SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Κύπελλο Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Προκρίθηκε στον τελικό η Κοζάνη παρά την ήττα από τον Μακεδονικό Σιάτιστας (φωτογραφίες)

Στον τελικό του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης προκρίθηκε το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα της Κοζάνης

, παρά την ήττα που δέχτηκε στην έδρα της από τον Μακεδονικό Σιάτιστας με σκορ 1-0, στο πλαίσιο του επαναληπτικού ημιτελικού ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε συνδυασμό με τον πρώτο ημιτελικό όπου είχαν κερδίσει στη Σιάτιστα με σκορ 2-0, ήταν αυτοί που πήραν το δεύτερο εισιτήριο του τελικού της διοργάνωσης. Εκεί θα συναντήσουν την πολύ δυνατή ομάδα του Μακεδονικού Φούφα από την Γ Εθνική Κατηγορία.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Βατερού με τυπικά γηπεδούχο ομάδα την Κοζάνη, αφού λόγω των συνεχών βροχοπτώσεων, το Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης ήταν ακατάλληλο για να διεξαχθεί η αναμέτρηση.

Από τη μία πλευρά οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου δεν έπεισαν με την εμφάνιση τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας όμως τελικά αυτό που ήθελαν, δηλαδή την πρόκριση στον τελικό.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Σιάτιστας ήταν καλύτερος καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δημιουργούντος κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά το μοναδικό που πέτυχε ήταν να πάρει απλά τη νίκη με σκορ 1-0, χάρις στο τέρμα που σημείωσε ο Τσακνάκης στο 54ο λεπτό.

Να σημειώσουμε πως ο κύριος Καραμπατζάκης αναγκάστηκε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης να αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Μπόζιαρη, με τον σκόρερ Τσακνάκη να παίρνει τη θέση του, αρκετά νωρίς.

Πιο συγκεκριμένα ο Μακεδονικός Σιάτιστας κατάφερε να δημιουργήσει συνολικά εφτά καλές φάσεις μπροστά στην εστία του Κοτταρίδη, με κύριους εκφραστές τους Κεΐσογλου και Χαντάβα, χωρίς όμως τελικά να βρουν δίχτυα. Αξιοσημείωτο είναι πως η Κοζάνη τελείωσε το ματς με μόλις δύο καλές τελικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τους παίχτες να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τους τυπικά φιλοξενούμενους, αφού στο 4ο λεπτό ο Κεΐσογλου θα μπει στην περιοχή, θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 11’ και πάλι ο ίδιος παίχτες μετά από ατομική προσπάθεια θα κάνει συρτό σουτ, αλλά ο Κοτταρίδης θα μπλοκάρει έστω και δύσκολα την μπάλα.

Στο 15ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του Χαντάβα, ο Κεΐσογλου θα βγει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας. Στο 35’ και ενώ η πίεση από την Σιάτιστα συνεχιζότανε σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, ο Άγγελος Χαντάβας θα δοκιμάσει το πόδι σου από μέση απόσταση, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης θα κάνει την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια. Στο 45ο λεπτό, ο Αροσβίλι θα δεχτεί την μπάλα μέσα στην περιοχή, θα κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή της Κοζάνης στο πρώτο μέρος, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να στέκεται άτυχος, αφού είχε την υπεροχή και τις φάσεις, με το ημίχρονο να κλείνει στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά στις εστίες. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας όμως βρήκε τον τρόπο στο 54ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, χάρις στην κεφαλιά που θα πιάσει ο Τσακνάκης μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κοτταρίδη για το 0-1.

Το ματς από εκεί και πέρα άλλαξε, με τις μονομαχίες να είναι πιο δυνατές, αφού οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ που θα τους έστελνε στην παράταση, ενώ η Κοζάνη ήθελε να κρατήσει πάση θυσία το σκορ στο 1-0. Στο 61ο λεπτό ο Πουτογλίδης θα πιάσει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ζιάρας θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 65’ ο Μπάμπης Κεΐσογλου θα πιάσει δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Κοτταρίδης θα αποκρούσει την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση της επανάληψης, αφού από εκεί και πέρα δεν έγινε κάτι αξιόλογο και από τις δύο πλευρές, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να πιέζει χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Καρατέρπο, θα δώσει την πρόκριση στην ομάδα της Κοζάνης για τον Τελικό του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Στο τέλος της αναμέτρησης λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια ποδοσφαιριστές, αλλά οι ψυχραιμότεροι ηρέμησαν την κατάσταση και έτσι δεν δόθηκε συνέχεια στο συμβάν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ. Κοζάνη: (Παπαδόπουλος) Κοτταρίδης Δ., Τρομπούκης, Λιθοξόπουλος, Μανακίτσας, Πουλατσόγλου, Τσικόπουλος, Πουτογλίδης (68’ Καλογήρου), Κοτταρόδης Σ., Κουτρότσιος, Τραυλός (87’Αντωνιάδης), Αροσβίλι (46’ Πιστόλας)

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Ζιάρας, Μούστα, Κατσαντώνης, Τσιούκρας Ι. (82’ Μαλούτας), Μπατσής, Χαντάβας, Τσιούκρας Χ., Μπόζιαρης (29’ Τσακνάκης), Κεΐσογλου (66’ Μπζιώτης), Ταφαρλής, Στεργίου

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Τσιαμπάζης | Πανυτσίδου