Νίκη βαθμολογική «ανάσα» για την Κοζάνη κόντρα στον ιστορικό Απόλλων Καλαμαριάς (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα της Κοζάνης, απέναντι στον Απόλλων Καλαμαριάς.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής )1ος Όμιλος).

Τα δύο γκολ για την Κοζάνη σημείωσαν οι Ηλίας και Τάχιας στο 55ο και 75ο λεπτό αντίστοιχα, δίνοντας βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στην ομάδα τους.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περισσότερους από 250 φιλάθλους και των δύο ομάδων, διεξήχθη η σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στην ομάδα της Κοζάνης και τον ιστορικό Απόλλων Καλαμαριάς.

Από την μια η Κοζάνη έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την προσπάθεια που κάνει να μείνει στην κατηγορία και από την άλλη ο Απόλλων Καλαμαριάς έπειτα από πέντε συνεχόμενες νίκης, είχε την ψυχολογία του στα ύψη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Οι παίχτες του κύριου Παρασκευά είχαν αρκετό πάθος στο παιχνίδι της, πράγμα που βοήθησε στο τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλή απόδοση είχε η τετράδα της άμυνας, απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο.

Οι «Πόντιοι» δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, αφού δεν βρήκανε λύσεις στην επιθετική τους γραμμή, μένοντας συνεχώς εκτός των φάσεων. Οι παίχτες της Καλαμαριάς προσπάθησαν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα, πράγμα που δεν κατάφεραν, αφού προσπαθούσαν κυρίως με ψηλές μπαλιές να φέρουν την μπάλα στην περιοχή. Σε ρηχά νερά γενικά η απόδοση του Απόλλωνα.

Ας πάρουμε το ματς από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος η Κοζάνη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας τελικές προσπάθειες μπροστά στην εστία του Κωνσταντινου. Στην άμυνα των φιλοξενούμενων υπήρχαν κενά, με τον Αλιατίδη αρκετές φορές να πιάνει ανενόχλητος τις κεφαλιές στον αέρα. Στο 12ο λεπτό, ο Τραυλός δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Κωνσταντινου εκτινάσσετε διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο αρχηγός της Κοζάνης θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία, αφού έστειλε την μπάλα ξυστά από το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Καλαμαριά ανέβασε την απόδοσή της, προσπαθώντας να δημιουργήσει κάποια φάση στην εστία του Αμπατζίδη, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν διαβασμένοι. Η μοναδική φάση για τον Απόλλων στο πρώτο μέρος έγινε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με ένα γυριστό σουτ του Προβαδίτη, το οποίο πέρασε άουτ.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στ αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Κοζάνη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα ο Τσαγκαλίδης θα βγάλει πολύ όμορφη μπαλιά τον Ηλία, με τον τελευταίο να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η Καλαμαριά αντέδρασε, δημιουργώντας δύο καλές φάσεις με τον Προβατίδη, πιέζοντας για την ισοφάριση. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων είδε στο 56ο λεπτό και στο 73ο, στα σουτ που εξαπέλυσε η μπάλα να καταλήγει άουτ. Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο Απόλλων Καλαμαριάς, το έκανα η Κοζάνης για δεύτερη φορά τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση του Τραυλού, ο Τάχιας πήδηξε ψηλότερα όλων, στέλνοντας την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα της Κοζάνης. Από εκεί και πέρα τα περιθώρια είχαν στενέψει για την Καλαμαριά, με την Κοζάνη να είναι πιο συγκεντρωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα. Η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού ανήκει στους νικητές, με τον Τσαγαλίδη να πιάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Τσιάκου έδωσε το σημαντικό «τρίποντο» στην Κοζάνη, η οποία έφτασε τους 13 βαθμούς. Από την άλλη ο Απόλλων Καλαμαριάς έμεινε στους 22.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

3’ Γυριστό σουτ από τον Προβατίδη, η μπάλα άουτ

8’ Κεφαλιά του Αλιατίδη έπειτα από σέντρα του Τραυλού, η μπάλα άουτ

12’ Μακρινό δυνατό σουτ από τον Τραυλό, ο Κωνσταντινου θα διώξει εντυπωσιακά

13’ Κεφαλιά του Αλιατίδη, έπειτα από κόρνερ του Τραυλού, η μπάλα ψηλά άουτ

23’ Απευθείας φάουλ από τον Τραυλό, η μπάλα ελάχιστα άουτ

37’ Κοντινό σουτ από τον Τσαγκαλίδη, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

55’ (ΓΚΟΛ 1-0, Ηλίας) Έπειτα από μπαλιά του Τσαγκαλίδη, ο Ηλίας με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

56’ Σουτ από τον Προβατίδη, η μπάλα ψηλά άουτ

62’ Σουτ από τον Χαματάι, η μπάλα άουτ

73’ Δυνατό σουτ από τον Προβατίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

75’ (ΓΚΟΛ 2-0, Τάχιας) Ο Τραυλός θα εκτελέσει το κόρνερ, με τον Τάχια να πιάνει την κεφαλιά διπλασιάζοντας τα τέρματα της Κοζάνης

82’ Δυνατό σουτ από τον Τσαγκαλίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

Κοζάνη: (Παρασκευάς) Αμπατζίδης, Ηλίας, Τραυλός, Τάχιας, Αλιατίδης, Τσικόπουλος, Χαματάϊ(72’ Βουτσιώτης), Ντερος, Αλμπάνης(66’ Παπαδόπουλος), Πετράκος, Τσαγκαλίδης(87’ Βαρότσης)

Στον πάγκο: Τζιάλλας, Δινοβίτσης, Νομικός, Τσικόπουλος Γ.

Απόλλων Καλαμαριάς: Κωνσταντινου, Μπουλγουρίδης, Τρανταφυλλίδης(75’ Τσαούσης), Σαμαρόπουλος, Μωυσίδης, Γιαξης, Παπαδημητρίου(46’ Μιτσικας), Κουκουλέκης, Zanettou, Προβατίδης, Μπονερης(62’ Πολιανίδης)

Στον πάγκο: Μάντζιος, Βιλανάκης, Βασιλειάδης, Ταουσάνης

Διαιτητής: Τσιάκος

Βοηθοί: Ράπτη, Παπαλαζάρου

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)