«Μεγάλη» νίκη για την Α.Ε. Ποντίων απέναντι στην Κοζάνη (φωτογραφίες)

Με θετικό αποτέλεσμα ξεκίνησε τη νέα χρονιά η ομάδα της Α.Ε. Ποντίων, αφού κέρδισε το απόγευμα της Κυριακής την Κοζάνη με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ρεπορτάζ: Τσαρτσιανίδης Χρήστος

Το top-sport.gr βρέθηκε στις εγκαταστάσεις του ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

Μπροστά σε περίπου 350 και περισσότερους φιλάθλους, η ιστορική ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε την Α.Ε. Ποντίων, στην «πρεμιέρα» του πρωταθλήματος, με τον καιρό να είναι άκρως ποδοσφαιρικός.

Από την μία η ομάδα της Κοζάνης, η οποία παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της στα Ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, ξεκίνησε την σεζόν με «στραβοπάτημα», αφού δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το σημερινό ματς.

Από την άλλη η Α.Ε. Ποντίων πανηγύρισε «δεόντως» την νίκη της, αφού ξεκίνησε ιδανικά την χρονιά και ενόψει της συνέχειας μπορεί να «χαμογελάει».

Το παιχνίδι ήταν «μοιρασμένο» για τις δύο ομάδες, με αρκετούς ποιοτικούς παίχτες και από τις δύο πλευρές. Στο πρώτο μέρος διακρίναμε μία ισορροπία, αφού τόσο η Κοζάνη όσο και η Α.Ε. Ποντίων έχασαν από δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι «Πόντιοι» κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας πως ήθελαν περισσότερη τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι, με την Κοζάνη να δείχνει περισσότερο κουρασμένη.

«Λυτρωτής» για την Α.Ε. Ποντίων ήταν ο Σαββούδης, ο οποίος σκόραρε στο 66ο λεπτό, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκει στην Κοζάνη, με τον Δούμα να σεντράρει από τα αριστερά και τον Παπαδόπουλο να πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση, αναγκάζοντας τον Κυριακίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Η απάντηση από την Α.Ε. Ποντίων ήρθε στο 17ο λεπτό, με τον Ακριτίδη να σεντράρει, τον Κλόντι να αφήνει έξυπνα την μπάλα στον Κεΐσογλου, ο οποίος θα δοκιμάσει το σουτ, με τον Τζόρτζεβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσικόπουλος με μακρινό σουτ να δοκιμάσει το πόδι του, όμως η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Κυριακίδη. Η Α.Ε. Ποντίων έφτασε κοντά στο γκολ, αφού στο 34ο λεπτό ο Παπαγαθονίκου  με ατομική προσπάθεια θα φτάσει απέναντι από τον Τζόρτζεβιτς, θα «σπάσει» την μπάλα για τον συμπάιχτη του, όμως ο τερματοφύλακας της Κοζάνης με εκτίναξη θα πιάσει την μπάλα, «σώζοντας» την ομάδα του.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτο, ο Τσαγκαλίδης έπειτα από ατομική προσπάθεια θα πιάσει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κυριακίδη και πάλι να μπλοκάρει την μπάλα. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου, ανήκει στους «ερυθρόλευκους» με τον Παπαδόπουλο να χάνει σημαντική φάση για γκολ. Έπειτα από μπαλιά του Πιρέ, ο «Παπ» θα βγει απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά το σουτ που θα δοκιμάσει θα περάσει ψηλά άουτ, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε. Ποντίων πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας την Κοζάνη, με το ξεκίνημα της ανάπαυλας, σ’ ένα φτωχό από συγκομιδή φάσεων δεύτερο ημίχρονο. Από την μία οι παίχτες του Γιάννη Σαμαρά κυνηγούσαν το γκολ, ενώ από την άλλη οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου, έδειχναν περισσότερο χαμένοι και χωρίς επιλογές στο παιχνίδι τους.

Ο Κουτσομήτρος με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ θα απειλήσει την αντίπαλη εστία στο 56ο λεπτό, με τον Τζόρτζεβιτς να μπλοκάρει και πάλι τη μπάλα.

Η πίεση της Α.Ε. Ποντίων στους ποδοσφαιριστές της Κοζάνης συνεχίστηκε, με τον Σαββούδη στο 66ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του, σε ένα γκολ όπου πανηγυρίστηκε έξαλλα. Συγκεκριμένα ο Παπαδόπουλος με κάθετη μπαλιά θα βρει πολύ όμορφα τον Παπαγαθονίκου, ο οποίος θα βγει μόνος του απέναντι στον Τζόρτζεβιτς, αφού πρώτα «έσπασε» το τεχνητό οφ σάιντ, θα πασάρει στον Σαββούδη, ο οποίος σε κενή εστία θα σουτάρει από διαγώνια θέση, γράφοντας το 1-0.

Από εκεί και πέρα η Κοζάνη πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανεβάζοντας τις γραμμές τους, αφού «έψαχνε» την ισοφάρηση. Μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τραυλού στο 70ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Κυριακίδη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σαββούδης θα παίξει το 1-2 με τον Κουτσομήτρο, με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά και τον Τζόρτζεβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

Η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού έγινε από τον Κοντογουλίδη, ο οποίος έπειτα από ατομική προσπάθεια θα σουτάρει με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Κυριακίδη. Το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Ζούγρα, έδωσε το «τρίποντο» της νίκης στην Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Από την άλλη η Κοζάνη δεν κατάφερε να αποσπάσει τίποτα από την 1η αγωνιστική, δείχνοντας πως θέλει δουλειά ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Ποντίων φιλοξενεί στην έδρα της το Βελβεντό, ενώ η Κοζάνη θα παίξει εκτός έδρας με το Βατερό.

Κοζάνη: (Παπαδόπουλος) Τζόρτζεβιτς, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Κοντογουλίδης, Hoxha, Τσικόπουλος, Τσαγκαλίδης(66’ Γκούμας), Αρπακιάς(77’ Καζαντσίδης), Παπαδόπουλος(77’ Παπακωνσταντίνου), Δούμας, Πιρέ

Α.Ε. Ποντίων: (Σαμαράς) Κυριακίδης, Ντούκα, Τσίλης(64’ Ίττης), Ζερβανταρίδης(64’ Λιάμης), Πασχαλίδης, Παπαδόπουλος, Κουτσομήτρος, Ακριτίδης, Παπαγαθονίκου, Σαββούδης(90’ Αλεξανδρής), Κεΐσογλου

Διαιτητής: Ζούγρας

Βοηθοί: Γεωργιάδης – Τζιουβάρας