Πήρε το «τρίποντο» η Δόξα Λευκόβρυσης κόντρα στην Α.Ε. Άνω Κώμης (φωτογραφίες)

Μια πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα η Δόξα Λευκόβρυσης, απέναντι στην δεύτερη ομάδατου βαθμολογικού πίνακα Α.Ε. Άνω Κώμης.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Β Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο καινούργιο γήπεδο της Λευκόβρυσης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές για ποδόσφαιρο, Δόξα Λευκόβρυσης και Άνω Κώμη αναμετρήθηκαν μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους.

Το παιχνίδι τα είχε όλα! Δυνατές μονομαχίες, οχτώ κίτρινες κάρτες, αρκετά νεύρα, μία κόκκινη κάρτα, δύο πέναλτι, τραυματισμούς, ένταση στην κερκίδα, τρία γκολ και τελικά μεγάλο νικητή την ομάδα της Λευκόβρυσης.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Παπανικολάου και Τερζανίδης, ενώ για την Άνω Κώμη είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Νάστος.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος το θέματα από τις δύο ομάδες ήταν κατώτερο του μετρίου, αφού δεν είδαμε κλασσικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η Άνω Κώμη εμφανίστηκε «αγνώριστη» τα πρώτα 45 λεπτά, κάνοντας αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή. Από την άλλη η ομάδα της Δόξας Λευκόβρυσης έβγαλε πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε από την αρχή πως ήθελε περισσότερο το «τρίποντο» της νίκης.

Στην μοναδική τελική των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, έγινε και το 1-0. Συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από κόρνερ του Παναγιωτίδη και «σύγχυση» στην άμυνα της Άνω Κώμης, η μπάλα έφτασε τον Παπανικολάου, ο οποίος από κοντινή απόσταση «εκτέλεσε» τον Παπακώστα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Η μοναδική καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν ένα απευθείας φάουλ του Νάστου, το οποίο εξουδετέρωσε ο Παναγιωτίδης, διώχνοντας εντυπωσιακά με γροθιές.

Οι δύο αντίπαλοι, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Δόξας Λευκόβρυσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι και από τους 22 ποδοσφαιριστές. Το κύριο χαρακτηριστικό ήταν οι πολλές δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό. Στο 52ο λεπτό η Άνω Κώμη θα κερδίσει πέναλτι, με τον κύριο Πελετίδη να υποδεικνύει την άσπρη βούλα, για χέρι από αμυντικό της Λευκόβρυσης.

Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Νάστος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1. Στη συνέχεια, οι παίχτες του κύριου Τσέπουρα πίεσαν και για δεύτερο γκολ, βγαίνοντας πιο αποφασισμένα στην επίθεση. Το γκολ όμως πέτυχαν οι παίχτες της Δόξας Λευκόβρυσης στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο κύριος Πελετίδης έδειξε για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι, για μαρκάρισμα του Νάστου πάνω στον Μπουμπόναρη. Ο Τερζανίδης εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Παπακώστα να πέφτει σωστά και να το αποκρούει, όμως στην συνέχεια ο επιθετικός της Λευκόβρυσης με δεύτερη προσπάθεια θα νικήσει τον «πορτιέρο» της Άνω Κώμης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το 2-1 να είναι γεγονός, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας μέχρι και το τελευταίο λεπτό, κλείνοντας στα καρέ της την Δόξα Λευκόβρυσης. Οι παίχτες της Άνω Κώμης προσπαθούσαν κυρίως με ψηλές μπαλιές και μακρινά σουτ να απειλήσουν την εστία του Παναγιωτίδη. Στο 75ο λεπτό, χάθηκε η καλύτερη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Τρέσσο να κάνει το σουτ από μακρινή απόστασή και τον Παναγιωτίδη να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 88ο λεπτό, ο Λαφαζανίδης θα αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Παλαμά.

Η Δόξα Λευκόβρυσης άντεξε την πίεση των αντιπάλων μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να της δίνει ένα πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Άνω Κώμη,

Έτσι η Λευκόβρυση έφτασε τους 25 βαθμούς, πανηγυρίζοντας στο τέλος με το κλασσικό «όλε», δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε αυτή τη νίκη. Από την άλλη η Α.Ε. Άνω Κώμης έμεινε στους 31 βαθμούς, με την εικόνα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο να προβληματίζει ιδιαίτερα τον κύριο Τσέπουρα.

Να τονίσουμε πως το γήπεδο της Λευκόβρυσης βρισκόταν σε πάρα πολύ κατάσταση και έδειξε να είναι από τα καλύτερα γήπεδα της κατηγορίας.

Οι φάσεις και τα γκολ του παιχνιδιού:

4’ Εκτέλεση φάουλ από τον Παλαμά, κεφαλιά από τον Τρέσσο, ο Παναγιωτίδης θα μπλοκάρει την μπάλα

15’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νάστο, ο Παναγιωτίδης θα διώξει την μπάλα με γροθιές

16’ (ΓΚΟΛ 1-0, Παπανικολάου) Ο Παναγιωτίδης θα εκτελέσει το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα θα φτάσει στον Παπανικολάου έπειτα από κενό της άμυνας, ο οποίος θα σουτάρει από κοντινή απόσταση ανοίγοντας το σκορ

28’ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Παπαδημητρίου

50’ Μακρινό σουτ από τον Παλαμά, ο Παναγιωτίδης θα μπλοκάρει την μπάλα

53’ (ΓΚΟΛ 1-1, Νάστος) Έπειτα από χέρι αμυντικού της Λευκόβρυσης μέσα στην περιοχή, ο Νάστος θα εκτελέσει εύστοχα το πέναλτι ισοφαρίζοντας για την Άνω Κώμη

55’ Μακρινό σουτ από τον Νάστο, η μπάλα άουτ

70’ (ΓΚΟΛ 2-1, Τερζανίδης) Ο Νάστος θα ανατρέψει μέσα στην περιοχή τον Μπουμπόναρη με τον Τερζανίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ο επιθετικός της Δόξας, είδε τον Παπακώστα να αποκρούει, όμως στην συνέχεια ο ίδιος παίχτης με δεύτερη προσπάθεια θα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

75’ Μακρινό δυνατό σουτ από τον Τρέσσο, ο Παναγιωτίδης θα διώξει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ

76’ Κεφαλιά πάσα του Τσιμπούρα στον Τρέσσο, με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά και τον Παναγιωτίδη να μπλοκάρει την μπάλα

88’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λαφαζανίδη και αποβολή

91’ Σέντρα από τον Τσιάκο, σουτ από τον Παλαμά η μπάλα άουτ

Δόξα Λευκόβρυσης: (Φερλαχίδης) Παναγιωτίδης, Καρακούλας, Παναγιωτίδης Χ., Αντάρας, Λαφαζανίδης, Μπουμπόναρης, Παπανικολάου(44’ Ντερίλας), Νιάφας(80’ Θεοφάνους), Τζίμας, Τερζανίδης, Αποστολίδης(72’ Βακουφτσής)

Στον πάγκο: Τσαμπούρης, Ζύμπας, Τσαπανίδης, Ευχαγγελόπουλος

Α.Ε. Άνω Κώμης: (Τσέπουρας) Παπακώστας, Τζαλαζίδης(72’ Γκιούρας), Τσιάκος, Τσιμπούρας(79’ Παλαμάς Κ.), Νάστος, Τρέσσος, Τζαλαζίδης Κ., Παπαδημητρίου, Παλαμάς(Μουλάϊ), Νάστος Ν., Μπούλης

Στον πάγκο: Μαυροματίδης, Γρηγοριάδης, Παπαβαγγέλης, Γκόγκος

Διαιτητής: Πελετίδης

Βοηθοί: Γεωργιάδης, Σύκος

Παρατηρητής: Πανυτσίδης

Γιατρός: Σαρβάνης