό το σετ. Οι παίχτες από τα Γιάννενα όμως είχαν διαφορετική άποψη, όπου με εξαιρετική άμυνα, έφεραν «τούμπα» το σκορ, ισοφαρίζοντας σε αρχικά σε 24-24, ενώ στην συνέχεια κατέκτησαν και το σετ με σκορ 28-26, δείχνοντας πως είναι μέσα στο παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ ο Πήγασος Κοζάνης ήταν εμφανέστατα καλύτερος, έχοντας περισσότερες επιλογές και από τον πάγκο, σε αντίθεση με τα Γιάννενα όπου ήρθαν με λιγοστούς παίχτες. Έτσι, ενώ και αυτό το σετ κυλούσε πόντο-πόντο με εναλλαγές στο σκορ, οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους, εκμεταλλευόμενοι την κούραση τους. Έτσι η ομάδα της Κοζάνης πήρε πιο άνετο το τρίτο σετ με σκορ 25-18, κάνοντας το 2-1, μέσα σε χειροκροτήματα από τον κόσμο.

Στο τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες έδειξαν χαρακτήρα, με το πάθος μέσα στο παρκέ να διακατέχει όλους τους παίχτες. Όπως και στα προηγούμενα σετ, έτσι και σε αυτό Πήγασος Κοζάνης και Γιάννενα πήγαιναν πόντο-πόντο, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον του παιχνιδιού. Ο πήγασος προς το τέλος του σετ όμως, με πολύ καλές επιθέσεις έφτασε να προηγείται με 24-21, με την νίκη να είναι προ των πυλών. Η ομάδα των Ιωαννίνων όμως έδειξε «ψυχή», με τους γηπεδούχους να «αυτοκτονούν», χάνοντας ένα δικό τους σετ. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με σκορ 27-25 έκαναν το παιχνίδι 2-2 και το έστειλαν στο 5ο και τελευταίο σετ.

Έτσι στο τελευταίο σετ «έσπασαν» καρδιές, με τα Γιάννενα να προηγούνται 8-6, ανακτώντας την ψυχολογία τους. Ο Πήγασος Κοζάνης όμως βρήκε τον τρόπο και πέρασε μπροστά, χάρις στις πολύ καλές επιθέσεις αλλά και άμυνες. Με «περίσσιο» πάθος πήρε το σετ με 15-10, πανηγυρίζοντας μια πολύ μεγάλη πρόκριση στο θεσμό του Κυπέλλου.

Η προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίχτες του Πήγασου Κοζάνης, επιβραβεύτηκε στο τέλος με το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων, με τους ίδιους να ανταποδίδουν.

Τα σετ: 27-25, 26-28, 25-18. 25-27, 15-10

Πήγασος Κοζάνης: Ιωαννίδης, Χυσα, Πινδώνης, Σολωμονίδης, Κοτσατίσογλου, Γκιούρας, Μαμαλίγκας, Γκιαούρης, Μπηλιώνης, Τζέκας, Μπαλδεράνης, Ασημόπουλος, Ασημόπουλος Δ., Μήλιος

Α.Σ. Γιάννενα: Σαντζαρίδης, Σταματελόπουλος, Λαγός, Στουγιαννος, Αποστόλου, Γιαννέτας, Μανίκας, Κλούρας, Παπαχρήστος

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)