Άνετο «τρίποντο» για τους Ακρίτες Κοζάνης κόντρα στον Κένταυρο Πρωτοχωρίου (φωτογραφίες)

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα των Ακριτών Κοζάνης απέναντι στον Κένταυρο Πρωτοχωρίου, κερδίζοντας με το επιβλητικό 4-0.

Ρεπορτάζ: Τσαρτσιανίδης Χρήστος

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Β Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Παρουσία 100 περίπου φιλάθλων και με τον καιρό ηλιόλουστο, οι Ακρίτες Κοζάνης υποδέχτηκαν τον Κένταυρο Πρωτοχωρίου, σ’ ένα ματς όπου χαρακτηρίστηκε «ντέρμπι», αφού και οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας σχετικά μία άνετη νίκη με σκορ 4-0.

Το σκορ άνοιξε ο Παπαδόπουλος στο 32ο λεπτό, με τον Μαγκάκη να γράφει το 2-0 στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 81’ ο Μαργαρώνης έγραψε το 3-0 για τους Ακρίτες Κοζάνης, με τον ίδιο παίχτη να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 83ο λεπτό.

Οι Ακρίτες Κοζάνης κυριάρχησαν κυρίως στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ στην αντίπαλη εστία, έχοντας και την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη ο Κένταυρος Πρωτοχωρίου, δεν μπήκε καθόλου καλά στο πρώτο ημίχρονο, αφού δέχτηκε δύο γκολ και δεν μπόρεσε να κάνει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Λαφατζή.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό, με την ομάδα του Πρωτοχωρίου να απειλεί περισσότερο, βάζοντας δύσκολα μάλιστα στους Ακρίτες Κοζάνης, αφού δημιούργησαν καλές ευκαιρίες για να ξανά μπουν στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης κύριο Πελετίδη για την φάση του 63ου λεπτού, ζητώντας πέναλτι. Συγκεκριμένα ο Λαφατζής θα ανατρέψει μέσα στην περιοχή τον Παρχαρίδη, με τον κύριο Πελετίδη να δείχνει συνέχεια στο ματς και ενώ το σκορ ήταν στο 2-0. Με δέκα παίχτες ολοκλήρωσε το ματς ο Κένταυρος Πρωτοχωρίου, με τον Παρχαρίδη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Ακρίτες Κοζάνης απείλησαν στο 12ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 20ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μετικάνου, ο Μαγκάκης θα εκμεταλλευτεί την σύγχυση μέσα στην περιοχή του Πρωτοχωρίου, θα κάνει το σουτ από κοντά αλλά οι αμυντικοί θα διώξουν την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο 32ο λεπτό θα έρθει το 1-0 για τους Ακρίτες. Συγκεκριμένα ο Μετικάνος θα βρει με βαθιά μπαλιά τον Μιχαϊλικ, ο οποίος θα γυρίσει την μπάλα στον Παπαδόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παρχαρίδη. Στο 34ο λεπτό, από ένα συρτό σουτ από τον Μαγκάκη, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 41’ ο αμυντικοί του Κένταυρου Πρωτοχωρίου θα ολιγωρήσουν, με τον Παπαδόπουλο να βγάζει κάθετη μπαλιά στον Μαγκάκη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ θα στείλει την μπάλα μέσα στην αντίπαλη εστία, γράφοντας το 2-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος τους πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κένταυρος Πρωτοχωρίου έκανε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Κυριακίδη στο 53ο λεπτό, ο οποίος θα κάνει ένα αδύναμο σουτ από πλάγια θέση, με τον Λαφατζή να μπλοκάρει την μπάλα. Ένα λετπό αργότερα, ο Παπαδόπουλος θα δοκιμάσει το πόδι του, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 57’ ο Μιχαϊλικ θα κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Παρχαρίδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 59’ ο Σιαπανίδης θα κάνει ένα δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον Λαφατζή να αποκρούσει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ. Στο 63ο λεπτό θα έρθει η «επίμαχη» φάση, με τον Παρχαρίδη να τσιμπάει την μπάλα και τον Λαφατζή να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή, σε μία φάση όπου ίσως φαίνεται πως τον ανατρέπει. Ο κύριος Πελετίδης θα συνεχίσει κανονικά το παιχνίδι, με τους παίχτες του Πρωτοχωρίου να διαμαρτύρονται έντονα.

Μία κεφαλιά του Σιαπανίδη στο 64ο λεπτό δεν θα απειλήσει ιδιαίτερα, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 81ο λεπτό ο «νεοσυλθέντας» Μαργαρώνης, με δυνατή κεφαλιά από κοντινή απόσταση θα κάνει το 3-0 για την ομάδα του, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε δύο λεπτά αργότερα, με τον Μαργαρώνη να πιάνει πολύ όμορφο σουτ από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-0.

Έτσι οι Ακρίτες Κοζάνης έφτασαν τους 39 βαθμούς και πέρασαν προσωρινά στην δεύτερη θέση. Από την άλλη ο Κένταυρος Πρωτοχωρίου έμεινε στους 36.

Ακρίτες Κοζάνης: Λαφατζής, Χουϊλίδης, Χαριτωνίδης, Τσοπανίδης, Παπαδόπουλος, Μετικάνος, Τζουρμανας Χ., Τζουρμανας Δ., Μαγκάκης, Μιχαϊληκ, Τρούπκος

Κένταυρος Πρωτοχωρίου: Παρχαρίδης, Κορδοπατης, Γκουργουτας, Χρυσοστομίδης, Κεκεζίδης, Γεωργιάδης, Πεκιαρίδης, Θεοδωρίδης, Κυριακίδης, Σιαπανίδης, Τζοΐτης

Διαιτητής: Πελετίδης

Βοηθοί: Γεωργιάδης, Τζιουβάρας