Εφηβικό Μπάσκετ: «Αγωνιώδες» νίκη για τους Διόσκουρους Κοζάνης κόντρα στην Σιάτιστα (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 55-53 πήρανε σήμερα το βράδυ οι Διόσκουροι Κοζάνης, απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Γ.Σ. Σιάτιστας.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα των Εφήβων της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολούθησαν οι περισσότεροι από 100 φίλαθλοι, ανάμεσα στους Διόσκουρους Κοζάνης και τον Γ.Σ. Σιάτιστας.

Οι «Κοζανίτες» έκαμψαν τελικά την αντίσταση της Σιάτιστας και πήρανε το ροζ φύλλο αγώνα.

Στην έναρξη του παιχνιδιού, όλη η ομάδα των Διόσκουρων Κοζάνης έδωσε μια Χριστουγεννιάτικη «πνοή» στο ματς, αφού εμφανίστηκαν με σκουφάκια του Αϊ Βασίλη, κάνοντας την καθιερωμένη προθέρμανσή τους με αυτά!

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τσακιρίδης με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Γκοβεδάρος και Λιάκος με 12. Η ομάδα του κύριου Βλαχόπουλου, είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού οι 9 από τους 12 παίχτες βρήκαν επαφή με το καλάθι.

Από την άλλη μεριά, «τεράστιο» παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γεωργάκας. Ο αρχηγός της Σιάτιστας σημείωσε 31 πόντους και ήταν αναμφισβήτητα ο MVP της αναμέτρησης. Ακολούθησε ο Σβώλης με 8 πόντους.

Η Σιάτιστα ενώ το σκορ ήταν στο 55-53 είχε την τελευταία επίθεση του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, αφού έχασε την μπάλα.

Ας πάρουμε την αναμέτρηση από την αρχή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίχτες του κύριου Ρέπα μπήκανε πιο δυνατά στο παρκέ και έδειξαν πως δεν θα είναι ένας εύκολος αντίπαλος. Οι Διόσκουροι αν και προηγήθηκαν με 8-2, έχασαν στην συνέχεια το προβάδισμα με την Σιάτιστα να κυριαρχεί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Το 18-14 υπέρ των φιλοξενούμενων δικαιολογεί πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, με την ομάδα της Σιάτιστας να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση. Έτσι με επιμέρους σκορ 18-8, η ομάδα της Κοζάνης πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το φωτεινό πίνακα να γράφει 32-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Σιάτιστα βρήκε τον τρόπο να μειώσει το σκορ στον πόντο. Συγκεκριμένα οι δύο ομάδες ήταν πολύ καλές επιθετικά, με τον Γεωργάκα να κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Η καλύτερη άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Οι Διόσκουροι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και έτσι μοιραία το σκορ πήγε στο 47-46.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε πως θα ήταν ντέρμπι, όπως και έγινε. Η ομάδα της Σιάτιστας πίεσε και δικαιώθηκε, προσπερνώντας του Διόσκουρους τρία λεπτά πριν το τέλος. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στο παρκέ του ΔΑΚ Κοζάνης. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με 55-53, με την Σιάτιστα να «σπαταλάει» στο τέλος δύο επιθέσεις και να χάνει τελικά το παιχνίδι.

Έτσι οι Διόσκουροι Κοζάνης πανηγύρισαν αυτή την νίκη, φτάνοντας τους 12 βαθμούς. Από την άλλη μεριά, ο Γ.Σ. Σιάτιστας ναι μεν έβγαλε πάθος και διεκδίκησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, αλλά σίγουρα θα μένει μια «πικρή γεύση» στους παίχτες και τον προπονητή, που παρά την προσπάθεια δεν πήραν την νίκη. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 9 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 18-8, 15-20, 8-7  (ΗΜ 32-26) (ΤΕΛ 55-53)

Οι δωδεκάδες των ομάδων και οι πόντοι:

Διόσκουροι Κοζάνης: (Βλαχόπουλος) Μαμάτσειος(3), Τσακιρίδης(14), Βαχτσεβάνος(3), Τόττας(2), Γκοβεδάρος(12), Ζώτος(2), Κοντου, Λιάκος(12), Τσουτζίδης, Γιαννάκης, Βικιάρης(2), Μαλούτας(6)

Γ.Σ. Σιάτιστας: (Ρέπας) Δελημάνης, Γούσιας, Σβώλης(8), Γεωργάκας(31), Ταφαρλής, Καρανάσιος, Κουζιώνης(7), Μαγιαγκας(3), Δελημάνης Θ., Λέγγος(4), Ζαγγας

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Καπάνταης

Γραμματεία: Ντιαφας, Λιουτσιας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)