Πήρε το «ντέρμπι» δια χειρός Δαλλή ο Α.Ο. Κρόκου κόντρα στην Α.Ε. Άνω Κώμης (φωτογραφίες)

Με το επιβλητικό σκορ 3-0 επικράτησε η ομάδα του Α.Ο. Κρόκου στο «ντέρμπι» του Β' Τοπικού της Ε.Π.Σ. Κοζάνης, απέναντι στην Α.Ε. Κώμης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο Α. Δαλλής του Α.Ο.  Κρόκου, ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ και μία ασίστ, χάρισε στην ομάδα του ακόμα ένα «τρίποντο». Ξεχώρισε το δεύτερο γκολ του νεαρού ποδοσφαιριστή, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Κρόκου και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε αρκετό φίλαθλο κόσμο και των δύο ομάδων, ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Κρόκος υποδέχτηκε στην έδρα του την δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας, Α.Ε. Άνω Κώμης. Από τη μία η γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να συνεχίσουν στην κορυφή της κατάταξης, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν ως στόχο το «τρίποντο» για να «πιάσουν» τον Κρόκο στην πρώτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πρόσεχαν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα, παρά την επιθετική τους γραμμή. Η Α.Ε. Άνω Κώμης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις, αλλά δεν είχε την αποτελεσματικότητα που χρειαζότανε για να δημιουργήσει τελικές φάσεις. Από την άλλη ο Α.Ο. Κρόκου έδειχνε «χαμένος» χωρίς επιλογές, αφού δεν βρήκε τον τρόπο να γίνει απειλητικός, κάνοντας πάρα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι συνθήκες της αναμέτρησης άλλαξαν, αφού οι παίχτες του κύριου Τσιρέκα βγήκαν αποφασισμένοι να δείξουν μία διαφορετική εικόνα, όπως και έγινε, σε αντίθεση με τους παίχτες του κύριου Μαυροδήμου, οι οποίοι κατέρρευσαν ψυχολογικά μετά το γκολ που δέχτηκαν στις αρχές του της «επανάληψης» και δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις συνθήκες του ματς. Μοιραία ο Α.Ο. Κρόκου με δύο γκολ του Δαλλή και ένα του Ντανάτσα πήρε το «τρίποντο» της νίκης.

Στο 17ο λεπτό θα γίνει η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης από την πλευρά της Άνω Κώμης, με τον Τσιουλάκη να δοκιμάζει το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον Γρηγοριάδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 22ο λεπτό θα έρθει η σειρά του Κρόκου να απειλήσει, με τον Δούλδουρα να κάνει ωραίο σουτ έπειτα από ατομική προσπάθεια, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι της εστίας και τα καταλήξει άουτ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε κάτι αξιόλογο, αφού πέρασαν αρκετά λεπτά για να δούμε κάποιο σουτ προς την εστία.  Συγκριμένα στο 45’ ο Παλάσκας έπειτα από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ψηλά πάνω από το δοκάρια της εστίας. Αυτές οι λιγοστές φάσεις ήταν ότι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν προς τα αποδυτήρια  χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Α.Ο. Κρόκου θα βρει σκορ σχετικά νωρίς, αφού στο 49ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά, ο γρήγορος θα Δαλλής θα μπει στην περιοχή με την μπάλα, όπου με δυνατό σουτ θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του μέσα σε πανηγυρισμούς, αφού το 1-0 ήταν γεγονός.

Η Α.Ε. Άνω Κώμης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει το σκορ, αφού στο 53ο λεπτό ο Τσιουλάκης θα χάσει μοναδική ευκαιρία. Συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Τσιουλάκη, ο οποίος από κοντινή απόσταση θα κάνει το σουτ, αλλά ο Γρηγοριάδης θα αποκρούσει την μπάλα, σε μία σωτήρια επέμβαση.

Στο 57ο λεπτό, ο Ντανάτσας με ωραίο σουτ εκτός περιοχής θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 65ο λεπτό όμως, ο Κρόκος θα κερδίσει φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Δαλλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο «μικρός» με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μούσιου, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ, κάνοντας έτσι το 2-0 για τον Α.Ο. Κρόκου.

Και ενώ η Α.Ε. Άνω Κώμης έδειχνε χαμένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ο Ντανάτσας μετά από ασίστ του Δαλλή, θα βάλει το «κερασάκι στην τούρτα», αφού με σουτ στο 72ο λεπτό θα γράψει το τελικό 3-0 για τον Κρόκο.

Από εκεί και πέρα, τα λεπτά που είχαν απομείνει ήταν διαδικαστικά, αφού η υπόθεση νίκη είχε κριθεί. Έτσι μέχρι το τελικό σφύριγμα του κύριου Δεληζήση δεν είδαμε κάτι αξιοσημείωτο, με τον Α.Ο. Κρόκου να παίρνει το «τρίποντο» της νίκης, φτάνοντας τους 19 βαθμούς και παραμένοντας στην κορυφή τυ βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Α.Ε. Άνω Κώμης, έμεινε στους 13 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του κύριου Τσιρέκα θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Μέγα Αλέξανδρο Λευκοπηγής, ενώ η Α.Ε. Άνω Κώμης θα φιλοξενήσει στην έδρα της την Α.Ε. Καισαρειάς.

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Γρηγοριάδης, Τουρτούρας, Καρανάνος, Μανώλας, Καπλάνογλου Π. (87’ Μουτσιούνας), Ντανάτσας (76’ Δινόπουλος) Δούλδουρας, Δαλλής (84’ Τούνας), Σιδηρόπουλος, Ουζούνης, Μερολλάρι (46’ Καπλάνογλου)

Α.Ε. Άνω Κώμης: (Μαυροδήμος) Μούσιος, Παλαμάς (81’ Καρακούλας), Χασάπης, Μανακίτσας, Θεοδωρίδης, Μαυροδήμος (65’ Κουτζιακουντζίδης), Γκόγκος, Τσιουλάκης, Παλάσκας, Βαχτσεβάνος (71’ Τσίγκας), Καπρινιώτης (77’ Παλάσκας Π.)

Διαιτητής: Δεληζήσης

Βοηθοί: Λαμπριανίδης | Τσιαμπάζης

Παρατηρητής: Φραντζόπουλος

Γιατρός: Ουζούνης Α.