Νίκη με ανατροπή για τον Μακεδονικό Κοζάνης απέναντι στον ΠΑΟΚ Κοίλων (φωτογραφίες)

Ένα παιχνίδι για «γερά νεύρα» διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης.

Εκεί ο Μακεδονικός Κοζάνης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, βρήκε τον τρόπο και νίκησε τον «αξιόμαχο» ΠΑΟΚ Κοίλων με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο και έχει το ρεπορτάζ του αγώνα.

Μπροστά σε περισσότερους από 150 φιλάθλους και με την εμφάνιση της βροχής στα τελευταία λεπτά, Μακεδονικός Κοζάνης και ΠΑΟΚ Κοίλων έβγαλαν πάθος και δύναμη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τις φάσεις στις δύο εστίες να είναι λίγες.

Από το τσεπάκι του διαιτητή βγήκαν δύο κόκκινες κάρτες προς το τέλος του παιχνιδιού, μία για κάθε ομάδα, αφού τα σκληρά μαρκαρίσματα «έδιναν και έπαιρναν» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ Κοίλων κυριάρχησε σε επίθεση και άμυνα, περιορίζοντας τον Μακεδονικό Κοζάνης σε ανούσιες ενέργειες. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έκαναν πολύ νωρίς αναγκαστική αλλαγή. Έτσι στο 8ο μόλις λεπτό, ο Κουτούλας υπέστη τράβηγμα με τον Φωλίνα να παίρνει την θέση του. Ο ΠΑΟΚ Κοίλων άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, με πολύ όμορφο γκολ του Ευθυμιάδη. Συγκεκριμένα ο Γκαζέλης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, με τον Ευθυμιάδη να πιάνει στην κίνηση του σουτ, γράφοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ Κοίλων πίεσε στη συνέχεια και για δεύτερο γκολ, αλλά το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι ρόλοι άλλαξαν με τον Μακεδονικό Κοζάνης να μπαίνει πιο δυνατά στο γήπεδο και να περιορίζει τον ΠΑΟΚ Κοίλων σε παθητικό ρόλο. Η πίεση έφερε και την ισοφάριση για την ομάδα του Τάκη Καραθανάση στο 59ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Κικίρη πάνω στον Παρτάλη. Ο παίχτης του ΠΑΟΚ Κοίλων στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, τα πόδια του βρήκαν στο σώμα του Παρτάλη, με τον Τσιγγένη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ζαχαριάδης που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 1-1.

Η απόλυτη ανατροπή ήρθε στο 80ο λεπτό, με πρωταγωνιστή τον Κιβρακίδη. Ο μέσος του Μακεδονικού, «εξαπέλυσε» φοβερό ευθύβολο σουτ από τα τριάντα μέτρα, η μπάλα τράνταξε στο δοκάρι, έπεσε στο έδαφος, χτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα Σταυρίδη και κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 2-1. Οι παίχτες του Μακεδονικού έγιναν ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας το πανέμορφο γκολ του Κιβρακίδη. Στην συγκεκριμένη φάση ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Κοίλων, στάθηκε άτυχος.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε «ροντέο», με πολλά μαρκαρίσματα και κόκκινες κάρτες. Συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό, ο Μυλωνάς έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Παρτάλη που σήκωνε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης ενώ φάνηκε πως κρατάει την κόκκινη κάρτα, εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο ο παίχτης του ΠΑΟΚ Κοίλων, Καρυπίδης, και διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή. Αυτή η κίνηση είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί κόκκινη κάρτα ο Καρυπίδης, χωρίς βέβαια να αγωνίζεται στο παιχνίδι. Ο Μυλωνάς την «γλίτωσε» με κίτρινη κάρτα, με την ομάδα του Μακεδονικού να διαμαρτύρεται. Τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ όλα έδειχναν ήρεμα, ο Παρτάλης έκανε με τη σειρά του πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μυλωνά, με τον Τσιγγένη να του δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα και τις διαμαρτυρίες να συνεχίζονται εκατέρωθεν.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, έδωσε το «τρίποντο» στον Μακεδονικό Κοζάνης, αφήνοντας πικρία στον ΠΑΟΚ Κοίλων. Έτσι ο Μακεδονικός έφτασε τους 14 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ Κοίλων έμεινε στους 4, έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Μέτριος ο διαιτητής του παιχνιδιού, κύριος Τσιγγένης, όπου στη φάση του 84ου λεπτού θα μπορούσε κάλλιστα να βγάλει την κόκκινη κάρτα στον Μυλωνά, έπειτα από το σκληρό μαρκάρισμα. Πολύ καλή απόδοση από τους επόπτες, Γεωργιάδη και Μπακατάρη.

Οι φάσεις και τα γκολ του παιχνιδιού:

14’ Ο Ευθιμιάδης θα βγάλει τον Αθανασιάδη σε τετ α τετ, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Πάντο να αποκρούει

15’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Γκαζέλης θα βγάλει την σέντρα από τα αριστερά, με τον Ευθυμιάδη να πιάνει στην κίνηση του σουτ και να ανοίγει το σκορ

23’ Πολύ καλό μακρινό σουτ από τον Ζαχαριάδη, η μπάλα θα περάσει άουτ

24’ Μακρινό σουτ από τον Τζημόπουλο, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ

31’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον Τιούλη, ο Πάντος θα διώξει με γροθιές σε κόρνερ

51’ Έπειτα από κομπίνα σε φάουλ του Μακεδονικού, ο Ζαχαριάδης θα πιάσει το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω

59’ (ΓΚΟΛ 1-1) Ο Παρτάλης θα κερδίσει πέναλτι, με τον Ζαχαριάδη να ισοφαρίζει το σκορ

64’ Γυριστό σουτ από τον Νικολάου, η μπάλα λίγο έξω

78’ Απευθείας φάουλ από τον Παπαϊωάννου, μπλοκάρει ο Πάντος

80’ (ΓΚΟΛ 2-1) Μακρινό σουτ από τον Κιβρακίδη, η μπάλα πρώτα στο δοκάρι, μετά στο έδαφος, έπειτα στην πλάτη του τερματοφύλακα και καταλήγει στα δίχτυα

84’ Κόκκινη κάρτα στον Καρυπίδη, για εισβολή στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρία στον διαιτητή

88’ Κόκκινη κάρτα στον Παρτάλη, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μυλωνά

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Πάντος, Χαρισίου, Θωμαίδης, Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος, Παρτάλης, Κιβρακίδης, Νικολάου(79’ Ζιαζιάς), Ζαχαριάδης, Ματούλας, Κουτούλας(8’ Φωλίνας)

ΠΑΟΚ Κοίλων: (Γκουρτσούλης) Σταυρίδης, Ματσαρίδης(71’ Τσανακτσίδης), Γλαζέλης(81’ Αντάμης), Μυλωνάς, Τιούλης, Καραγιώργος, Αθανασιάδης, Κικίρης, Ευθυμιάδης, Παπαϊωάννου, Τζημόπουλος(61’ Σαλονικίδης)

Διαιτητής: Τσιγγένης

Βοηθοί: Γεωργιάδης, Μπακατάρη

Παρατηρητής: Τζέλλος

Γιατρός αγώνα: Κουλούρης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook της σελίδας)