Σπουδαίο «τρίποντο» για τον Μακεδονικό Σιάτιστας στο ντέρμπι κόντρα στην Κοζάνη (φωτογραφίες)

Το «ντέρμπι» της 25ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού πήρε η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας απέναντι στην Κοζάνη με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της Σιάτιστας, με τον Τσικόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της συνάντησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας μένει στο «κόλπο» της διεκδίκησης του πρωταθλήματος, μένοντας 4 βαθμούς πίσω από την Α.Ε. Ποντίων. Από την άλλη η ομάδα της Κοζάνης μετά από αυτή την ήττα μένει ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου.

Σε μία ηλιόλουστη μέρα, η ομάδα της Σιάτιστας φιλοξένησε στην έδρα της την Κοζάνη, με περίπου 250 φιλάθλους να δίνουν το παρών στις κερκίδες. Μάλιστα εκεί βρέθηκε και αστυνομική δύναμη, χωρίς όμως να παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.

Η αναμέτρηση ήταν πολύ δυνατή και από τις δύο ομάδες, αφού τόσο ο Μακεδονικός όσο και η Κοζάνη έβγαλαν περίσσιο πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας έτσι πόσο πολύ ήθελαν αυτό το «τρίποντο» της νίκης. Τα πολλά φάουλ στο χώρο της μεσαία γραμμής, δεν άφησαν τους ποδοσφαιριστές να βρουν ρυθμό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες τελικές μπροστά στην εστία του Ζιάρα, αλλά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αρκετά νωρίς στο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ταφαρλή, ο Μαλούτας θα πέσει μέσα στην περιοχή του Κοκκινίδη με τον κύριο Ζούγρα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. «Μαινόμενοι» οι ποδοσφαιριστές της Κοζάνης έπεσαν κυριολεκτικά πάνω στον διαιτητή και διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για αυτή την υπόδειξη, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι σε σπρώξιμο του Πουλατσόγλου στον Μαλούτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο «συνήθης ύποπτος» Τσικόπουλος, ευστοχώντας για το 1-0 του Μακεδονικού Σιάτιστας. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Κοζάνη θα κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο με το Νικό Τραυλό να αναλαμβάνει την εκτέλεση, υποχρεώνοντας τον Ζιάρα σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 31ο λεπτό ένα σουτ από τον Ταφαρλή δεν θα ανησυχήσει τον Κοκκινίδη, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Στο 36ο λεπτό ο Κοτζατίσογλου θα δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, σε μία καλή ευκαιρία για την Κοζάνη. Στο 45ο λεπτό, ο Δούμας λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι, στην καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων στο ματς.

Αυτή ήταν και η τελευταία τελική του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με το σκορ στο 1-0 για τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε την ομάδα του κύριου Καραμπατζάκη να περιορίζεται περισσότερο σε παθητικό ρόλο, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Από τη μεριά της η Κοζάνη πίεσε για να ισοφαρίσει το παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού οι φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία ήταν λιγοστές.

Στο 47ο λεπτό ο Δούμας και πάλι με κεφαλιά θα προσπαθήσει να απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 67’ ο Τραυλός με δυνατό σουτ θα αναγκάσει τον Ζιάρα να αποκρούσει δύσκολα την μπάλα.  Στο 76ο λεπτό ο Χαματάι θα χάσει μοναδική ευκαιρία, αφού από πολύ κοντά θα κάνει το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζιάρα.

Η μοναδική καλή ευκαιρία για την Σιάτιστα στο δεύτερο ημίχρονο έγινε από τον Τσιούκρα, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ, βλέποντας την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Ζούγρα, έδωσε τη νίκη στον Μακεδονικό Σιάτιστας, ο οποίος συνεχίζει να ελπίζει, ενώ από την άλλη η Κοζάνη έχασε πλέον κάθε ελπίδα για να διεκδικήσει τον τίτλο του Α Τοπικού.

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Ζιάρας, Νασιόπουλος, Μαλούτας, Μαντώς (71’ Αμαραντίδης), Μπατσής, Ταφαρλής, Τσιούκρας, Στεργίου, Τσικόπουλος, Τσακνάκης (82’ Μπατσης), Δονούλης (46’ Τσιούκρας)

Κοζάνη: (Παπαδόπουλος) Κοκκινίδης, Παπαδόπουλος, Φωλίνας, Αντωνιάδης (86’ Καζαντσίδης), Πουλατσόγλου, Τσικόπουλος, Τακίδης (78’ Παπαδόπουλος), Κοτζατίσογλου, Πουτογλίδης (72’ Χαματάι) Τραυλός, Δούμας

Διαιτητής: Ζούγρας

Βοηθοί: Λαμπριανίδης, Τσιαμπαζης