SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Α' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Φωτογραφίες από το "Εθνικός Βατερού - Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής 3-4"

Με θετικό πρόσημο έκλεισε το 2017 η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής

, αφού κέρδισε σε εκτός έδρας παιχνίδι τον Εθνικό Βατερού, με το εντυπωσιακό 4-3.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Βατερού και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ και τις φωτογραφίες από την αναμέτρηση.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους και των δύο ομάδων, ο Εθνικός Βατερού φιλοξένησε στην έδρα του τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε εφτά γκολ συνολικά, με τα περισσότερα μάλιστα να είναι και εντυπωσιακά.

Οι εναλλαγές συναισθημάτων για τους ποδοσφαιριστές ήταν συνεχείς, αφού το σκορ δεν έμεινε σταθερό, μέχρι και το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Μάλιστα στο 19ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-2!

Αξίζει να σημειωθεί τα έξι από τα εφτά γκολ μπήκαν από διαφορετικούς παίχτες, έχοντας έτσι έξι σκόρερ. Το ματς ήταν πολύ δυνατό από την αρχή έως και το τέλος, με πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και όχι μόνο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίλη, ο Κουτέρης θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 του Εθνικού Βατερού. Η απάντηση από την πλευρά της Χαραυγής δεν άργησε να έρθει, αφού στο 8ο λεπτό ο Τακίδης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ θα καταφέρει να σκοράρει!

Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων θα εκτελέσει το κόρνερ, με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς την εστία, τον Κεντεποζίδη να αποκρούει την μπάλα η οποία θα χτυπήσει στο δοκάρι και θα καταλήξει στα δίχτυα του, για το 1-1. Στο 12’ όμως ο Εθνικός Βατερού θα κερδίσει καθαρό πέναλτι, σε τράβηγμα του Ναθαναηλίδη στον Κουτέρη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σακαλής, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας για τους γηπεδούχους το 2-1. Στο 15’ ο Κουτέρης θα βγει τετ α τετ, αλλά ο Τεντσογλίδης θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα. Στο 19ο λεπτό, ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής θα βρει για ακόμα μία φορά απάντηση, με τον Ναθαναηλίδη να σημειώνει ένα εντυπωσιακό γκολ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Συγκεκριμένα, η μπάλα θα στρωθεί στο μέσο της Χαραυγής, ο οποίος χωρίς δεύτερη σκέψη θα σουτάρει από απόσταση 25 μέτρων, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κεντεποζίδη.

Ένα απευθείας φάουλ από τον Τακίδη στο 31ο λεπτό, θα αποκρουστεί από τον Κεντεποζίδη πολύ δύσκολα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, αφού ο ρυθμός μετά τα τέσσερα πρώτα γκολ, έπεσε, με το πρώτο ημίχρονο να είναι μοιρασμένο για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού ήταν η μόνη που δημιουργούσε φάσεις στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη ο Εθνικός Βατερού έδειξε πως έμεινε από δυνάμεις, αλλά δεν παραδόθηκε, αφού κυνήγησε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρει κάτι θετικό.

Στο 51ο λεπτό, ο Ναθαναηλίδης θα κάνει δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 54’ μία σέντρα σουτ από τον Τακίδη θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 64’ ο Σακαλής θα πιάσει δυνατή γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το δοκάρι του Τεντσογλίδη. Στο 71ο λεπτό όμως ο Χατζής θα πετύχει και αυτός ένας εξαιρετικό τέρμα, αφού θα σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο «γάμα» της εστίας, κάνοντας το 3-2 για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 75’ μάλιστα, ο Ποζίδης θα εκτελέσει το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του από τη μεσαία γραμμή, με τον Κεντεποζίδη να μην υπολογίζει καλά και την μπάλα να καταλήγει μέσα στην εστία, με τον Ποζίδη να βάζει ένα απίστευτο γκολ από το κέντρο, κάνοντας έτσι το 4-2 για την Χαραυγή.

Από εκεί και πέρα ο Εθνικός Βατερού πίεσε με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει, με τον Χάρη Σακαλή να σημειώνει γκολ στο 87ο λεπτό και τον διαιτητή να το ακυρώνει, αφού σύμφωνα με τον βοηθό ήταν σε θέση οφσάιντ.  Οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου δεν τα παράτησαν, αφού στο 91ο λεπτό θα μειώσουν σε 4-3, με τον Κουτέρη, ο οποίος με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας θα ξανά δώσει ελπίδες στην ομάδα του.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Σουλίδη θα δώσει τη νίκη στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, με τον Εθνικό Βατερού να μην καταφέρνει τελικά να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Με αυτό το «τρίποντο» η Χαραυγή έφτασε τους 34 βαθμούς, ενώ ο Εθνικό Βατερού έμεινε στους 15.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Βατερού: (Θεόφιλος Παπαδόπουλος) Κεντεποζίδης, Λαζαρίδης, Πολυχρονιάδης, Κουρτίδης, Κίλης, Κουτέρης, Σακαλής (88’ Πλαστράκης), Λεωνιδάκης, Λαζαρίδης Χ., Αποστολόπουλος, Γεωργιάδης (76’ Παυλίδης)

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Λεωνίδας Αναστασιάδης) Τσντσογλίδης, Μανακίτσας, Θεοδωρίδης, Σαββίδης (66’ Χουϊλίδης), Σαριόγλου (80’ Δήμτσιος), Ναθαναηλίδης, Ποζίδης, Χατζηρούμπης (66’ Κουμπούρας), Χατζής, Ζηνόβιος, Τακίδης (75’ Μπούρμπουλας)

Διαιτητής: Σουλίδης Δ.

Βοηθοί: Τσιγγένης Δ. | Φραντζοπούλου

Παρατηρητής: Παναγιώτης Κορυφίδης