Πήρε το «ντέρμπι» της πόλης με ανατροπή η Α.Ε. Κοζάνης! (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία νίκη με σκορ 4-1 πήρε η Α.Ε. Κοζάνης στο τοπικό ντέρμπι με τον Μακεδονικό, σήμερα το απόγευμα στο Στρατιωτικό γήπεδο.

Στο παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον αδικοχαμένο παίχτη του Κεραυνού Πετρανών, όπου άφησε την τελευταία του πνοή, μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «κίτρινοι» αν και στο πρώτο μέρος βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέτρεψαν την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Καραγεώργο πέτυχαν την ολική ανατροπή, βάζοντας μάλιστα 4 γκολ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Έτσι η Α.Ε. Κοζάνης, πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 27 βαθμούς, μόλις έναν βαθμό πίσω από τον σημερινό χαμένο, Μακεδονικό Κοζάνης.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο για να καλύψει το «Κοζανίτικο» ντέρμπι ανάμεσα στην Α.Ε. Κοζάνης και τον Μακεδονικό. Και οι δυο ομάδες «καιγόντουσαν» για βαθμούς, αφού βρίσκονται σε δυσχερή θέση.

Η ηλιόλουστη μέρα έδωσε την ευκαιρία σε αρκετό κόσμο να παρακολουθήσει την αναμέτρηση, αφού το Στρατιωτικό Γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ δυνατές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή, με τους παίχτες να βγάζουν πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν το «τρίποντο» της νίκης. Ο Μακεδονικός Κοζάνης στο 20ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Πουλατσόγλου να τραβάει τον Ζαχαριάδη και τον Ζούγρα να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Κάπου εκεί, η ανταλλαγή «γαλλικών» μεταξύ των παιχτών άναψαν τα αίματα! Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έγιναν ένα κουβάρι και επικράτησε ο κακός χαμός. Ευτυχώς επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και μπόρεσαν να ηρεμήσουν την κατάσταση.

Το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από τον Ζαχαριάδη, ανοίγοντας το σκορ στο 23ο λεπτό, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.  Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την κατοχή της μπάλας να είναι ισορροπημένη από τις δύο ομάδες, αλλά ο Μακεδονικός έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του απειλούσε περισσότερο. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 1-0 απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε, με την Α.Ε.Κ. να μπαίνει «φουριόζα» στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με τον Μακεδονικό Κοζάνης, του οποίου οι παίχτες εφησυχάστηκαν στο υπέρ τους σκορ. Αυτό κόστισε στους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 49ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Α.Ε. Κοζάνης. Ο Καραγεώργος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, η μπάλα κόντραρε στα σώματα αμυντικών και κατέληξε στο δίχτυα. Η ανατροπή δεν άργησε να έρθει και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαϊωάννου με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Καραγεώργου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαρυτιμίδη, γράφοντας το 2-1.

Ο Μακεδονικός Κοζάνης συνέχισε την πτωτική του πορεία στο δεύτερο μέρος, χωρίς να μπορεί να απειλήσει επιθετικά. Έτσι μοιραία στο 74ο λεπτό, ο Ποζίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από μπαλιά του Καραγεώργου έκανε τρία τα τέρματα για την ομάδα του, με τους παίχτες της Α.Ε.Κ. να πανηγυρίζουν έξαλα, αφού πλέον όλα είχαν κριθεί.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο MVP του ντέρμπι, Καραγεώργος. Συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό, ο Ποζίδης θα βγάλει μπαλιά στον αρχηγό της Α.Ε. Κοζάνης, με τον Καραγεώργο να κρεμάει τον Βαρυτιμίδη και να γράφει το τελικό 4-1 για την ομάδα του.

Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο, αφού ο Μακεδονικός Κοζάνης έπαθε «μπλάκ άουτ» στο δεύτερο ημίχρονο, με την Α.Ε. Κοζάνης να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μια μεγάλη νίκη για την συνέχεια. MVPτης αναμέτρησης, όπως αναφέραμε και πιο πάνω, ήταν ο Χρήστος Καραγεώργος, αφού με δύο προσωπικά του γκολ και δυο ασίστ, έβαλε την σφραγίδα του στο τελικό 4-1.

Αρκετά καλός ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ζούγρας, ενώ οι δύο βοηθοί Μπαλιάκας και Μπακατάρη ήταν άριστοι από την αρχή έως το τέλος!

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

5’ Ο Σαμαράς πασάρει στον Καραγεώργο, ο τελευταίος κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι

14’ Απευθείας φάουλ από τον Ζαχαριάδη, η μπάλα άουτ

23’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Ζαχαριάδης θα ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος

29’ Απευθείας φάουλ από τον Νάνο, μπλοκάρει ο Καρανάνος

35’ Ο Ακριτίδης θα κάνει λάθος, ο Σέχι θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ

45’ Σέντρας από τον Βογιατζή, ο Μπαλίτσας θα κάνει το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει άουτ

49’ (ΓΚΟΛ 1-1) Ο Καραγεώργος θα εκτελέσει απευθείας φάουλ, η μπάλα θα κοντράρεο στα σώματα αμυντικών και θα καταλήξει στα δίχτυα

52’ Απευθείας φάουλ από τον Καραγεώργο, αποκρούει ο Βαρυτιμίδης

53’ (ΓΚΟΛ 2-1) Κόρνερ από τον Βαρυτιμίδη, η Παπαϊωάννου θα σηκωθεί ψηλότερα όλων και με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

74’ (ΓΚΟΛ 3-1) Μπαλιά από τον Καραγεώργο, ο Ποζίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή θα διευρύνει το σκορ

76’ Κεφαλιά του Σαμαρά σε κενό τέρμα, η μπάλα άουτ

85’ (ΓΚΟΛ 4-1) Σέντρας από τον Ποζίδη, ο Καραγεώργος θα κρεμάσει τον Βαρυτιμίδη και θα γράψει το τελικό 4-1

Α.Ε. Κοζάνης: (Φουρκιώτης) Καρανάνος, Ακριτίδης, Βογιατζής, Μαντζώλας, Σαριόγλου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας(46’ Ντούκα), Μπαλίτσας, Σαμαράς(81’ Παπαθεωδόρου) , Καραγεώργος, Παπαϊωάννου(63’ Ποζίδης)

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Βαρυτιμίδης, Παρτάλης, Αντωνόπουλος, Μπέμπης(60’ Κουτούλας), Αργυρόπουλος(Λάμπρου), Μαμάτσιος, Ζαχαριάδης, Πιλικίδης, Σέχι, Νάνος, Πιλικίδης Α(46’Τσατσόπουλος).

Διαιτητής: Ζούγρας – Επόπτες: Μπαλιάκας, Μπαλατάρη