SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Μεγάλη νίκη με «ανατροπή» για την Αστραπή Κλείτου κόντρα στην Αναγέννηση Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 πήρε σήμερα το απόγευμα η Αστραπή Κλείτου, απέναντι στην «σκληροτράχηλη» ομάδα της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας.

Η Αστραπή αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο παιχνίδι, βρήκε τα «ψυχικά» αποθέματα και γύρισε το εις βάρος της σκορ.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Αργίλου και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Ένα συναρπαστικό ματς παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου σήμερα το απόγευμα, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων.

Όλα τα γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκαν στο δεύτερο μέρος, με τα τέσσερα από αυτά να μπαίνουν σε διάστημα 10 λεπτών! Το παιχνίδι ήταν χορταστικό έως και το τελευταίο λεπτό, με τους παίχτες του Θεόφιλου Παπαδόπουλου να βγάζουν αρκετό «πάθος» στον αγωνιστικό χώρο.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Βοριαζίδης (2) και Χατζής, ενώ για την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας σκόραραν οι Παρλάνης και Σικαλόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν δύο φορές, δεν μπόρεσαν τελικά να πάρουν κάτι θετικό παρά την καλή τους παρουσία στο παιχνίδι.

Ας πάρουμε το ματς από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος πραγματοποιήθηκε ένα «ανιαρό» ποδόσφαιρο μεταξύ των 22 ποδοσφαιριστών, με τις φάσεις στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Η κατοχή ήταν «μοιρασμένη» για τις δύο ομάδες, με την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας να δημιουργεί περισσότερες τελικές στην περιοχή του Αθανασιάδη.

Η μοναδική καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ήταν ένα δυνατό σουτ από τον Δαλκερανίδη το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο  «πορτιέρο» της Αστραπής. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Βοριαζίδη, με τον Κεχαγιά ναμπλοκάρει την μπάλα. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν πως στα αποδυτήρια, με το «στείρο» 0-0.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν, με το θέαμα από τις δύο ομάδες να είναι συναρπαστικό. Πέντε γκολ, δυνατές μονομαχίες, πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά και κλασσικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ήταν το σκηνικό που επικράτησε σ’ ένα «γεμάτο» σαρανταπεντάλεπτο.

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πακάλτση, ο Παρλάνης εκμεταλλεύτηκε την λάθος συνεννόησης της άμυνας με τον Αθανασιάδη και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας. Πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν οι φιλοξενούμενοι, ο Βοριαζίδης μετά από πάσα του Ελευθεριάδη, σημείωσε κατά πάσα πιθανότητα το γκολ της αγωνιστικής. Συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, ο επιθετικός της Αστραπής έκανε το σουτ ψηλοκρεμαστό σουτ από μακριά, στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» της εστίας ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την ομάδα του.

Στα επόμενη τέσσερα λεπτά, οι γηπεδούχοι έχασαν τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με τον προπονητή της Αναγέννησης να βλέπει τους παίχτες τους αρκετά χαλαρούς. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, η ομάδα της Πτολεμαΐδας βρήκε τον τρόπο στο 59ο λεπτό να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Κουτσομήτρος έβγαλε πολύ όμορφη μπαλιά στον Σικαλόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη, κάνοντας την 2-1 για την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας.

Η Αστραπή Κλείτου όμως είχε και πάλι απάντηση, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2, με το παιχνίδι να γίνεται ένα πραγματικό «θρίλερ». Συγκεκριμένα έπειτα από συρτή σέντρα του Ελευθεριάδη, ο Βοριαζίδης με κοντινό πλασέ θα σκοράρει, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα. Οι δύο ομάδες στην συνέχεια έδειξαν πως θα τα παίξουν όλα για όλα, αφού ήθελαν το «τρίποντο» της νίκης.

Τελικά στο 68ο λεπτό ήρθε η ολική ανατροπή για την Αστραπή Κλείτου. Ο Ελευθεριάδης θα βγάλει ακόμα μια σέντρα στον Χατζή, με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κεχαγιά, γράφοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Από εκεί και πέρα, οι παίχτες του κύριου Τσαγκαλίδη πίεσαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 93ο λεπτό, ο αμυντικός των φιλοξενούμενων Πακάλτσης, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Αθανασιάδη, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας «μοναδική» ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Πελετίδη, έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Αστραπή Κλείτου, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Έτσι η ομάδα του Κλείτους, ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο γύρο, φτάνοντας τους 21 βαθμούς. Από την άλλη η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας έμεινε στους 30 βαθμούς, αφού δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι, αν και προηγήθηκε δύο φορές.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

2’ Ο Δαλκερανίδης θα κάνει το σουτ από μακρινή απόσταση, με τον Αθανασιάδη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα

11’ Μακρινό σουτ από τον Ακριτίδη, ο Αθανασιάδης αποκρούει

14’ Ο Λαζαρίδης θα βγάλει μπαλιά στον Βοριαζίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Κεχαγιά να μπλοκάρει

32’ Ο Κουτσομήτρος θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά, με τον Κοντογουλίδη να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω

44’  Σουτ από τον Σικαλόπουλο μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ

50’ (ΓΚΟΛ 0-1, Παρλάνης) Ο Πακάλτσης θα εκτελέσει το φάουλ, οι αμυντικοί της Αστραπής με τον Αθανασιάδη μπερδεύονται και σε κενή εστία ο Παρλάνης θα ανοίξει το σκορ

52’ (ΓΚΟΛ 1-1, Βοριαζίδης) Έπειτα από πάσα του Ελευθεριάδη, ο Βοριαζίδης θα δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση και θα δικαιωθεί σημειώνοντας με ψηλοκρεμαστό σουτ ένα πανέμορφο γκολ

54’ Απευθείας φάουλ από τον Κουλουκίδη, ο Κεχαγιάς θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ

55’ Μακρινό γυριστό σουτ από τον Θαλαλαίο, η μπάλα άουτ

56’ Συρτή σέντρα από τον Πετρίδη, σουτ από τον Βοριαζίδη, η μπάλα λίγο έξω

58’ Απευθείας φάουλ από τον Κουλουκίδη, η μπάλα ελάχιστα έξω

59’ (ΓΚΟΛ 1-2, Σικαλόπουλος) Ο Κουτσομήτρος θα πασάρει στον Σοκαλόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας

60’ (ΓΚΟΛ 2-2, Βοριαζίδης) Συρτή σέντρα από τον Ελευθεριάδη, ο Βοριαζίδης θα «πεταχτεί» και με πλασέ θα  ισοφαρίσει το παιχνίδι

64’ Δυνατό σουτ από τον Σικαλόπουλο, αποκρούει ο Αθανασιάδης

68’ (ΓΚΟΛ 3-2, Χατζής) Ο Ελευθεριάδης για ακόμα μια φορά θα βγάλει σέντρα στον Χατζή, με τον μέσο της Αστραπής να σουτάρει δυνατά από διαγώνια θέση δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του

72’ Σέντρα σουτ από τον Κουτσομήτρο, ο Αθανασιάδης μπλοκάρει

75’ Σουτ από τον Σικαλόπουλο, αποκρούει σε κόρνερ ο Αθανασιάδης

81’ Σουτ από τον Χατζή, αποκρούει ο Κεχαγιάς

89’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Γκέκα, η μπάλα άουτ

93΄ Ο Πακάλτσης θα βγει τετ α τετ, θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστραπή Κλείτου: (Παπαδόπουλος Θ.) Αθανασιάδης, Κουλουκίδης, Κυριακίδης, Τοπαλίδης, Ελευθεριάδης, Λαζαρίδης, Δήμτσιος, Χατζής, Θαλαλαίος(98’ Αποστολίδης), Βοριαζίδης, Πετρίδης(90’ Ρηγάκης)

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας: (Τσαγκαλίδης) Κεχαγιάς, Κουτσομήτρος, Κοντογουλίδης, Πακάλτσης, Βοριαζίδης(60’ Γκέκας), Αποστολίδης, Τσιντός, Ακριτίδης(69’ Ίτσκος), Δαλκερανίδης, Σικαλόπουλος, Παρλάνης(57’ Αραπατζής)

Διαιτητής: Πελετίδης

Βοηθοί: Τζιαμπάσης, Μπακατάρη

Γιατρός: Παπαχρήστου

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)