Αγχωτικό «τρίποντο» για τον Μακεδονικό Κοζάνης κόντρα στον Εθνικό Βατερού (φωτογραφίες)

Την εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης

, απέναντι στον Εθνικό Βατερού, το απόγευμα της Κυριακής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους και τον καιρό ηλιόλουστο, η ομάδα του Εθνικού Βατερού φιλοξένησε στην έδρα της τον Μακεδονικό Κοζάνης, σε μία πολύ δυνατή αναμέτρηση.

Νικητής ο Μακεδονικός Κοζάνης, ο οποίος προηγήθηκε με τα γκολ των Λάμπρου και Ευθυμιάδη, με τον Εθνικό Βατερού να μειώνει σε 2-1, δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, χωρίς όμως να καταφέρνει τελικά να πάρει κάτι περισσότερο.

Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Μακεδονικό Κοζάνης να ξεκινάει «φουριόζος», έχοντας την κατοχή, τις ευκαιρίες και τα γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Εθνικό Βατερού να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος όμως η κατάσταση ισορρόπησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου να παίζουν πιο συγκεντρωμένα, αφού έγιναν πιο απειλητικοί στο παιχνίδι τους, ενώ λίγο έλειψε να πάρουν και τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό. Με δέκα παίχτες τελείωσε το ματς ο Εθνικός Βατερού, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λεωνιδάκης.

Ο Μακεδονικός Κοζάνης μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, θα ανοίξει το σκορ με τον Λάμπρου. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων θα βγει τετ α τετ μετά από αδράνεια της άμυνας, ο τερματοφύλακας του Βατερού στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα θα χάσει την κόντρα, με τον Λάμπρου να την σπρώχνει απλά σε κενή εστία, κάνοντας το 0-1 πολύ νωρίς.

Στο 11ο λεπτό ο Τρομπούκης με δυνατό διαγώνιο σουτ θα στείλει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ιωαννίδη, με αυτή να καταλήγει άουτ. Στο 29ο λεπτό θα απειλήσει για πρώτη φορά ο Εθνικός Βατερού, με τον Χάρη Σακαλή να βγαίνει τετ α τετ, αλλά το πλασέ που θα κάνει θα αποκρουστεί από τον Πάντο.

Στο 37’ ο Λαζαρίδης θα δοκιμάσει το πόδι του κάνοντας δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Πάντος θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Ο Μακεδονικός Κοζάνης έδειχνε πιο ορεξάτος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκε τελικά στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Ευθυμιάδης με πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ιωαννίδη και θα γράψει το 0-2 για την ομάδα του.

Αυτό το σκορ έμεινε και μέχρι την ανάπαυλα, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός Κοζάνης έδειξε διάθεση να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, ενώ ο Εθνικός Βατερού τα έπαιξε όλα για όλα, παίζοντας καλύτερα στην επιθετική του γραμμή. Οι γηπεδούχοι πλέον είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ το οποίο θα τους ξανά έβαζε στο ματς. Τελικά στο 68ο λεπτό, μετά από κάθετη μπαλιά του Πολυχρονιάδη, ο Σακαλης θα βγει απέναντι από τον Πάντο, όπου με ψύχραιμο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Κάπου εκεί ο κύριος Καραθανάσης έβαλε τις φωνές στους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι είχαν μπει πολύ χαλαρά στο δεύτερο μέρος, πράγμα που το πλήρωσαν. Πλέον το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» μορφή, αφού ο Θεόφιλος Παπαδόπουλος ανέβασε τις γραμμές του μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο η ομάδα του να πάρει το κάτι παραπάνω.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Μακεδονικού και κατά του Βατερού. Το ματς έφτασε στο 83ο λεπτό, όπου ο Λεωνιδάκης θα αποβληθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κύριο Καρατέρπο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Δύο λεπτά αργότερα ο Σακαλής έπειτα από μπαλιά του Κίλη θα κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Πάντου.

Στο 93ο λεπτό λίγο έλειψε ο Εθνικός Βατερού να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού μετά από σύγχυση στην περιοχή του Μακεδονικού, ο Κίλης θα κάνει το σουτ με τον Ζιάμπρα να διώχνει την μπάλα κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή, «σώζοντας» την ομάδα του από το «έμφραγμα».

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Καρατέρπο θα δώσει τελικά τους τρεις βαθμούς στον Μακεδονικό Κοζάνης, ο οποίος έφτασε τους 17 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Βατερού έμεινε στους 8.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Κοζάνης θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον Τιτάν Σερβίων, ενώ ο Εθνικός Βατερού θα παίξει εκτός έδρας με τους Ακρίτες Κοζάνης.

Εθνικός Βατερού: (Θεόφιλος Παπαδόπουλος) Ιωαννίδης, Σαλονικίδης(83’ Παυλίδης), Πιστόλας, Πολυχρονιάδης, Κίλης, Λαζαρίδης, Σακαλής, Λεωνιδάκης, Χατζηζήσης(46’ Γεωργιάδης), Τσακιλτζίδης, Κουρτίδης

Στον πάγκο: Πλαστράκης, Κεντεποζίδης, Τσαούσης, Κουτέρης, Αποστολόπουλος

Μακεδονικός Κοζάνης: (Τάκης Καραθανάσης) Πάντος, Παπαθανασίου(62’ Κυπίρτογλου), Ζιάμπρας, Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος, Ευθυμιάδης(75’ Θωμαΐδης), Τρομπούκης, Λάμπρου, Γεωργιάδης(78’ Λαβαντσιώτης), Τσιάμης(52’ Νικολάου), Μουρατίδης

Στον πάγκο: Κασαπίδης, Ευαγγελόπουλος, Γρηγοριάδης

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Συμεωνίδης, Εμμανουήλ Φ.

Παρατηρητής: Φραντζόπουλος

Γιατρός: Θεοδωρίδης