SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα στη Α.Ε. Άνω Κώμης και Αναγέννηση Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

Ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) αναδείχτηκαν Α.Ε. Άνω Κώμης και Αναγέννηση Πτολεμαΐδας το απόγευμα της Κυριακής.

Ρεπορτάζ: Τσαρτσιανίδης Χρήστος

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, με τις δύο ομάδες να «μοιράζονται» από έναν βαθμό.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Κρόκου και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ.

Λιγοστός κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση, με την Άνω Κώμη να φιλοξενεί την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα ημίχρονο ο καθένας, αφού στο πρώτο μέρος κυριάρχησε η Α.Ε. Άνω Κώμης, ενώ στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο.

Η αναμέτρηση είχε πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, αφού τόσο οι γηπεδούχοι όσο και η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, σ’ ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι. MVP της αναμέτρησης είναι αναμφισβήτητα ο γκολκίπερ της Άνω Κώμης, Πασχάλης Μούσιος, ο οποίος πραγματοποίησε πολλές επεμβάσεις, με τις περισσότερες να είναι και σωτήριες.

Η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας έκανε την πρώτη της φάση στο 4ο λεπτό, με τον Ρίζου να σουτάρει από τα αριστερά και τον Μούσιο να διώχνει σε κόρνερ. Εφτά λεπτά αργότερα η Άνω Κώμη με τον κύριο εκφραστή της στην επίθεση, Χρήστο Βοριαζίδη, απάντησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Βοριαζίδης θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Η πίεση της Άνω Κώμης συνεχιζόταν, με τους παίχτες της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας να δείχνουν «χαμένοι» μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 19ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Γκόγκου ο Παναγιώτης θα πιάσει «καρφωτή» κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας απείλησε με τον Χαραλαμπίδη, ο οποίος είδε την κεφαλιά του να περνάει άουτ.

Στο 34ο λεπτό η Α.Ε. Άνω Κώμης έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όπου μετά από πολύ όμορφη συνεργασία, ο Παναγιώτης θα «σπάσει» την μπάλα στον Ράπτης, ο οποίος σε κενό τέρμα θα στείλει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η Αναγέννηση στο 41ο λεπτό με ένα σουτ από τον Δαλκερανίδη θα απειλήσει, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτους μέρος, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα πιο δυνατό παιχνίδι, με αρκετή πίεση από την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 50ο λεπτό ο Βοριαζίδης θα δοκιμάσει το πόδι του, με τον Βαρβαρούση να αποκρούει σε κόρνερ. Η είσοδος του Κωνσταντινίδη στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε ώθηση στην Αναγέννηση Πτολεμαΐδας. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων στο 57ο λεπτό θα κάνει δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω.

Ακόμα ένα σουτ θα έρθει από τον Κωνσταντινίδη στο 64ο λεπτό, ο οποίος θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Άνω Κώμη απείλησε στο επόμενο λεπτό, με τον Βοριαζίδη να τροφοδοτεί τον Παναγιώτη, ο οποίος θα σουτάρει άουτ.

Στο 67ο λεπτό, ο Αποστολίδης με δυνατό σουτ θα σημαδέψει το δοκάρι της εστίας, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Βοριαζίδης θα ξεφύγει από τους αμυντικούς, θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει υπό πίεση με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα σουτ από τον Παναγιώτου της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας δεν θα ανησυχήσει τον Μούσιο στο 71’. Ο Πήτας στο 78’ θα κάνει ένα σουτ με εξωτερικέ φάλτσο, αλλά η μπάλα θα περάσει έξω.

Ο Βοριαζίδης θα απειλήσει και πάλι στο 81ο λεπτό, με το σουτ του να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα της Αναγέννησης. Ο Δαλκερανίδης για τους φιλοξενούμενος θα κάνει δυνατό σουτ στο 83’, με τον Μούσιο να αποκρούει και πάλι την μπάλα. Ο Βαισάκης θα κάνει ακόμα ένα σουτ για την ομάδα της Πτολεμαΐδας, αλλά ο Μούσιος θα πει και πάλι «όχι» στο 87ο λεπτό.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δαλκερανίδης θα κάνει το σουτ από κοντά με τον Μούσιο να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα και στο δεύτερο σουτ που πραγματοποιήθηκε, «σώζοντας» τον βαθμό της ισοπαλίας. Το τελικό σφύριγμα από τον κύριο Πελετίδη βρήκε ισόπαλες χωρίς σκορ τις δύο ομάδες. Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Άνω Κώμης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Α.Ε.Κ. Καλαμιάς, ενώ η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας θα φιλοξενήσει την Γαλατινή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Άνω Κώμης: Μούσιος, Τζαλαζίδης, Καρακούλας, Κατίδης, Πανάκης(46’ Καναβας), Γκόγκος, Ράπτης, Πήτας, Παναγιώτης, Παλαμάς(58’ Ξανθόπουλος), Βοριαζίδης(86’ Γκόγκος)

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας: Βαρβαρούσης, Παναγιώτου, Χαραλαμπίδης, Ίτσκος, Πακάλτσης, Νταλάκας(56’ Κωνσταντινίδης), Χαραλαμπίδης Α.(46’ Βασσακης), Αποστολίδης, Δαλκερανίδης, Γκέκας, Ρίζου(79’ Φυλακης)

Διαιτητής: Πελετίδης

Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Ντούλε

Γιατρός: Σοφίδης