«Σκόνταψε» στην πισίνα της Ξηρολίμνης η Α.Ε. Πόντιων κόντρα στον Αλιάκμων Αιανής (φωτογραφίες)

Δεύτερο συνεχόμενο «στραβοπάτημα» για την Α.Ε. Ποντίων, η οποία ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1

απέναντι στον «ψυχωμένο» Αλιάκμων Αιανής.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Ξιρολόμνης και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περίπου 60 φιλάθλους, η Α.Ε. Ποντίων φιλοξένησε τον Αλιάκμων Αιανής. Η συνεχόμενη βροχή από το βράδυ του Σαββάτου, δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να παίξουν «κανονικό» ποδόσφαιρο, αφού ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε «πισίνα».

Οι άνθρωποι της Α.Ε. Ποντίων πριν την έναρξη καθάρισαν κάποια σημεία του αγωνιστικού χώρου, αλλά αυτό δεν έφτασε, αφού η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών ήταν αρκετά δύσκολη.

Η Α.Ε. Ποντίων μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ χάρις στο τέρμα που πέτυχε ο Παπαγαθονίκου, αλλά ο Κουτσογεωργόπουλος ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Έτσι δόθηκε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, αφού τόσο η Κοζάνη όσο και ο Μακεδονικός Σιάτιστας πλησίασαν τους «Πόντιους» στους έξι βαθμούς και ακολουθεί το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Α.Ε. Ποντίων και Κοζάνη.

Από την μία πλευρά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν όσο μπορούσαν μέσα στο παιχνίδι τους, έχοντας μάλιστα και τρία δοκάρια με τους Συμεωνίδη, Δημητριάδη και Ακριτίδη, χωρίς όμως να μπορέσουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη, φεύγοντας απογοητευμένοι από το ματς.

Από την άλλη πλευρά ο Αλιάκμων Αιανής κοιτούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, έχοντας ως πρώτο μέλημα τα αμυντικά του καθήκοντα. Έτσι αυτή η ισοπαλία πανηγυρίστηκε σαν «νίκη» από παίχτες, διοίκηση και προπονητή.

Στα αγωνιστικά, ο Κεϊσογλου στο 12ο λεπτό έκανε την πρώτη φάση για την Α.Ε.Π., με το σουτ που εξαπέλυσε να μπλοκάρετε από τον Τζέλλο. Δύο λεπτά αργότερο ο Συμεωνίδης θα δει το δυνατό σουτ που έκανα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15ο λεπτό θα έρθει ακόμα ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, με τον Δημητριάδη από κοντινή απόσταση να μην μπορεί να σκοράρει, στοχεύοντας και αυτός το κάθετο δοκάρι της εστίας. Στο 18’ ο Τσαγκαλίδης θα κάνει το σουτ με τον Τζέλλο να αποκρούει την μπάλα.

Η Α.Ε. Ποντίων πίεζε για αν ανοίξει το σκορ, ενώ ο Αλιάκμων Αιανής έπαιζε περισσότερο παθητικά, περιμένοντας πίσω τον αντίπαλο. Ένα σουτ από το Νάννο στο 26ο λεπτό ήταν η πρώτη φάση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 32ο λεπτό ο Ίττης με πολύ όμορφη μπαλιά θα τροφοδοτήσει τον Παπαγαθονίκου, ο οποίος θα κάνει μεγάλη κούρσα, θα βγει τετ α τετ και χωρίς πρόβλημα θα πλασάρει ιδανικά τον Τζέλλο, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στο 38’ ο Ακριτίδης με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, θα δει την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από κόντρα σε αμυντικό της Αιανής.

Οι δύο ομάδες θα αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια με το σκορ  στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα πιο «φτωχό» παιχνίδι, αφού οι τελικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες ήταν λιγοστές. Η Α.Ε. Ποντίων πίεζε και πάλι θέλοντας με ένα δεύτερο γκολ να «αγκαλιάσει» τη νίκη, Ο Κεΐσογλου στο 62ο λεπτό θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τζέλλος σε ακόμα μία περίπτωση θα αποκρούσει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι ψάχνανε το γκολ, αλλά ο Αλιάκμων Αιανής τους «τιμώρησε» στο 68ο λεπτό με τον Κουτσογεωργόπουλο. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά θα «κρεμάσει» τον Αθανασιάδη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αποτέλεσμα που θα μείνει μέχρι και το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Κουτσώνα. Έτσι η Α.Ε. Ποντίων θα φτάσει τους 40 βαθμούς και θα συνεχίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Αλιάκμων Αιανής θα φτάσει τους 25 βαθμούς.

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Κυριακίδης, Ντούκα, Πασχαλίδης, Ζερβανταρίδης(79’ Κουλουκίδης), Δημητριάδης, Ίττης, Ακριτίδης, Τσαγκαλίδης(58’ Κουτσομήτρος), Συμεωνίδης(58’ Παπαδόπουλος), Κεϊσογλου, Παπαγαθονίκου

Αλιάκμων Ααινής: (Μαυροδήμος) Τζέλλος, Γοδενόπουλος, Γκουλιάφας(72’ Μαρούδης), Βαβλιάρας(38’ Κουσίδης), Βάσσος Β., Μαυροδήμος, Νάνος, Βαβλιάρας Χ., Βάσσος Ζ., Γκουρτζιούμης(53’ Αναστασίου), Κουτσογεωργόπουλος

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Λαμπριανίδης, Δραγώγιας