«Απίστευτη» νίκη της Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στον Μέγα Αλ. Χαραυγής με γκολ στην εκπνοή! (φωτογραφίες)

Ένα μεγάλο παιχνίδι έγινε σήμερα στην Χαραυγή, με την Α.Ε. Κοζάνης να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-1

απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, με εντυπωσιακό τρόπο, αφού εάν χρησιμοποιούσαμε μπασκετικό λεξιλόγιο, τότε η φράση που ταιριάζει είναι «νίκη με buzzer beater»!

Ρεπορτάζ: Τσαρτσιανίδης Χρήστος

Ήρωας για τους «κιτρινόμαυρους» δεν είναι άλλος από τον Βογιατζή, ο οποίος σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης, χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρείς βαθμούς, ενώ νωρίτερα είχε σκοράρει και το πρώτο γκολ της Α.Ε. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Νέας Χαραυγής και έχει το ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους, οι οποίοι γέμισαν την κερκίδα και με τον καιρό ηλιόλουστο, ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής φιλοξένησε την Α.Ε. Κοζάνης για την 3η αγωνιστική του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το παιχνίδι είχε ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, με την Α.Ε. Κοζάνης όμως να το ελέγχει καθ’ όλη την διάρκειά του. Οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου δημιούργησαν περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τον Παναγιωτίδη να σώζει την ομάδα του σε δύο περιπτώσεις.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι «έχασαν» το παιχνίδι στην μεσαία γραμμή, εκεί όπου κυριάρχησε η Α.Ε. Κοζάνης. Οι κλειστές άμυνες στο πρώτο ημίχρονο δεν επέτρεψε σε καμία από τις δύο ομάδες να σκοράρουν, σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, όπου η αναμέτρηση άνοιξε.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνολικά εννιά τελικές προσπάθειες με τις δύο να καταλήγουν στα δίχτυα, ενώ οι παίχτες του κύριου Τσέπουρα μπορεί να είχαν έξι τελικές, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε πολλές περιπτώσεις την εστία του Παπαγερίδη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Α.Ε. Κοζάνης να χάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 6ο λεπτό. Ο Αμπατζίδης θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, με την άμυνα να «αδρανεί» και τον Μάγγο να πιάνει την προβολή βλέποντας την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής απάντησε στο 11ο λεπτό, με τον Θεοδωρίδη να κάνει το σουτ και τον Παπαγερίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 22’ με τον Μάγγο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε και έτσι έξι λεπτά αργότερα, ο Σαλονικίδης θα δοκιμάσει το πόδι του, με τον Παναγιωτίδη να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Στο 39’ ο Ποζίδης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ακόμα μία ευκαιρία θα έρθει στο 42’ για την Α.Ε. Κοζάνης, με τον Κωστικίδη να κάνει το συρτό σουτ, και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα και αφού η άμυνα της Χαραυγής ήταν απρόσεκτη, ο Παναγιωτίδης θα κρατήσει εντυπωσιακά το «μηδέν», Συγκεκριμένα έπειτα από σέντρα του Μάγγου, ο Αμπατζίδης θα πιάσει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον πορτιέρο του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής να εκτινάσσετε, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον κύριο Κουτσώνα να στέλνει την ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι άνοιξε και για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν όπως τελείωσαν στην ανάπαυλα. Στο 53ο λεπτό η Α.Ε. Κοζάνης θα χάσει μοναδική διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Καραγεώργο. Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» έπειτα από γύρισμα του Βογιατζή, θα πιάσει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Παναγιωτίδη να αποκρούει την μπάλα εντυπωσιακά, ενώ το δεύτερο σουτ από τον Καραγεώργο θα περάσει άουτ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής δεν μπορούσε επιθετικά να βγάλει κάποια αξιέπαινη φάση, με τον κύριο Τσέπουρα να δείχνει προβληματισμένος. Έτσι μοιραία στο 60ο λεπτό, η Α.Ε. Κοζάνης θα ανοίξει το σκορ με τον Βογιατζή. Συγκεκριμένο ο Σαλονικίδης θα κάνει πρώτος το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Παναγιωτίδη να αποκρούει δύσκολα, με τον Βογιατζή να ακολουθεί την φάση, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ πάνω στην γραμμή της εστίας, κάνοντας το 0-1.

Η Χαραυγή δεν μπορούσε να διεισδύσει στην περιοχή, αφού η άμυνα των φιλοξενούμενουν ήταν αρκετά σφιχτή. Για αυτό το λόγο οι προσπάθειες τις ήταν κυρίως μακρινά σουτ. Ένα από αυτά έγινε στο 69ο λεπτό, με τον Σαββίδη να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ. Ένα «έξυπνο» φάουλ από το Ποζίδη στο 74ο λεπτό, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παπαγερίδη.

Η Α.Ε. Κοζάνης όμως γύρισε προς τα πίσω τα τελευταία λεπτά, προσέχοντας περισσότερο την άμυνα, αφού το σκορ ήταν υπέρ της. Αυτή η οπισθοχώρηση όμως έδωσε χώρους στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, ο οποίος βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο 82ο λεπτό, έπειτα από σέντρα «ξυράφι» του Ναθαναλαηλίδη, ο Μελίδης θα ακουμπήσει την μπάλα σε προσπάθεια του να διώξει, αλλά αυτή θα καταλήγει στα δίχτυα, σημειώνοντας αυτογκόλ και το 1-1 είναι γεγονός.

Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και έδειξαν πως ο βαθμός της ισοπαλίας δεν τους ήταν αρκετός, αφού άσκησαν ασφυκτική πίεση στην Α.Ε. Κοζάνης, δείχνοντας πως ήθελαν και δεύτερο γκολ. Αυτό το γκολ όχι μόνο δεν ήρθε, αλλά έγινε ακριβώς το αντίθετο, πληρώνοντας έτσι την ασταθής άμυνα. Πιο συγκεκριμένα ο Βογιατζής έπειτα από γέμισμα θα αδειάσει τον αμυντικό της Χαραυγής, θα διασχίσει το μισό γήπεδο υπό πίεση, θα πλασάρει από πολύ δύσκολη θέση, σκοράροντας ένα πολύ όμορφο και εντυπωσιακό γκολ στο 92ο λεπτό, κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του.

Οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι, αφού οι συμπαίχτες του, όλος ο πάγκος και ο προπονητής της Α.Ε. Κοζάνης έπεσαν κυριολεκτικά πάνω στον Βογιατζή, αφού το «τρίποντο» της νίκης πλέον δεν χανότανε! Ο κύριος Κουτσώνας δεν άργησε να σφυρίξει το τέλος της αναμέτρησης, με τελικό νικητή την Α.Ε. Κοζάνης. Ο προπονητής του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής, κύριος Τσέπουρας έδωσε το χέρι του σε όλους του αντίπαλους παίχτες, σε μία πολύ όμορφη στιγμή αναγνώρισης.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Κοζάνης θα φιλοξενήσει στην έδρα της την Αναγέννηση Εράτυρας, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης.

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Τσέπουρας Γ.) Παναγιωτίδης, Βογιατζής, Κουμπούρας, Σαββίδης, Ποζίδης, Ναθαναηλίδης, Χατζάλης(64’ Χατζαβερίδης), Δήμτσιος(69’ Θωμαΐδης), Πουτογλίδης, Χατζής(71’ Cekani), Θεοδωρίδης

Α.Ε. Κοζάνης: (Παπαδόπουλος Θ.) Παπαγερίδης, Δούμας, Μαρτιρόσοβ(88’ Βρόϊκος), Μαντζώλας, Βοριαζίδης, Κωστικίδης, Αμπατζίδης(77’ Μελίδης), Σαλονικίδης, Βογιατζής, Καραγεώργος, Μάγγος(59’ Αβραμίδης)

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Τζιαμπάσης – Βογδόπουλος

Γιατρός: Πουτογλίδης

Παρατηρητής: Πανυτσίδης